لکه های سفید روی ناخن
توسط : BEGAM10

 

حتما ” تا به حال برایتان پیش آمده که ناگهان متوجه وجود نقاط سفید رنگی روی ناخن هایتان شده باشید ، شاید تلاش کرده باشید آنهلکه ی سفید ناخن 4ا را از روی سطح ناخن بخراشید ، اما متوجه باشید که این نقاط سفید رنگ بخشی از بافت ناخن ها نشانه کمبود کلسیم یا روی است و تنها راه درمان آن ایجاد تغییر در برنامه غذایی و خوردن غذاهایی است که نیاز بدن به مواد معدنی و ویتامین ها را تامین می کند .

شایع ترین عامل ایجاد این نقاط که می تواند هم روی انگشتان دست ها و هم روی انگشتان پاها ایجاد شود وضعیتی است که از آن تحت عنوان Leukonchia نام برده می شود . گرچه به نظر می رسد با توجه به اسم آن ، ابتلا به این وضعیت نشاندهنده اختلالی جدی باشد اما معمولا”  ایجاد چنین تغییری در سطح ناخن ها به منزله ابتلا به یک بیماری خطرناک نیست . برخلاف آنچه تصور می شود کمبود کلسیم یا روی هیچ نقشی در ایجاد این نقاط سفیدرنگ در سطح ناخن ها ندارند .

در حقیقت ایجاد این تغییرات در سطح ناخن ، نشانه ضربه ای است که روی ناخن وارد شده است . شاید فکر کنید در روزهای گذشته اصلا ” هیچ اتفاقی برایتان نیفتاده است که موجب آسیب دیدگی ناخن هایتان شده باشد ، اما به این نکته توجه داشته باشید که ناخن ها به کندی رشد می کنند ، بنابراین ممکن است ضربه یا ضربه هایی هفته ها پیش از اینکه این نقاط سفیدرنگ در سطح ناخن ها ظاهر شده باشند، به بافت ناخن تان آسیب رسانده باشند .

657152_Z3l6dPfP

علاوه براین ایجاد این لکه های سفید روی بافت ناخن می تواند نشانه وجود عفونت خفیف در بدن یا ابتلا به آلرژی باشد یا حتی از عوارض جانبی مصرف داروهای خاص باشد . اگر چه عوامل مختلفی در ایجاد این تغییرات نقش دارند اما در هر صورت اگر شما هم به تازگی متوجه ایجاد نقاط سفید رنگی روی ناخن هایتان شده اید ، بهتر است بدانید به هیچ درمانی نیاز ندارید و به تدریج با رشد ناخن ها این لکه ها بالاتر آمده و با کوتاه کردن ناخن ها از بین می روند و تا زمانی که دوباره ضربه ای به ناخن ها وارد نشود اثری از آنها ایجاد نخواهد شود .

باید توجه داشت تنها در صورتی که روی یک یا تعدادی از ناخن ها این نقاط دیده شوند ، می توان گفت این تغییرات ناشی از واردشدن ضربه به ناخن ها هستند اما اگر چنین تغییراتی در سطح همه ناخن ها ایجاد شده باشد به این معنی است که عوامل دیگری مانند کم خونی ، بیماری های قلبی ، سیروز کبدی ، دیابت یا بیماریهای کلیوی در بروز تغییرات تاثیرگذار بوده اند و باید به پزشک مراجعه کنید .

برگرفته از روزنامه آرمان شماره 2136

دوشنبه 30/10/1392 - 8:26
پسندیدم 0
UserName