4 راه حل برای بهبود دل درد نوزاد
توسط : mo_1443

چرا كودكان نو رسیده گریه می‌كنند؟ ما در اینجا 4 راه حل برای گریه كودكان كه ناشی از دل درد است را به شما آموزش می‌دهیم.
جام نیوز: اگر شما هم به تازگی صاحب یك كوچولو شده باشید، حتما میدانید كه گریه كردن او در طول شب، وقتی می خواهید بخوابید چه درد سر بزرگی است؛ اما چرا كودكان نو رسیده گریه میكنند؟ ما در اینجا 4 راه حل برای گریه كودكان كه ناشی از دل درد است را به شما آموزش میدهیم.

نوزادان وقتی كه به دنیا می آیند، از شیر مادر تغذیه میكنند و هنگامی كه خیلی گرسنه هستند با ولع شیر می خورند و بنابراین همراه شیر مقداری هوا هم وارد معده شان میشود و همین هوا موجب فشار روی معده میشود كه نوزاد را دچار د لدرد میكند و معمولا نوزادانی كه بیشتر هوا می بلعند، دچار این مشكل می شوند. علاوه براین نوزادانی هستند كه روده هایشان قولنج دارد. تغذیه این نوزادان باید مرتب باشد و با آرامش با آنها رفتار شود و پس از دادن شیر حتما باید هوای داخل معده شان را خارج كنند. او را بالا و پایین نیندازند. به آرامی به پشتشان بزنند و همین آروغ های كوچولو باعث می شود كه هوای داخل معده آنها خارج شود و گاهی اوقات از داروهایی كه ضدنفخ شكم هست هم میتوان استفاده كرد؛ اما اگر نوزادی هست كه با این كارها مشكل اش حل نمی شود، حتما باید به پزشك مراجعه شود و نكته ای كه مادران باید بدانند این است كه زبان نوزادان گریه است.

مامان شیر و سویا و بادام نخور
حتما برای شما هم پیش پیش آمده است كه ببینید كوچولویتان در مواقع خاصی بیش از سایر موارد گریه می كند، در این صورت باید به رژیم غذایی خودتان هم نیم نگاهی بیندازید. پزشكان میگویند رژیم غذایی مادر می تواند باعث دلدرد و گریه در كودكان شود. اگر در شیر مادر غذاهای آلرژی زا وجود داشته باشد، می تواند باعث ورود این مواد از طریق شیر به نوزاد شود و دل درد های كویلك را در نوزاد به وجود بیاورد. پزشكان می گویند اگر مادر در 6 ماه اول زندگی اش مراقب رژیم غذایی اش باشد، نوزاد او كمتر دچار چنین مشكلاتی خواهد شد. شیر گاو، گندم، سویا و بادام از جمله این خوراكیها هستند و مطالعه روی 90 مادر و كودك نشان داد كه با حذف این خوراكیها از رژیم غذایی مادر در طی یك هفته كودكان شان كمتر از دلدرد گریه كردند.

4 راه حل برای بهبود دل درد نوزاد

برایم سرشیشه نفخ بخر
خیلی از كوچولوها پس از شیر خوردن دچار دلدرد میشوند، چون این سرشیرها هستند كه باعث میشوند نوزاد مقدار زیادی هوا همراه شیر ببلعد و معده اش باد كند و دچار دلدرد و بیقراری شود. به تازگی شركت فیلیپس با طراحی، ساخت و ارائه یك شیشه شیر مخصوص، این مشكل را برای همیشه برای مادران، به ویژه مادرانی كه تجربه كافی در زمینه بچه داری ندارند، حل كرده است. اسم این شیشه شیر فیلیپس- اونت است كه از پل یپروپیلن نرم و شفاف ساخته شده است و از اولین محصولات بدون BPA در بازار به شمار میرود. این شیشه تاییدیه كلینیكی ضدنفخ (دلدرد) را داراست و به شما و خانواده (احتمالا تازه كار) شما كمك میكند كه خواب راحتی داشته باشید. گفتنی است، از دهه 1930 میلادی به این سو ، همواره نگرانیهایی درباره استفاده از تركیب BPA در كالاهای مصرفی وجود داشته است كه در سال 2008 پس از گزار شهای عدیده ای كه ایمنی استفاده از این ماده را زیر سوال برده بود، تولیدكنندگان برتر جهانی اقدام به حذف آن از محصولات خود كردند. ضمن اینكه در سال 2010 اداره دارو و غذای آمریكا FDA گزارش جدیدی را ارائه كرد و نگرانی خود را از قرارگرفتن نوزادان و كودكان در معرض این ماده ابراز كرد. حالا فیلیپس- اونت همان شیشه شیری است كه این ماده در ساخت آن به كار نرفته است كه از یك طرف هم باعث دلدرد نوزاد شما نمیشود و هم از مواد پلاستیكی مضر در آن خبری نیست.

شربت گریپ میكسچر ممنوع
در یخچال منزل هر خانم بچه داری یك شربت گریپ میكسچر پیدا میشود كه خیلیها آن را دوای هر درد كودكشان میدانند ولی فراموش نكنید كه اگر نوزادتان دچار دلدرد شد به او این شربت را ندهید. اگر نوزادان به دلدرد یا قولنج دچار شد، هرگز از شربت گریپ میكسچر خارجی كه بیشتر به صورت قاچاق وارد ایران میشود، استفاده نكنید. این فرآورده كه حاوی 50 میلی گرم سدیم بیكربنات، 0017 / 0 میلی لیتر روغن زیره و 0017 / 0 میلی لیتر روغن شوید و 500 میلی گرم سوكروز در هر میلی لیتر است. به علت عدم اطمینان از سلامتی آن برای شیرخواران زیر یك ماه قابل تجویز نیست. علاوه بر آن به علت سوكروز موجود در آن مصرف این فرآورده در شیرخواران مبتلا به بعضی اختلالات متابولیسمی ژنتیكی، نظیر جذب نامناسب گلوكز، گالاكتوز، كمبود سوكراز، ایزومالتاز و عدم تحمل فروكتوز مجاز نیست. این داروها بیشتر به علت توزیع قاچاقی و كنترل نشده در شرایط نامناسبی نگهداری و حمل میشوند كه احتمال فاسد شدن آنها زیاد است. اگر هم میل دارید از این دارو استفاده كنید، با متخصص كودكان مشورت و آن را از مراكز معتبر تهیه كنید.

مامان به من داروی گیاهی نده
وقتی دل كودك درد میگیرد، همه اعضای خانواده بسیج می شوند و هر كدام یك داروی گیاهی را توصیه میكنند، ولی نكته اصلی این است كه پدر و مادر باید دلدرد كودكان را جدی بگیرند و از خوددرمانی برای مقابله با این مشكل بپرهیزند، چرا كه درمان نكردن به موقع و صحیح میتواند باعث عواقب جبران ناپذیری در سلامت كودكان شود. آموزش و ارتقای سطح آگاهی خانواده ها و پزشكان جهت تشخیص و درمان بیماری های گوارشی كودكان برای پیشگیری از بحرانی شدن بیماری و احتمال مرگ و میر آنها بسیار حائزاهمیت است. بیش از 100 نوع علت دل درد در كودكان تعریف شده است. تشخیص و درمان صحیح دلدرد تنها از طریق پزشك باید انجام گیرد و خانواده ها از دادن داروهای گیاهی، شیمیایی و خوددرمانی برای بهبود دلدرد كودكانشان جدا خودداری كنند. دل دردهایی كه با علایمی نظیر تب، سرفه، درد دست و پا، اسهال و استفراغ همراه است و به سادگی درمان نمی شود، باید جدی گرفته شود. دلدردهایی كه در نوزادان یك و 2 ماهه بروز میكند، كولیت یا درد به صورت قولنج نام دارد كه با گریه، جیغ زدن و جمع كردن دست و پای كودك به سمت شكم به مدت یك تا دو ساعت و غالبا در شبها همراه است كه مادران میتوانند در این مواقع نوزاد را بغل كنند تا هوای داخل معده نوزاد تخلیه شود. دلدردها به دو نوع با علت و بدون علت تقسیم می شود. در كودكان سنین 3 تا 4 سال، دل درد با اسهال و استفراغ همراه است و برگشت غذا (ریفلاكس)، ورم معده و روده، كبد، آپاندیسیت، سنگ كیسه صفرا و كلیه و بیش از 100 نوع بیماری از علت های دلدرد در كودكان به شمار می آید.

دل درد مزمن كه بیش از 3 ماه طول میكشد، معمولا 15 تا 20 درصد كودكان سنین 4 تا 6 سال را مبتلا می كند. خوددرمانی نه تنها به بهبود دل درد كودكان كمكی نمیكند، بلكه باعث تشدید بیماری نیز می شود بسیاری از دل دردهای كودكان در صورت درمان نشدن از جمله اسهال به فوت منجر می شود، بنابراین مراجعه به موقع به پزشك جهت تشخیص صحیح علت دلدرد و درمان به موقع آن اهمیت به سزایی دارد.
چهارشنبه 8/11/1393 - 17:50
پسندیدم 0
UserName