شروع دوره سالمندی
توسط : sztohidiبا شروع دوره سالمندی و در بسیاری موارد زودتر از سن واقعی سالمندی، ترس و اضطراب از آینده شروع می شود. اما بسیاری از این نگرانی ها شاید تنها ناشی از شروع دوره جدیدی در زندگی باشد. دوره ای که ممکن است زندگی زناشویی را بیش از هر چیز دیگری تحت تأثیر قرار دهد. شاخص ترین موارد ترس در سالمندان عبارتند از: ترس از زایل شدن سلامت جسمی و جنسی، ترس از فقر و بی کسی، ترس از وابستگی و طرد شدن و ترس از ابتلا به بیماری های روحی ـ روانی و از دست دادن سلامت عقل.
اما همسران باکمک یکدیگر می توانند در رفع این دغدغه ها به هم کمک کنند. ورزش، نخستین گام برای از بین بردن اضطراب است. با همسرمان برنامه ریزی داشته باشیم تا ساعاتی را به ورزش اختصاص دهیم. فراموش نکنیم با هم و همراه هم اقدام کنیم. زن، به عنوان مدیر خانه با انتخاب برنامه غذایی سالم و مناسب می تواند سلامت خود و همسرش را تضمین نماید. هر چند رعایت رژیم غذایی مناسب باید از سن جوانی مورد توجه باشد اما شروع آن از هر سنی بهتر از رعایت نکردن آن است. مراجعه به پزشک هم یکی از مواردی است که توجه به آن اهمیت زیادی دارد. لازم است همسر سالمندمان را تشویق کنیم همراه مان به پزشک مراجعه نماید. اطمینان از سلامت جسمی، آرام بخش است.
افرادی که به دلیل تنهایی یا بی توجهی همسر و فرزندان شان به خلوت پناه می برند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های روحی ـ روانی قرار می گیرند. تنهایی، در این افراد باعث می شود مدام خاطرات گذشته خود را مرور کنند. زندگی کردن با خاطرات گذشته و یادآوری دائمی آنها یکی از دلایل بروز بیماری های روحی ـ روانی به ویژه الزایمر است. بنابراین بهتر است هیچگاه همسرمان را تنها نگذاریم، حتی اگر برای انجام دادنش از پرستاری کمک گرفته ایم و در صورت بروز مشکلات فی مابین لازم است قبل از هر گونه قضاوتی با هم صحبت داشته باشیم و نگذاریم مشکلات روحی و روانی ادامه پیدا کند. از دیگر سوی لازم است توجه مان را از فرزندان و مشکلات شان به سوی همسر خود معطوف بداریم چرا که در این سن، همسرمان بیشتر از بچه ها به ما و محبت مان نیاز دارد. زنان و مردان سالمند بهتر است تلاش داشته باشند به تنهایی و بدون نیاز دیگران، نیازمندی های روزمره خود را مرتفع نمایند و بهتر است در مراجعه به جاهایی مانند بانک و بازار و خرید کردن زن و مرد همراه هم باشند. این بدان ها اطمینان می دهد که همواره کنار هم هستند و بدون نیاز به دیگران کارهای شخصی خود را با موفقیت به سرانجام می رسانند. در نهایت باید دوره سالمندی را دوره پختگی دانست نه از کار افتادگی.
جمعه 3/3/1392 - 14:8
پسندیدم 0
UserName