سالمندی بی‌دردسر، به‌دور از بیماری‌های پردردسر
توسط : mo_1443

 


جمعه بود و باز هم مثل همیشه، همه خانه مادربزرگ و پدربزرگ جمع بودیم. تا بوی اشتها برانگیز غذای مادربزرگ فضای خانه را پُر کرد و چشم پدربزرگ به سفره افتاد، عصایش را برداشت و لنگ‌لنگان زودتر از بقیه خودش را به سفره رساند. انگار با گذشت سال‌ها، هنوز اشتهای جوانیش با اوست. تا کفگیر سوم را کشید، صدای غرغر مادربزرگ بلند شد (مگه دکتر نگفت باید رژیم بگیری). بیچاره پدربزرگ اشتهایش کور شد‌. با نااُمیدی کفگیر را زمین گذاشت و گفت: حالا که نان هست، دندان نیست. دستان پرمحبت او را ‌فشردم و به او یادآور شدم که ماهی را هر وقت از آب بگیرد تازه است...خوب است بدانید سالمندی مرحله‌ای از چرخه زندگی است که مانند دیگر مراحل زندگی مسائل و مراقبت‌های خاص خود را به همراه دارد‌. از آن‌جایی‌ که سالمندان به توصیه اکثر پزشکان و کارشناسان برای جلوگیری از چاقی باید کالری دریافتی خود را کاهش دهند اطمینان از دریافت ویتامین‌ها و املاح معدنی کافی در این دوران اهمیت زیادی دارد‌.

سالمندی بی‌دردسر، به‌دور از بیماری‌های پردردسر

سالمندی یکی از دوران حساس زندگی ا‌ست که اغلب با ناتوانی، کاهش توانایی‌های جسمی و جنسی و بروز بیماری‌های متعدد همراه است. باید دا‌نست که سالمندی پدیده‌ای زیستی و طبیعی از رشد انسان است، که به صورت عمومی و بسیار تدریجی تمام موجودات را در بر می‌گیرد؛ بنابراین لازم است با آن به صورت منطقی و عقلانی برخورد شود. سبک زندگی سالم، رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم، انجام آزمایشات دوره‌ای (اندازه‌گیری قندخون، چربی‌خون، اسید اوریک و...) و دریافت مکمل مولتی‌ ویتامین – مینرال، از مؤثرترین راه‌ کارها برای کاهش بیماری‌های مزمن و کاهش نیاز به دریافت داروهایی است که می‌تواند عوارض فراوانی برای سلامتی فرد داشته باشد‌.

تحلیل بافت عضلات و كاهش قدرت عضلانی از جمله تغییراتی است كه با افزایش سن در بدن رخ می‌دهد. روند کاهش قدرت عضلانی قبل از ۶۰ سالگی تدریجی است، اما بعد از آن عضلات با شدت بیشتری تحلیل می‌روند. بسیاری از سالمندان به دلایل مختلف از جمله وضعیت اقتصادی نامطلوب، مشکلات روحی و روا‌نی، ابتلا به بیماری‌های مزمن، ضعف، تنهایی و مصرف داروهای متعدد دچار بی‌اشتهایی می‌شوند. بی‌اشتهایی و عدم توجه کافی به دریافت تغذیه مناسب در کاهش توده عضلانی سالمندان تأثیر دارد.

در دوران سالمندی سر، گردن و ستون فقرات به سمت جلو خم می‌شوند. اندام‌های فوقانی در قسمت آرنج و مچ دست، لگن و زانو نیز كمی خم می‌شوند. فرد سالمند دیگر مانند گذشته فعال نبوده و بدن او انعطاف‌پذیری سابق را ندارد. با افزایش سن، گرفتگی‌های عضلانی خصوصاً در شب بیشتر می‌شود. احساس كوفتگی و خستگی عضلانی در سالمندان به دلیل كاهش فعالیت، بیشتر اتفاق می‌افتد و عدم تحرك طولانی مدت باعث خشكی و سفتی مفاصل و تحلیل بافت عضلانی می‌شود. بیشترین عضلاتی كه در آنها احساس ناراحتی می‌شود در گردن و ناحیه كمر است. حال در این میان دریافت گروهی از ریزمغذی‌ها در کاهش ناراحتی‌های دوران سالمندی مؤثر است.

کاهش گرفتگی‌های عضلانی با اِل-کارنیتین

کارنیتین به میزان قابل توجهی در عضلات اسکلتی یافت می‌شود و نقش مهمی در متابولیسم انرژی سلولی دارد. كارنیتین به سوخت چربی برای تولید انرژی كمك می‌كند. مصرف چربی‌ها به عنوان منبع انرژی، موجب صرفه‌جویی در ذخایر عضلات گردیده و بروز خستگی را بتأخیر می‌اندازد.
طبق مطالعات انجام شده در گروه‌های مختلف از جمله در سالمندان مشخص شده است كه مصرف كارنیتین به كاهش بافت چربی، افزایش توده عضلانی و كاهش احساس خستگی و كوفتگی عضلانی كمك می‌كند.

مصرف مکمل‌های حاوی کارنیتین موجب افزایش ذخایر این ماده در عضلات گردیده و در نتیجه سوخت و ساز اسیدهای چرب با سهولت بیش‌تری انجام می‌شود.

ورود آهن ممنوع!

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که آهن تنها املاح معدنی است که دیگر در دوران سالمندی مگر در شرایط خاص مانند کم‌خونی یا در گیاهخواران آن هم به تجویز پزشک برای سالمندان یک ماده ضرروی محسوب نمی‌شود. به رغم اینکه آهن در سنین کودکی و بلوغ برای رشد همه جانبه و تکامل دستگاه‌های بدن ضروری است، در سنین سالمندی ذخایر بالای این ماده معدنی در بدن خطرات قابل توجهی برای سلامتی دارد. به طوری که کمبود آهن در این سنین بسیار کم خطرتر از اضافه دریافت آن است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد بالا بودن میزان آهن بدن در سنین سالمندی احتمال ابتلا به برخی از بیماری‌های مزمن مانند سرطان، فیبروز کبدی، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد. خوب است بدانید،

هر چند کاهش ذخایر آهن می‌تواند یکی از عوامل بروز خستگی عضلانی محسوب شود، اما با توجه به کاهش حجم توده عضلانی در این سنین، خستگی بیشتر می‌تواند نشانگر کمبود اِل- کارنیتین در عضلات باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود از دریافت مکمل‌های حاوی آهن بدون تشخیص و تجویز پزشک در این دوران خودداری کنید.

با ویتامین‌ها سالمندی را به تعویق اندازیم

اگر چه تغییرات جسمی و روحی به عنوان بخش اجتناب نا‌پذیر فرایند سالمندی محسوب می‌شوند، اما واقعیت این است که عدم دریافت ترکیبات مغذی در سرعت بخشیدن به این روند نقش عمده‌ای ایفا می‌کند. به گونه‌ای که حتی ممکن است گاهی زودتر از رسیدن به سن تقویمی سالمندی، فرد را دچار علائم سالخوردگی کند. سالخوردگی مرحله‌ای حساس از عمر است که اگر با سلامت و رفاه نسبی توام باشد از ایام خوش زندگی که همان دوران طلایی است تلقی می‌شود. پس با کمی توجه به نیاز‌های خاص این دوران خود را از لذت‌های آن محروم نسازیم.

چگونه استرس را کنترل کنیم

استرس علاوه بر اثرات مخربی که بر کارکردهای جسمانی فرد سالمند می‌گذارد، بر عملکرد سیستم روانی، عصبی و رفتاری او مانند تفکر،‌ خلق، تمرکز و حافظه نیز تاثیرگذار است. مواد شیمیایی که بدن در هنگام استرس تولید می‌کند در مغز تاثیر گذاشته در نتیجه تمرکز،‌ یادگیری و حافظه فرد سالمند را مختل می‌نماید. ضمن آنکه استرس باعث اضطراب و افسردگی نیز می‌شود .با انجام فعالیت‌هائی مانند  پیاده روی، قدم زدن،‌ بازی‌های ورزشی و سرگرمی‌های مناسب و به کار بردن روش‌های آرام سازی، مدیتیشن و یوگا می‌توان استرس را کاهش داد‌.

آهن زیاد سرعت پیشرفت آلزایمر را تشدید می‌کند

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، بر اساس نتایج یك تحقیق جدید كه توسط دكتر جك روگرز از دانشگاه ملبورن و دستیاران وی در استرالیا انجام گرفته است مشخص شد، افزایش بیش از حد آهن در بدن می‌تواند خطر پیشرفت بیماری آلزایمر را تشدید كند. آلزایمر از بیماری‌های شایع دوران سالمندی است که رایج‌ترین علائم آن شامل، فراموشی  وقایعی است که به تازگی اتفاق‌ افتاده است، دشواری‌ در انجام‌ كارهای‌ نیازمند قوه‌ عقلانی‌ مانند وظایف‌ شغلی‌، رسیدگی‌ به‌ امور مالی یا مدیریت‌ خانه، تغییرات‌ شخصیتی‌ از جمله‌ ناتوانی‌ در كنترل‌ هیجانات‌ و اختلال‌ در قضاوت است. با توجه به آنچه گفته شد از آن‌جایی که نیاز بدن به آهن در دوران سالمندی کاهش می‌یابد، دریافت مکمل‌های فاقد آهن ضرورت می‌یابد.

یبوست شکایت شایع دوران سالمندی

تغییرات دوره سالمندی، تمامی ارگان‌های بدن از جمله دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. یبوست، مشکل شایعی است که بدنبال کمتر شدن حرکات طبیعی روده، اکثر سالمندان با آن دست به گریبان هستند و در صورتی که درمان نشود علاوه بر اینکه کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌تواند زمینه ابتلا به سرطان روده‌بزرگ را افزایش دهد. یبوست در اثر عدم تحرک، رژیم غذایی کم فیبر، عدم مصرف مایعات کافی، ابتلا به بیماری‌ها و مصرف داروها افزایش می‌یابد. روده انسان حاوی انواعی از باکتری‌هاست که گروهی از آن‌ها به باکتری‌های مفید یا پُروبیوتیک معروف هستند. رفع یبوست‌، از اثرات مثبت این باکتری‌ها محسوب می‌شود. فروکتوالیگوساکارید‌( FOS )که از مشتقات قند فروکتوز است، غذای اصلی این باکتری‌ها محسوب شده و با کمک به رشد و تکثیر این باکتری‌ها سبب تقویت اثرات مثبت آن‌ها می‌شود.

vitavitrin.com 

يکشنبه 10/6/1392 - 16:19
پسندیدم 0
UserName