مهمترین پدیده مشکل ساز در دوران سالمندی
توسط : kianpour
تغییر در ساختار خواب؛

مهمترین پدیده مشکل ساز در دوران سالمندی

یکی از مهمترین پدیده هایی که طی دوران سالمندی تغییر می کند خواب است به طوری که این تغییر در بسیاری از موارد دچار مشکل می شود.

به گزارش سرویس علمی،‌ پزشكی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛ دکتر نغمه مخبر، عضو مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در دوران سالمندی معمولا مراحل خواب عمیق کاهش می یابد اظهار داشت: الگوی خواب در افراد سالمند طبیعی با الگوی خواب افراد جوان فرق می کند بخصوص سیکل خواب بیداری 24 ساعته در پیری تغییراتی می کند در این افراد فاز خواب بیداری زودتر شروع می شود یعنی افراد پیر زودتر بخواب می روند و صبح ها زودتر از خواب بیدار می شوند و خواب شب بمیزان قابل ملاحظه ای کاهش می بابد .

دانشیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: درسالمندی زمان کلی خواب در 24 ساعت همان مقدار قبل باقی می ماند اماخواب شبانه کاهش می یابد و باخواب کوتاه روزانه جبران می شود .

فلوشیپ نوروسایکیاتری با گرایش روانپزشکی سالمندان با اشاره به اینکه علت دقیق تغییرات خواب در افراد سالمند طبیعی روشن نیست اظهار داشت : تغییرات فیزیولوژیک متعددی مانند کاهش ترشح ملاتونین و هورمون رشد و افزایش ترشح کورتیزول ممکن است باعث تغییرات ریتم خواب بیداری شود درنتیجه این تغییرات زمان بیشتری طول می کشد تا افراد سالمند بخواب روند درخواب شبانه بیشتر بیدار می شوند و خواب عمیق نیز کاهش می یابد.

عضو مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد به سالمندان توصیه کرد: برای داشتن خوابی منظم و رها شدن ازبیخوابی باید سعی کنید برنامه تنظیمی برای خواب خود داشته باشید یعنی در ساعت معینی ازشب بخوابید و صبح درساعت مشخصی بیدار شوید و تنها زمانی به رختخواب بروید که واقعا خوابتان می آید.

دکتر نغمه مخبر کاهش زمان خواب روزانه ، پرهیز از انجام ورزشهای سنگین 3 الی 4 ساعت قبل از خواب ، خوردن غذاهای سبک در وعده شام ، اجتناب از نوشیدن قهوه و یا استعمال دخانیات را از جمله راهکارها برای داشتن خواب مناسب در طول شب در دوران سالمندی برشمرد .

وی افزود : بهترین کاری که سالمندان می توانند برای بیخوابی خود انجام دهند این است که در رختخواب دراز بکشند و چشم هایشان راببندید در این حالت تصاویر و موقعیت هایی را درذهن خود تجسم کنند که ازبودن درآنها لذت می برند و تمام توجه خود را تصویر جلب کنند این تجسم به راحتی می تواند فرد سالمند را بخوابی آرام فرو ببرد.

جمعه 21/4/1392 - 22:16
پسندیدم 0
UserName