مرموز ترین معماهای صنعت هواپیمایی
توسط : neshangar

صنعت هواپیمایی در طول دهه ها فعالیتش اتفاقات و حوادث مختلفی را از سر گذرانده است. اما برخی از این حوادث بسیار اسرارآمیز و مرموز هستند و با گذشت سال ها همچنان پاسخ روشن و قطعی برای آن ها وجود ندارد. در این مطلب می خواهیم ۸ مورد از معماهای صنعت هواپیمایی را به شما معرفی کنیم که همچنان حل نشده و بی پاسخ باقی مانده اند.

۱- املیا ارهارت

املیا ارهارت (Amelia Mary Earhart) نخستین خلبان زنی است که بر فراز اقیانوس اطلاس پرواز تک نفره انجام داده است. ارهارت یکی از خلبان های مشهور و متبحر بود و رکوردهای متعددی از خود به جا گذاشته است. اما در سال ۱۹۳۷ در پرواز بر فراز اقیانوس آرام ناپدید شد. جستجوهای فراوانی برای پیدا کردن او انجام شد اما هیچ نتیجه ای در پی نداشت. ناپدید شدن املیا ارهارت یکی از اسرارآمیزترین معماهای صنعت هواپیمایی به شمار می رود و گمانه زنی های مختلفی در مورد این اتفاق وجود دارد. برخی معتقدند ارهارت توسط نیروهای ژاپنی اسیر شده است، برخی معتقدند او عمدا خود را ناپدید کرده است و در گوشه ای از این دنیا به زندگی ادامه داده است. با این که سال ها از ناپدید شدن او گذشته و مرگ او به طور رسمی اعلام شده است اما همچنان برخی معتقدند که او از آن حادثه جان سالم به در برده است.

۲- مثلث برمودا
 

این منطقه مثلث شکل بین میامی، برمودا و پورتو ریکو قرار دارد و تا به حال ده ها هواپیما و کشتی بطرز اسرارآمیزی در این قسمت ناپدید شده اند. ناپدید شدن هواپیماها در این منطقه یکی از مرموزترین معماهای صنعت هواپیمایی قلمداد می شوند. یکی از این حوادث گم شدن پرواز ۱۹ متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده بود که در دسامبر ۱۹۴۵ در این منطقه ناپدید شد. از هواپیمای دیگری که در جستجوی این هواپیما به منطقه برمودا پرواز کرد نیز خبری وجود ندارد. همچنین گم شدن هواپیمای مسافربری داگلاس دی سی ۳ با ۳۲ مسافر در سال ۱۹۴۸ و برخورد دو هواپیمای نیروی هوایی در سال ۱۹۶۳ نیز از جمله این اتفاقات هستند.

۳- دن کوپر
 

در سال ۱۹۷۱ یک فرد ناشناس با نام جعلی «دن کوپر» (Dan Cooper) هواپیمایی را گروگان گرفت، حدود ۲۰۰۰۰۰ دلار از مسافران زورگیری کرد و بعد، با چتر نجات از در عقبی هواپیما به بیرون پرید. این مرد هیچ وقت پیدا نشد و هویت واقعی او نیز هرگز شناسایی نشد. ماجرای دن کوپر یکی از عجیب ترین معماهای صنعت هواپیمایی است و برخی معتقدند این فرد توانسته جان سالم به در ببرد. اما ماموران اف بی آی معتقدند امکان ندارد که این فرد زنده مانده باشد. یک سال پس از این حادثه، قفل های مخصوص Cooper Vanes روی در هواپیماها نصب شد که تا زمانی که چرخ های هواپیما بالا باشد مانع از باز شدن درها می شود.

پرواز شماره ۴- ۸۰۰
 

پرواز شماره ۸۰۰ هواپیمایی ترانس ورلد ایرلاینز که یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ بود در جولای ۱۹۹۶ در اقیانوس اطلس منفجر شد و تمام ۲۳۰ سرنشین هواپیما جان باختند. در حالی که بسیاری معتقدند این انفجار یک حمله تروریستی بوده اما پس از ۱۶ ماه تحقیق و بررسی FBI نتوانست هیچ گونه مدرک و شواهدی دال بر این موضوع پیدا کند. برخی دیگر اعتقاد دارند که شلیک موشک باعث انفجار هواپیما شده و دولت آمریکا در حال مخفی کردن این موضوع است.

انفجار پرواز شماره ۸۰۰ یکی از مرموز ترین معماهای صنعت هواپیمایی به شمار می رود. اما در گزارشی که در سال ۲۰۰۰ در مورد این انفجار منتشر شد دلیل اصلی این سانحه هوایی اتصال کوتاه (short circuit) در مدارهای هواپیما معرفی شد.

 

۵- پرواز شماره ۴۴۷ ایرفرانس
 

ناپدید شدن پرواز شماره ۴۴۷ نیز یکی دیگر از عجیب ترین معماهای صنعت هواپیمایی است. در اولین روز ژوئن ۲۰۰۹ پرواز شماره ۴۴۷ ایرفرانس از ریودوژانیرو به مقصد پاریس، همراه با ۲۱۶ مسافر و ۱۲ خدمه هواپیما ناپدید شد. این هواپیمای ایرباس ای ۳۳۰-۲۰۰ در مسیر خود در اقیانوس، در تاریکی شب و خارج از پوشش راداری به ناگهان گم شد. این سانحه آنقدر ناگهانی بود که شش ساعت طول کشید تا بالاخره ایرفرانس اذعان کند که این هواپیما ناپدید شده است. جعبه سیاه این هواپیما دو سال بعد در اعماق اقیانوس پیدا شد و در گزارشی که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد علت این سانحه انسداد لوله های پیتوت (pitot tubes) هواپیما بر اثر کریستال های یخ هوا اعلام شد. همچنین خطای انسانی نیز یکی دیگر از علل تاثیرگذار در این حادثه معرفی شد؛ چون بعدها مشخص شد که خلبان هواپیما شب قبل پرواز تنها یک ساعت خوابیده بوده است.

۶- پرواز شماره ۳۷۰ هواپیمایی مالزی
 

این حادثه یکی از جدیدترین معماهای صنعت هواپیمایی محسوب می شود. این پرواز در ماه مارس ۲۰۱۴ در مسیر خود از فرودگاه کوالالامپور به فرودگاه پکن ناپدید شد. با وجود گذشت بیش از ۳ سال از این اتفاق هنوز پاسخ روشنی برای این معمای صنعت هواپیمایی پیدا نشده است. نظریه های مختلفی در مورد این اتفاق وجود دارد. برخی احتمال هواپیماربایی را مطرح می کنند، برخی دیگر معتقدند هواپیما مورد اصابت موشک قرار گرفته و برخی معتقدند که این هواپیما در یکی از جزایر در اقیانوس هند فرود آمده است. تازه ترین خبرها این است که تیم اکتشافی جدیدی قرار است پروژه جستجوی این هواپیما را از سر بگیرند تا بتوانند پاسخی مشخص برای این سانحه پیدا کنند.

 

۷- پرواز شماره ۵۲۲ هیلوس ایرویز
 

در ماه آگوست ۲۰۰۵، کارشناسان برج مراقبت ارتباط خود را با پرواز شماره ۵۲۲ از دست دادند، اما این هواپیما تا یک ساعت در مونیتورهای برج مراقبت مشهود بود. یک ساعت و نیم بعد هواپیما شروع به سقوط کرد و به تپه های نزدیک گراماتیکو برخورد کرد. در اثر این حادثه تمام ۱۲۱ مسافر و خدمه هواپیما کشته شدند (مرگبارترین حادثه هوایی در تاریخ یونان). بررسی ها نشان می دهند که کاهش فشار هوای داخل کابین باعث بیهوش شدن خلبان ها شده است.

۸- گم شدن هواپیمای استار داست
 

در ماه آگوست ۱۹۴۷، هواپیمای ایرلاین استار داست (Stardust) در مسیر بین بوئنوس آیرس، آرژانتین و سانتیاگو ناپدید شد. پس از گذشت بیش از ۵۰ سال از این سانحه هنوز لاشه هواپیما پیدا نشده است و باعث تقویت نظریه هایی در مورد خرابکاری و دزدیده شدن توسط فرازمینی ها شده است. این سانحه از جمله مرموزترین معماهای صنعت هواپیمایی  به شمار می رفت تا آنکه در نهایت، بخشی از موتور و بقایای اجساد ۹ نفر از قربانیان در نزدیکی یخچال های رشته کوه آند پیدا شد.

مواردی که ذکر شد از جمله اسرارآمیزترین سوانح هوایی در تاریخ صنعت هواپیمایی به شمار می روند. همانطور که دیدیم ناپدید شدن پرواز ۳۷۰ هواپیمایی مالزی یکی از جدیدترین این معماهاست. خوشبختانه به لطف پیشرفت تکنولوژی و استفاده از تجهیزات مدرن، سفر هوایی روز به روز امنیت بیشتری پیدا کرده است و این نوع سفر به یکی از امن ترین روش های حمل و نقل تبدیل شده است.

يکشنبه 8/11/1396 - 11:14
پسندیدم 0
UserName