برای کمک به حل بحران کم آبی چه کار کنیم؟
توسط : taghvimi

برای کمک به حل بحران کم آبی چه کار کنیم؟

مسئله آب و بحران کم‌آبی موضوعی نیست که تنها به امروز و دیروز و امسال و سال بعد محدود شود؛ موضوعی است که حداقل در سال‌های اخیر بسیار درباره آن خوانده یا شنیده‌ایم؛ بحرانی که برای مدیریت آن همه ما در آن سهم داریم و باید برای حفظ این سرمایه بکوشیم.
همشهری آنلاین: مسئله آب و بحران کم‌آبی موضوعی نیست که تنها به امروز و دیروز و امسال و سال بعد محدود شود؛ موضوعی است که حداقل در سال‌های اخیر بسیار درباره آن خوانده یا شنیده‌ایم؛ بحرانی که برای مدیریت آن همه ما در آن سهم داریم و باید برای حفظ این سرمایه بکوشیم.

رسانه‌ها با همه قوا تلاش می‌كنند كه فرهنگ درست استفاده از آب به همراه صرفه‌جویی حداكثری را به ما یاد بدهند اما آنچه می‌بینیم این است كه ما همچنان با این بحران دست و پنجه نرم می‌كنیم و احتمال كم‌آبی یا خدای ناكرده بی‌آبی یك معضل دور از ذهن نیست. در این یادداشت می‌خواهیم راه‌های ساده صرفه‌جویی در مصرف آب را بگوییم؛ راهكارهایی كه نه هزینه اقتصادی دارد و نه وقت زیادی می‌گیرد. فقط كمی دقت می‌خواهد و دغدغه.

باید خودمان دست به‌کار شویم

ماشین‌های همكار

ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی 2ماشینی هستند كه در كنار بقیه وسایل در آشپزخانه‌های ما جا خوش كرده‌اند و در انجام امور مربوط به منزل به خانم‌ها كمك می‌كنند. حتما توجه داشته باشید كه این ماشین‌ها را تا تكمیل‌شدن ظرفیت، مورد استفاده قرار ندهید. مثلا اگر ماشین لباسشویی 5كیلو ظرف دارد تا تكمیل‌شدن ظرفیت، آن را روشن نكنید. با توجه به اینكه ماشین لباسشویی میزان آبی كه مصرف می‌كند براساس ظرفیت كامل آن است، درصورتی كه كمتر از ظرفیت مورد نظر در آن لباس ریخته شود، باز به همان اندازه آب مصرف می‌كند. این موضوع در مورد ماشین‌های ظرفشویی هم صدق می‌كند.

فقط یك لیوان آب

هر كدام از ما در طول روز معمولا 3بار باید وضو می‌گیریم. در طول انجام هر كدام از مراحل وضو می‌توانیم شیر آب را ببندیم كه هدر نرود. بعضی‌ها فكر می‌كنند كه با بستن شیرآب یا به طور كل لمس كردن هر چیز مرطوبی وضوی آنها باطل می‌شود. در رساله غالب مراجع، هیچ اشاره‌ای به این نكته نشده است؛ این یعنی اینكه درصورت بستن شیر آب بین مراحل وضو، وضو باطل نمی‌شود. شما می‌توانید بعد از ریختن آب روی دست‌ها شیر آب را ببندید و بقیه مراحل وضو را انجام دهید. در مورد وضو روایت مشهوری از حضرت امام(ره) هم آمده است كه ایشان در انجام مراحل وضو دقت زیادی در مورد اسراف نكردن آب داشتند و خیلی اوقات با یك لیوان آب وضو می‌گرفتند. مورد مشابه دیگر مصرف آب هنگام مسواك زدن است. متأسفانه خیلی از افراد هنگام مسواك زدن از شروع تا پایان آن، شیر آب را باز می‌گذارند در حالی كه برای این كار هم یك لیوان آب كافی است.

كولر و لذت پتو

كولرهای آبی یكی از سیستم‌های خنك كننده‌ای هستند كه در غالب خانه‌ها در نقاط خشك و كویری استفاده می‌شوند. معمولا در این روزها كولرهای آبی مدام و بی‌وقفه روشن هستند. این كار جدا از اینكه به‌خود سیستم و ساختار كولر آسیب وارد می‌كند، مقدار مصرف آب را هم به‌طور تصاعدی بالا می‌برد. پیشنهاد می‌كنیم حتما در طول روز در یك بازه حداقل یك ساعته این سیستم‌ها را خاموش كنید. همین مدت خاموشی روزانه كولرهای آبی می‌تواند كمك قابل‌توجهی به مدیریت بحران كمبود آب باشد. حتی در روزهای اخیر با اینكه از شدت گرمای هوا كم شده اما بعضی‌ها دوست دارند به‌طور مداوم از شب تا صبح كولر را روشن نگه دارند و در ازای خنكی زیاد فضای خانه و به‌خصوص حوالی صبح، از شدت سرما از رو انداز یا پتو استفاده كنند، انگار از استفاده از پتو در مقابل باد كولر حس خوشایندی دارند اما به‌نظر می‌رسد این خوشایندی و احساس لذت، به نوعی خودخواهی منجر می‌شود كه به قیمت اسراف مقادیر زیادی آب تمام می‌شود. ضمن اینكه با توجه به جدا بودن سیستم آبرسانی كولرها و سیستم موتور می‌توان زمانی كه هوا كمی خنك است، در شب‌ها و ابتدای روز، سیسستم آبرسانی را از مدار خارج كرد تا موتور كولر به‌صورت به‌اصطلاح پنكه‌ای كار كند.

مصرف چندباره

همه ما بدون شك قبل از مصرف سبزی‌ها و میوه‌ها آنها را با‌آب می‌شوییم. بدیهی است در این شست‌وشوها معمولا مقادیر قابل توجهی آب مصرف می‌شود. علاوه بر این به ما یاد داده‌اند كه باید سبزی‌ها و میوه‌ها در چند مرحله شسته شوند كه یكی از مراحل آن با مواد شیمیایی و ضد‌عفونی‌كننده‌ است. ولی بقیه مراحل شست‌وشوی این مواد خوراكی باید با آب و بدون افزودنی انجام شود. اگر شما كه زحمت اینگونه شست‌وشوها را بر عهده دارید از ظروف به جای سینك ظرفشویی استفاده كنید، می‌توانید در مصرف آب به مقدار قابل توجهی صرفه‌جویی كنید. ضمن اینكه با این كار، بعد از شست‌وشوی میوه‌ها وسبزی‌ها، مقداری آب گل آلود دارید كه می‌توانید برای آب دادن به باغچه و ریختن در گلدان‌ها استفاده كنید. یكی دیگر از مواردی كه برای مصرف چند باره می‌توان به آن اشاره كرد، آب مواد پخته شده و به تعبیری آب غنی شده است؛ موادغذایی‌ای كه در آب پخته می‌شوند، مانند حبوبات و مواد پروتئینی و گوشت. این مواد حین پخته شدن، مقادیری از خواص خود را به آب می‌دهند. شما می‌توانید بعد از سرد شدن این آب هم آن را به گلدان‌ها داده یا در باغچه بریزید. با كمی تدبیر و تفكر می‌بینید كه برای آب دادن به گلدان‌های خانه خود هر روز لازم نیست از آب آشامیدنی خالص استفاده كنید.

گوشت و مواد فریزی

ما برای اینكه بتوانیم خوراكی‌ها را در طولانی مدت نگهداری كنیم آنها را در فریزر می‌گذاریم. متأسفانه بعضی‌ها استفاده از آب و آبگرم را یكی از راه‌های سریع‌تر یخ‌زدایی از مواد غذایی می‌دانند؛ یعنی با مصرف مقدار زیادی آب و هدر دادن آن می‌خواهند از مواد غذایی فریزشده، یخ زدایی كنند. برای جلوگیری از اسراف و هدر دادن آب، بهترین راه برای بازكردن یخ مواد غذایی این است كه فقط یك ساعت زودتر تصمیم بگیرید كه چه غذایی بپزید و بسته‌های منجمد شده را از فریزر دربیاورید یا اگر هم عجله دارید به جای باز گذاشتن شیر آب، بسته یخ‌زده را در یك كاسه آب گرم قرار دهید.

آب بازی تلخ

یكی از مواردی كه قطعا همه ما با آن خاطره داریم و دوران خوشایندی را گذرانده‌ایم، آب بازی است؛ آب بازی به بهانه شستن فرش روی پشت بام یا آب دادن به گل‌ها در حیاط خانه‌ها. خیلی از پدرها و مادرها دلشان می‌خواهد همان احساس خوشایند آب بازی را به بچه‌های خود منتقل كنند و بهترین و ساده‌ترین راه برای این كار استفاده از حمام است. نوزادان و خردسالان از آب بازی لذت می‌برند، حتی بعضی از پدرها و مادرها در زمان بی‌قراری بچه‌ها بدون اینكه كودكان نیاز به حمام داشته باشند، آنها را به حمام می‌برند تا آرام شده و بی‌قراری نكنند و خوب بخوابند. این كار مقدماتی هم دارد. یكی از مقدمات واجب هم این است كه حمام داغ و گرم باشد. پدرها و مادرها قبل از اینكه نوزاد یا كودك خود را وارد حمام كنند، از آب گرم فراوان برای گرمای داخل حمام استفاده می‌كنند. بدیهی است این روش یعنی مصرف زیاد و بدون دلیل آب، آن هم برای مصرفی غیرصحیح. اگر برای گرم‌شدن، حمام از لوازم گرمایشی استفاده شود قطعا میزان زیادی صرفه‌جویی در مصرف آب خواهیم داشت. نكته دیگری كه در مورد حمام نوزادان و كودكان وجود دارد آب بازی و طولانی‌كردن زمان حمام است. برای نوزادان این كار هیچ ضرورتی ندارد، برای كودكان هم خوب است توضیح بدهید كه چرا نباید به‌مدت طولانی در حمام بمانند و چرا باید از آب مواظبت كنند و آن را هدر ندهند. بچه‌ها علاوه بر اینكه خوب یاد می‌گیرند، تذكر‌دهندگان خوبی هم هستند.

یك تذكر كوچك

این روزها بیشتر مردم می‌دانند كه شست‌وشوی خودرو، شستن پیاده‌روی جلوی در خانه، آبپاشی كوچه و خیابان و... با آب آشامیدنی، حق‌الناس است و حتی خیانت به دیگران محسوب می‌شود اما گاهی در این میان ممكن است افرادی را در كوچه و خیابان و محله ‌ببینیم كه مشغول شستن خودروی شخصی خود با آب آشامیدنی هستند. شما در چنین موقعیتی چه كار می‌كنید؟ سری تكان می‌دهید و رد می‌شوید؟ به شیوه‌ای به آن فرد و كارش نگاه می‌كنید كه خودش خجالت بكشد؟ و... . ما به شما پیشنهاد می‌دهیم كه در هر مكان و هر زمانی كه با چنین صحنه‌ای مواجه شدید بی‌خیال از كنار آن رد نشوید، حتما با زبان خوش به فرد مذكور تذكر بدهید تا متوجه اشتباه خود بشود. اثر تذكر دادن در اینگونه موارد را دست‌كم نگیرید؛ البته تذكری كه با رعایت اصول اولیه باشد؛ یعنی به شكلی نباشد كه طرف، شما را در مقابل خودش ببیند و بخواهد در برابرتان جبهه‌گیری كند. اینكه احساس كند شما از روی دلسوزی و برای دغدغه‌ای مشترك و برای صلاح همه مردم شهر و كشور‌ با او حرف می‌زنید و از روی احساس ضرورت چنین حسی دارید، بسیار مهم است.
سه شنبه 25/6/1393 - 17:36
پسندیدم 0
UserName