رز هیپ چیست و خواص رز هیپ
توسط : Dr.moslehi

 
رز هیپ چیست و خواص رزهیپ “

رز هیپ ، میوه گیاه رز و یا همان گل سرخ است که در رنگ های قرمز و نارنجی یافت می شود. میوهٔ گل رز یا رز هیپ تقریباً در تمامی گونه‌های رز یا انواع نیمه پرگلبرگ رز بوجود می‌آید. میوهٔ گل رز حاوی مقادیر زیادی ویتامین سی است. از رز هیپ برای تهیهٔ چای استفاده می‌شود.

خواص رز هیپ
خواص رز هیپ
1- غنی از ویتامین C :

رز هیپ تازه حاوی 0.5 تا 1.7 درصد ویتامین C است که اغلب به صورت خشک استفاده می شود. مطالعات نشان داده است که رز هیپ یکی از غنی ترین منابع ویتامین C است، به گونه ایی که مرکبات حاوی 50 میلی گرم ویتامین C در هر 100 گرم می باشد . علاوه بر ویتامین C حاوی ویتامین های B1,B2,B3 و A نیزاست.

2- رز هیپ کاهش دهنده بیماری قلبی در مبتلایان به چاقی :

مصرف روزانه عصاره رز هیپ خطر بیماری قلبی را در بیماران مبتلا به چاقی مفرط تا ۱۷درصد کاهش می دهد. رزهیپ، سرشار از ویتامین C و دارای خاصیت ضدالتهابی است. محققان دریافتند که بیماران مبتلا به چاقی مفرط که به طور روزانه، نوشیدنی تهیه شده از رز هیپ مصرف کردند، پس از گذشت ۶هفته میزان فشار خون و کلسترول آن ها افت چشم گیری پیدا کرد. در بررسی انجام شده در سال ۲۰۰۷ مشخص شد، بیمارانی که مبتلا به درد مفصل بودند با مصرف روزی یک عدد کپسول رزهیپ، به میزان ۴۰درصد از درد آنان کاسته شد، ضمن این که تحرک بدنی آنها ۲۵درصد بهبود یافت.

3- ضد بیماری های گوارشی :

همچنین رز هیپ برای اختلالات معده از جمله اسپاسم معده، کمبود اسید معده مفید است و ازایجاد زخم معده جلوگیری می کند . لذا برای بیماری های روده از جمله اسهال، یبوست ، سنگ کیسه صفرا، بیماری های کیسه صفرا، اختلالات دستگاه ادراری و کلیوی نیز موثر است .

 

از دیگر فواید آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

• افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن در زمان خستگی

• افزایش جریان خون در اندام ها

• افزایش جریان ادرار و رفع تشنگی

 
5 از 5 امتیاز 100% 1رای 
اشتراک

دوشنبه 3/7/1396 - 16:34
پسندیدم 2
UserName