ضرورت توجه به نیازهای مادی و معنوی سالمندان
توسط : n_negare


با توجه به پیشرفت علم پزشكی و مهار بیماری‌های عفونی، امید به زندگی افزایش یافته و این امر به افزایش تعداد سالمندان منجر گردید كه خود نیازمند توجه ویژه به نیازهای مادی و معنوی این عزیزان را محسوس‌تر کرده است.

به گزارش سرویس علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران، قادر زاده‌باقری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج اظهار داشت: بهداشت روانی سالمندان، سلامتی روانی آنها را به دنبال دارد و شاخص‌هایی از شاد زیستن و امیدواری سالمند را ایجاد می‌كند كه برای فرد سالمند، خانواده و جامعه، ثمرات مطلوب و ماندگاری به وجود می‌آورد.

وی افزود: مسأله اساسی برای تأمین و ارتقاء سلامت روانی سالمندان، شناخت و آگاهی افراد مرتبط با سالمند و به طور كلی، جامعه از ویژگی‌های آنان است كه منجر به راهكارهای متناسب با استعداد و توان او می‌شود و از این طریق می‌توان به بهداشت روانی سالمند دست یافت.

وی تأكید کرد: از ویژگی‌های ایام سالمندی، گرایش به درون‌گرایی است كه در اثر كم‌توجهی و كم‌ارتباطی اطرافیان، به احساس تنهایی و درماندگی سوق می‌یابد و نهایتا ابتلا به افسردگی را در پی دارد.

زاده‌باقری در ارتباط با پیشگیری از این فرآیند خاطرنشان كرد: مهم‌ترین راه پیشگیری، تغییراتی است كه در سبك زندگی سالمند و نگرش اجتماع ایجاد می‌شود كه سبب احساس "قابل‌ احترام بودن" برای فرد سالمند شده و با امكان ایجاد شغلی مناسب و درخور، احساس مفید بودن را به سالمند القا می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج با اشاره به مؤلفه‌هایی كه باید در ارتباط با سالمند مورد توجه قرار گیرد، یادآور شد: نیاز به محترم بودن، دوست داشته شدن و گرامی و بزرگ شمرده شدن، از نیازهای روانی هر انسانی به شمار می‌روند كه از ارزش‌های مطلوب هر جامعه‌ای است و در سنین سالمندی به اوج خود می‌رسد.

جمعه 7/4/1392 - 23:47
پسندیدم 0
UserName