با تغذیه صحیح به جنگ خستگی ها برویم
توسط : m_hadi47

 
خستگی بدنی، روحی یا عصبی حالت بسیار رایجی است كه تقریباً برای همه پیش می آید، اما نباید اجازه داد كه این حالت مدت طولانی طول بكشد. حفظ بهداشت و كیفیت مطلوب خواب، انجام تمرینات مناسب ورزشی و ریلكسیشن می تواند به شما كمك كند تا به نحو چشمگیری با خستگی مقابله كنید. اما در كنار همه این ها بد نیست تا توجهی هم به بشقاب غذایتان بیاندازید، چرا كه تغذیه هم نقش بسیار مهمی در این باره دارد. وقتی كه بدن موادغذایی مورد نیاز را به مقدار مناسب دریافت نكند، عملكرد صحیحی نخواهد داشت و تحلیل می رود كه خستگی یكی از رایج ترین پیامدهای آن است. توصیه های زیر شما را با اصول تغذیه ای آشنا می كند كه شادابی و سرزندگی را به همراه خواهد داشت.

 

  

 

تغییرات مهم در تغذیه:

- مصرف كمتر شیرینی جات: بدن به قندها نیاز دارد اما نه به مقدار زیاد و قندهایی با شاخص پایین را نسبت به قندهای بالا ترجیح می دهد. انواع شیرینی ها، شكلات و بیسكویت حاوی مقادیر بالای شیرینی هستند. پس از خوردن این خوراكی ها مقدار قند خون ناگهان بالا می رود. در نتیجه بدن فوراً برای جبران، انسولین زیادی می سازد. در پی این عملكرد شدید، پانكراس(اندام تولیدكننده انسولین) خسته می شود و احساس خستگی دائم در بدن باقی می ماند. به همین جهت توصیه می شود خوردن مواد غذایی خیلی شیرین را خصوصاً در بین وعده های غذایی محدود كنید. بهتر است به جای انواع دسرها، شكر سفید، آرد و غلات تصفیه شده و سیب زمینی، خوراكی هایی نظیر میوه ها و سبزیجات، آرد و غلات كامل را در برنامه غذایی بگنجانید.

- غذا خوردن به اندازه: غذاهای سنگین و بسیار چرب اندام های بدن را خسته كرده و بدن را مجبور می كند تا بخشی از آن ها را ذخیره كند. این در حالی است كه غذا خوردن خیلی كم مانند محرومیت های شدید در طول برخی رژیم ها نه تنها خوب نبوده و خستگی جسمانی را در پی دارد بلكه باعث می شود تا بدن بلافاصله دچار كمبود شدید برخی عناصر ضروری نیز شود. در این صورت بدن باید تلاش مضاعفی داشته باشد تا این كمبود را از ذخایر خود جبران كند.

- تغذیه منظم: همه وعده های غذایی مهم هستند. هركدام آنها باید در زمان منظم، در كمال آرامش و با در نظر گرفتن زمان كافی صرف شود. به عبارت دیگر، نباید صبحانه را حذف كرد و از دیگر وعده ها، با خوردن سرسری یك ساندویچ رد شد.

- میوه ها و سبزیجات: میوه ها و سبزیجات منابع غنی ویتامین ها هستند و در واقع مواد ضدخستگی را در حد بسیار عالی دارند. میوه های فصل را به شكل خام یا پخته در هر وعده غذایی، خصوصاً صبحانه بگنجانید. فراموش نكنید كه میوه های خشك عناصر كمینه ضروری دارند كه منیزیوم غنی آن ها به ضد خستگی معروف است.

- نوشیدن زیاد آب: آب به بدن كمك می كند تا مواد اضافی را حذف كند. به علاوه، این نوشیدنی حیاتی حاوی مقادیر بالایی از عناصر كمینه مانند منیزیوم، فسفر، كلسیم، روی، منگنز و... است كه برای تأمین قدرت و تحرك بسیار مفید است.

- دریافت كافی آهن: بسیاری از خانم ها دچار كمبود آهن هستند و این در حالی است كه این كمبود منشأ خستگی است. گوشت قرمز منبع بسیار غنی آهن است كه البته جگر و قلوه نیز حاوی مقادیر بالایی از آن هستند. از دیگر موادغذایی كه به خاطر داشتن آهن توصیه می شود در برنامه غذایی گنجانده شود می توان به میوه های خشك، جعفری، عدس و زرده تخم مرغ اشاره كرد. توجه داشته باشید كه اگر به رغم رعایت این توصیه ها باز هم از احساس خستگی مفرط و دائمی رنج می برید حتماً با پزشك مشورت كنید. گاهی اوقات برخی بیماری ها یا عدم تعادل غذایی می تواند علت باشد كه باید حتماً تشخیص داده شده و سپس درمان شود.
يکشنبه 17/1/1393 - 22:23
پسندیدم 0
UserName