دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

قدرت سرایت ویروس کرونا تا ۹ برابر افزایش یافته است !🚨

▫️دکتر مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا: ویروس کرونا ۲۶ اردیبهشت جهش ژنتیکی یافت، اما ساختار کلی آن تغییر نکرد. ویروس کرونا تا ده ها سال در کنار ما خواهد ماند، برنامه ریزی ها برای آینده باید با توجه به این واقعیت صورت پذیرد

+ قرنطینه خانگی را جدی بگیریم.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 7ساعت و 25دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 7:9
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

در شهرهای با آلودگی بیشتر اپیدمی کرونا در حال کاهش می‌باشد !🦠

▫️رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا: حدودا از ۲ ماه قبل مجددا موارد افزایشی بیماری را در اکثر یا تمام نقاط کشور داشتیم و ویروس در روستاها و شهرهای ما نفوذ کرده و به محض اینکه رعایت موارد بهداشتی کاهش یابد، ویروس فعال خواهد شد

▫️در شهرهایی که در چند هفته اخیر آلودگی بیشتری داشتند، کم کم شاهد پیر شدن اپیدمی بیماری در آنجا هستیم و به یاری خدا رو به کاهش هستند

زمان آخرین مطلب این کاربر: 7ساعت و 25دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 7:6
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

با ماسک زدن جان خود و دیگران را نجات دهیم !😷

▫️طبق محاسبات جدید اپیدومولوژیست ها اگر شیوع کرونا کنترل نشود، در پاییز امسال روزانه به ۱۶۰۰ کشته خواهیم رسید. یعنی هر ۵۴ ثانیه یکی از ما بر اثر کرونا خواهیم مرد به معنای دیگر هر روز ۳۲۰۰۰ نفر به کرونا مبتلا می‌شوند که بسیار بالاتر از ظرفیت پذیرش بیمارستانی ایران است و لذا بسیاری از بیماران حتی شانس بستری هم نخواهند داشت

▫️تعداد پزشکان و پرستارانی که در مواجهه با کرونا مبتلا یا فوت می شوند رو به افزایش است و ادامه این وضعیت یعنی خالی شدن بیمارستان ها از کادر درمانی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 7ساعت و 25دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 7:4
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

مقامات بهداشتی آمریکا اعلام کردند پیاز قرمز سبب آلودگی صدها نفر در ایالات متحده به باکتری "سالمونلا" شده است.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، پیاز‌های آلوده به باکتری سالمونلا باعث ایجاد مسمویت در ۴۰۰ نفر در ۳۱ ایالت آمریکا شد.

بر این اساس، سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد: منشا این آلودگی مربوط به شرکت تامسون اینترنشنال واقع در ایالت کالیفرنیا است.

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: اگر چه شواهد قطعی نشان می‌دهد عامل اصلی سالمونلا پیاز قرمز بوده است، با این حال، تمامی انواع مختلف پیاز که در تماس با پیاز‌های قرمز بوده است به دلیل خطر انتقال باکتری، مستعد آلودگی هستند.

این شرکت تمامی پیاز‌های خود از جمله پیاز قرمز، سفید، زرد و پیاز شیرین را از بازار جمع آوری خواهد کرد. تاکنون نزدیک به ۴۰۰ نفر به دلیل مصرف این پیاز‌ها و سم سالمونلا مسموم شده اند. از این میان، ۶۰ تن به دلیل وخامت حالشان در بیمارستان بستری شدند.مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا اعلام کرد: نشانه‌های مسمومیت با سالمونلا شامل اسهال، تب و دل پیچه است. افراد ۶ ساعت تا ۶ روز پس از آنکه در معرض باکتری قرار گرفتند، علائم بیماری را از خود بروز می‌دهند.

این باکتری می‌تواند ۴ تا ۷ روز افراد را درگیر کند.کودکان زیر ۵ سال، سالمندان بالای ۶۵ سال و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در صورت مصرف مواد غذایی حاوی باکتری سالمونلا احتمال آنکه عوارض شدیدی نشان دهند زیاد است.

سالمونلا یکی از مسمومیت‌های رایج غذایی است که از طریق مصرف غذا‌های آلوده به بدن انسان منتقل می‌شود. در برخی موارد مشاهده شده است این باکتری از دستگاه گوارش به سایر اندام‌های بدن منتقل می‌شود که در این حالت فرد باید برای درمان‌های تکمیلی در بیمارستان بستری شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 7ساعت و 25دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 7:0
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

وزارت بهداشت هند اعلام کرد: گزارش‌های متعدد نشان می‌دهد برخی بیمارانی که با داروی رمدسیویر، که مهم‌ترین دارو برای درمان ویروس کرونا است، درمان شده اند به کبدشان آسیب وارد شده است. از همین رو، این وزارتخانه در نظر دارد به دلیل عوارض جانبی به صورت جدی در مصرف این دارو برای درمان مبتلایان به کووید ۱۹ تجدید نظر کند.

یک مقام ارشد در وزارت بهداشت هند بیان کرد: گزارش‌های زیادی از بیمارستان‌های خصوصی و دولتی به دست ما رسیده است که بیمارانی که با داروی رمدسیویر درمان شده اند به ناگاه شاهد افزایش الکالین فسفات، "آسپارتات ترانس آمیناز" و "آلانین ترانس آمیناز" در خون بوده اند که می‌تواند منجر به زخم در کبد شود. ما در حال جمع آوری اطلاعات بیشتر در این زمینه هستیم. این عوارض دارویی موضوعی است که ما با دقت بسیار زیاد آن را بررسی خواهیم کرد.داروی رمدسیویر برای نخستین بار از سوی گیلاد ساینس، غول داروسازی آمریکا به بازار عرضه شد. پس از بالا رفتن شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا، دولت این کشور استفاده از این دارو را برای درمان مبتلایان به کرونا در شرایط بحرانی تجویز کرد.

اکنون دولت هند می‌گوید در تجویز این دارو برای درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تجدید نظر جدی خواهد کرد.

مقامات هند اعلام کرده اند به بیمارانی که پیش‌تر از آسیب‌های کبدی رنج می‌برند داروی رمدسیویر تجویز نخواهد شد. این نخستین باری است که برای این دارو عوارض جانبی مرتبط با کبد مطرح می‌شود.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در هند در حال افزایش تصاعدی است. تاکنون یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر در این کشور به این ویروس آلوده شده‌اند. از این میان، بیش از ۳۷ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

دولت هند با همکاری دانشگاه آکسفورد در حال آزمایش یک واکسن موثر برای مقابله با ویروس کرونا است. دهلی نو امیدوار است در فصل پاییز و زمستان بتواند میلیون‌ها دوز از واکسن کرونا را برای ایمنی سازی عمومی در اختیار داشته باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 7ساعت و 25دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 6:59
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

مرکز تحقیقات علمی اسپانیا اعلام کرد: دانشمندان این نهاد موفق به ساخت یک اسپری شده اند که پس از استعمال آن در دهان، می‌تواند از انتقال ویروس کرونا در محیط به صورت اورژانسی جلوگیری کند.

خولیو رولتا، یکی از محققان این طرح بیان کرد: هم اینک شاهد انتقال بیماری از طریق دهان و بینی هستیم. اسپری این محلول به دهان باعث ایجاد یک مانع برای نفوذ ویروس کرونا و در نتیجه بی اثر شدن آن می‌شود.

او افزود: حتی در صورتی که ویروس در محیط پخش شده باشد این اسپری می‌تواند باعث ناتوانی آن در انتقال به ریه‌های افراد شود. در نتیجه عملکرد این اسپری، ویروس نمی‌تواند وارد بدن شود و در پی آن از شدت شیوع بیماری در جامعه کاسته می‌شود.

مرکز تحقیقات علمی اسپانیا در حال تحقیقات تکمیلی درباره این اسپری است. این مرکز تاکید دارد اگر این اسپری بتواند با موفقیت مانع از انتقال ویروس به بدن شود، می‌توان از آن برای مقابله با شیوع سایر ویروس‌ها استفاده کرد، زیرا مکانیسم انتقال ویروس‌ها میان انسان‌ها تقریبا به یک صورت عمل می‌کند.متخصصان می‌گویند پس از اطمینان از عملکرد این اسپری در مقابل شیوع ویروس کرونا، می‌توان در مقابل سایر ویروس‌ها و نیز سایر همه گیری‌هایی که در آینده رخ خواهد داد از آن بهره گرفت.

اسپانیا جزو کشور‌هایی بود که در موج نخست شیوع ویروس کرونا در قاره سبز بیشترین آسیب را دید. تاکنون ۲۸۹ هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده اند. از این میان، بیش از ۲۸ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

دولت اسپانیا امیدوار است با کشف راهکار‌های جدید از شدت شیوع ویروس در کشور بکاهد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 7ساعت و 25دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 6:57
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت در خصوص برگزاری کنکور اظهار کرد: اگر قرار است که کنکور برگزار شود باید همه پروتکل های بهداشتی به طور دقیق رعایت شود و انجام این دستورالعمل ها خیلی سخت نیست.

او ادامه داد:  کنکور کارشناسی ارشد در شهر تهران معادل نصف روز پاساژ علاء الدین است وجمعیت کل کنکور در کشور به اندازه جمعیت یک روز در ساحل مازندران و گیلان نیست. هرهفته ما شاهد یک طرفه شدن جاده های شمال به سمت تهران به دلیل کثرت جمعیت و مسافران هستیم.حریرچی  گفت: اگر ما بگوییم کنکور برگزار می شود افراد خارج نشین، افرادی که مخالف مردم ایران و مخالف جمهوری اسلامی هستند،می گویند نباید کنکور برگزار شود اما اگر اعلام کنیم که کنکور را برگزار نکنیم آنهایی که اکانتهای قابل پیگیری دارند، می گویند که ما ضد آموزش و ضد دانشگاه و ارتجاع سیاه در کشور هستیم.

او بیان کرد: فاصله صندلی ها را از ۱.۲ به ۱.۸ افزایش داده ایم و همه داوطلبان دارای ماسک بوده و اگر کسی ماسک نداشته باشد به او ماسک می دهند و اگر کسی بیمار باشد حوزه جداگانه برای چنین داوطلبانی در نظر گرفته شده است.

حریرچی افزود: وزارت بهداشت همه پروتکل های بهداشتی را نوشته و ستاد ملی کرونا در این خصوص تصمیم گرفته و انجام این کار بر عهده وزارت علوم و سازمان سنجش است.

حریرچی ادامه داد: عزاداری حضرت امام حسین (ع) در خون همه ما است اما برگزاری چنین مراسمی با این تراکم جمعیت و نشستن عزاداران با سه برابر ظرفیت مساجد و حسینیه ها ممکن نیست و تجمع، مخالف دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی است.

او افزود: یکی از طرح های ما این است که هر خانه می تواند یک حسینیه باشد و مردم با نصب یک پرچم مشکی در خانه هایشان می توانند چهره شهرها را سیاه پوش کنند و اجمالا ما مخالف دسته هستیم.

حریرچی افزود: پخت غذا در حسینیه و مساجد معمولا با تراکم همراه است و ممکن است با انتقال بیماری همراه شود و حتی در هنگام ایستادن مردم در صف برای گرفتن غذا و برای ثواب ممکن است سبب انتقال بیماری شود.

او بیان کرد: اگر عزاداری برگزار شود و کسی به بیماری کرونا مبتلا نشود این موضوع نقطه شکوه کار ما محسوب می شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 7ساعت و 25دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 6:55
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

ویتامین D زمانی در بدن ساخته خواهد شد که فرد در معرض نور آفتاب قرار گرفته باشد، اما این امر در بین ایرانیان چندان اتفاق نمی افتد و بیشتر افراد کمبود این ویتامین را دارند.

وجود میزان کافی از این ویتامین در خون، به دلایل متعددی اهمیت دارد چراکه  این ویتامین علاوه بر سلامت استخوان و دندان می‌تواند بدن فرد را در برابر سرطان، دیابت نوع یک و ام اس محافظت کند.

علایم و عوارض کمبود ویتامین D
تعریق سر یکی از علایم اولیه در کمبود ویتامین D است  و از علائم دیگر آن می توان به زودبه‌زود مریض شدن، احساس خستگی در اکثر مواقع، درد‌های استخوانی و عضلانی، خلق افسرده، تاخیر بسته شدن زخم ها و  ریزش مو اشاره کرد.

درمان
درمان کمبود این  ویتامین روش های مختلفی دارد؛ یکی از راه‌های تامین این  ویتامین D از طریق تغذیه است. خوردن مواد غذایی که از نظر منابع ویتامین D غنی هستند، چه مواد غذایی‌ که به طور طبیعی دارای این ویتامین هستند و چه ماد غذایی غنی شده با این ویتامین می‌تواند برای افراد مفید باشد.

این مواد غذایی شامل زرده تخم مرغ، ماهی‌های چرب ومانند سالمون و تن، جگر گوساله یا برخی از انواع پنیر و همچنین لبنیات، غلات، آبمیوه یا سایر نوشیدنی‌های گیاهی غنی شده (مانند شیر بادام) است.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز راه مناسب دیگری برای رساندن ویتامین D به بدن است. اگر از آن دسته افرادی هستید که همیشه از کرم ضدآفتاب استفاده می‌کنند، در ابتدا ممکن است این کار برای تان کمی دشوار باشد، ولی خوب است اگر بتوانید سه بار در هفته و هر بار ۱۵ دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیرید، این کار می‌تواند به شما کمک کند تا کمبود ویتامین خود را جبران کنید علاوه بر آن تزریق آمپول  یا  مصرف قرص این ویتامین می تواند تاثیر گذار باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 7ساعت و 25دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 6:53
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

جلیل مشاری فوق تخصص نفرولوژی کودکان دانشگاه علوم پزشکی گناباد در خصوص تغذیه با شیر مادر در دوران شیوع بیماری کرونا اظهار کرد: بر اساس مطالعات انجام گرفته بیماری کرونا از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل نمی شود اما به طور کلی مادر نوزاد باید نکات بهداشتی را در چنین شرایطی به طور دقیق رعایت کند.

او ادامه داد: اگر مادر مبتلا به بیماری کرونا دچار وضعیت جسمانی نامناسبی بوده و در بیمارستان بستری است شیرمادر بعد از جوشانده شدن به نوزاد داده شود و اگر مادر در منزل قرنطینه است می تواند شیر خود را به فرزندش بدهد و به هیچ عنوان نباید شیر دهی به نوزادان در این شرایط قطع شود.

مشاری بیان کرد: اگر مادر نوزاد مشکوک به بیماری کرونا عطسه می کند باید بدن و سینه اش را به طور مرتب ضد عفونی کند تا مشکلی در هنگام شیردهی به وجود نیاید.

او ادامه داد: تغذیه با شیر مادر در شش ماه اول تولد نوزاد باعث ضامن بقا می شود و بچه هایی که با شیر مادر تغذیه می شوند دچار بیماری های فشار خون و چاقی در آینده نشده و این فرزندان از هوش بالاتری برخوردار می شوند.مشاری تاکید کرد: نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در برابر بیماری ها و آلرژی ها مقاوم تر بوده و در بزرگسالی کمتر دچار مشکلاتی مانند آسم می شوند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 7ساعت و 25دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 6:51
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت و رئیس اتاق اصناف با اشاره به اینکه در وضع فعلی فقط واحد‌هایی را تعطیل کرده ایم که ماهیت تجمعی دارند، گفت: نتیجه بازرسی‌های مشترک ما نشان می‌دهد پاساژ‌ها و نانوایی‌ها همچنان درآخرین رده جدول رعایت پروتکل‌ها قرار دارند.

او با اشاره به اینکه نانوایی‌ها قوت اصلی مردم را تامین می‌کنند لذا به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مشکل ساز هستند، گفت: برای تمامی اصناف اجرای پروتکل‌ها اجباری است و همه باید پروتکل‌ها را رعایت کنند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت قرمز تهران گفت: سیاست ما ایجاد محدودیت شدید نیست و راه چاره را در اجرای دقیق و کامل پروتکل‌ها می‌بینیم. برای همین در سطح شهر می‌بینید که بسیاری از مشاغل و اصناف فعال هستند.

پلمب هزار واحد صنفی  در هر هفته در کشور

او ادامه داد : به علت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و اصرار بر تخلف، متاسفانه میانگین، هر هفته در سطح کشور حدود هزار واحد صنفی را تعطیل و پلمب می‌کنیم.


رانندگان تاکسی به شدت در معرض خطر هستند

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت تاکسی‌ها اظهار کرد: رانندگان تاکسی به شدت در معرض خطر هستند و حتما باید همه پروتکل‌ها را رعایت کنند.

فرهادی افزود: هر جایی که تجمعی باشد مطمئن باشید آلوده است به ویژه اگر تهویه مناسب هم نداشته باشد.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه به رغم همه تذکر‌ها با حاد شدن شرایط متاسفانه مجبور شده ایم اصنافی را که فعالیت آن‌ها منجر به تجمع می‌شد را تعطیل کنیم، افزود: انتظار ما از مدیریت‌های مراکز خرید ،فروشگاه‌ها و پاساژ‌ها این است که رفت و آمد مردم را به نحوی مدیریت کنند که تجمع ایجاد نشود.

فرهادی تصریح کرد: ما بین هیچ شغل و صنفی تفاوت قائل نیستیم از این رو برای همه اصناف و مشاغل پروتکل فرستاده ایم و پروتکل نانوایی‌ها هم بسیار ساده است که شامل گندزدایی محیط کار، وسایل و شستن مکرر دست‌ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اخذ وجه از طریق کارتخوان است.

او بیان کرد: نگرانی‌ها در مترو را بیشتر به دلیل رعایت نشدن فاصله گذاری اجتماعی می دانیم، اگر فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود، استفاده از ماسک هیچ فایده‌ای ندارد.

فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت متروی تهران هم در ادامه برنامه طی تماس تلفنی اظهار کرد: در ورودی‌های ایستگاه‌ها و گیت‌ها استفاده از ماسک را از سوی مردم کنترل می‌ کنیم و اگر کسی ماسک نداشته باشد باید اقدام به خرید ماسک آن هم به قیمت مصوب از غرفه های مستقر در مترو کند.

او ادامه داد: ما با حداکثر ظرفیت در حال کار و فعالیت هستیم تا فاصله گذاری اجتماعی در مترو ممکن باشد به هر حال ظرفیت ما همین قدر است و هر چه ظرفیت داریم برای رعایت پروتکل‌ها به کار گرفته ایم.

مدیرعامل شرکت متروی تهران با اشاره به اینکه شبکه مترو تهران برای حمل و نقل عمومی طراحی شده است، افزود: ما به دنبال خدمتگزاری مناسب به شهروندان هستیم، امروز افزایش چشمگیر مسافران را نداشتیم به طوری که در روز دوشنبه و سه شنبه مسافران کم بودند و فاصله گذاری اجتماعی را مرتب به شهروندان تذکر می‌دهیم.

نوبخت با اشاره به اینکه در همه ایستگاه ها اجازه داده ایم تا تولید کنندگان ماسک، اقدام به عرضه آن هم به قیمت مصوب کنند، بیان کرد: کولر در همه قطارها  کار می کند تا شرایط برای مسافران مطلوب باشد امیدواریم تقاضای سفر مناسب باشد تا ظرفیت ما پاسخگوی نیاز مردم باشد.

او گفت: در ورودی ایستگاه ها ظرفیت محدود است از این رو سفر را باید به‌گونه‌ای توزیع کرد تا در ساعت اوج کمترین مراجعه به مترو را داشته باشیم.

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف در بخش دیگری از برنامه گفت: رعایت پروتکل‌های ستاد ملی کرونا برای همه اصناف و مشاغل اجباری است از این رو همه اصناف باید رعایت کنند تا مجبور به تعطیل کردن آن‌ها نشویم.

رئیس اتاق اصناف با بیان این که قرمز شدن شرایط به دلیل رعایت نکردن پروتکل ها است، اظهار کرد: تیم‌های نظارت و شناسایی، اول به آن‌هایی که رعایت نمی کنند، تذکر می‌دهند و در صورت اصرار بر ارتکاب تخلف به ناچار از ادامه فعالیت آن‌ها جلوگیری خواهند کرد.

فراهانی ادامه داد: تالار‌های پذیرایی ۶ ماه است که تعطیل هستند و کسی به دادشان نمی‌رسد، تا همه مردم به مسئولیت اجتماعی خود عمل نکنند و تا همه با هم همکاری نکنند و پروتکل‌ها را رعایت نکنند تلاش‌ها به جایی نخواهد رسید.

تردد خودروها بدون محدودیت در سطح شهر

سردار حمیدی رئیس پلیس راهور تهران با اشاره به لغو طرح ترافیک افزود: طرح ترافیک از ابتدای هفته جاری تا پایان هفته لغو شده و همه خودرو‌ها بدون محدودیت می‌توانند در سطح شهر تردد کنند.

او با اشاره به اینکه لغو طرح ترافیک باعث افزایش آلودگی هوا و ترافیک خواهد شد، گفت: به ناچار و برای سلامت مردم باید این موضوع را مدیریت کرد تا شرایط بیماری بهتر شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 7ساعت و 25دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 6:49
  • تعداد رکورد ها : 655487