رنگ اصلی مریخ چه رنگی است
توسط : zahedkola

جام جم آنلاین: كاوشگر «كنجكاوی» ناسا كه به عنوان یكی از پیچیده ترین زمین شناسان روباتیك جهان نیز شناخته می شود، ششم آگوست 2012 پس از یك سفر طولانی بر روی سیاره سرخ فرود آمد و از آن به بعد اخبار و گزارش های مهمی را از مریخ به زمین ارسال كرد.

ناسا اولین بار پنج سال پیش از اینكه اولین شاتلش پرواز كند، فضاپیمایی را بر روی مریخ فرود آورد از آن زمان تا كنون یافته های جدیدی از مریخ به دست آمده است: مریخ نوردهای «وایكینگ 1 و 2» خاك مریخ را تجزیه كرده اند، «روح» و «فرصت» شواهدی از آب را در این سیاره یافتند و مریخ نورد فونیكس برف را در مریخ به چشم دید. با این همه سوال بزرگ همچنان بی پاسخ باقی مانده است: آیا مریخ می تواند از حیات پشتیبانی كند؟

«كنجكاوی» كاوشگر جدید ناسا است كه برای یافتن پاسخ این سوال راهی مریخ شد. این كاوشگر پیچیده ترین كاوشگر بین سیاره ای است كه تا به حال ساخته شده است.

تجهیزاتی برای كنجكاوی

به گفته دانشمندان، این كاوشگر نه تنها تواناترین كاوشگری است كه تاكنون به سیاره ای دیگر فرستاده شده بلكه تواناترین كاوشگر علمی است كه تا كنون از مدار زمین به بیرون قدم گذاشته است.

كنجكاوی كه ساخت آن از سال 2004 آغاز شده است طی 23 ماه اقامتش در مریخ ده ها نمونه را از میان صخره های مریخ و یا خاك سطح سیاره استخراج كرده و مورد بررسی قرار داد همچنین محدوده تجسسی این كاوشگر در مریخ نسبت به دیگر كاوشگران بسیار وسیعتر است.

محموله تجهیزات علمی كه به همراه كنجكاوی روانه مریخ شده 10 برابر تجهیزاتی است كه تاكنون توسط دیگر كاوشگرهای مریخ به سیاره سرخ منتقل شده اند.

بر خلاف دیگر كاوشگرها، كنجكاوی تجهیزاتی را برای نمونه برداری از خاك و سنگ به همراه دارد تا پس از پردازش آنها را به درون اتاقك آزمایشی انتقال دهد تا تجهیزات تحلیلی آنها را مورد آزمایش دقیقتر قرار دهند.

موقعیت فرود

هدف كنجكاوی كشف این است كه آیا محیط مریخ برای تشكیل حیات میكروبی مناسب بوده یا نه، این كاوشگر همچنین به دنبال نشانه هایی از حیات میكروبی در میان خاك و سنگ های مریخ خواهد بود.

كنجكاوی برای آغاز ماموریت خود در نزدیكی پایه كوهی درون حفره «گیل» فرود آمد، جایی كه خاك آن حاوی مواد معدنی است كه در آب تشكیل می شوند.

انتخاب این حفره برای فرود كنجكاوی پس از بررسی 30 موقعیت مختلف توسط 100 دانشمند انجام گرفته است.

از آنجایی كه منطقه فرود در این حفره به دیواره های حفره بسیار نزدیك است، در انتخاب موقعیت دقیق فرود و نحوه فرود دقت بسیار زیادی خرج شده است.

فرود چند مرحله بر روی مریخ

پس از اینكه كنجكاوی به مدار مریخ رسید، طی چندین مرحله تغییر وضعیت داد و خود را برای فرود بر روی سیاره سرخ آماده كرد.

مرحله اول: سكوی حامل از صفحه محافظ حرارتی جدا شده و فضاپیما به گونه ای چرخید كه بخش محافظ حرارتی آن به سوی مریخ قرار گرفت،

مرحله دوم: فضاپیمای حامل با سرعت 21000 كیلومتر بر ساعت به ارتفاع 125 كیلومتری از مریخ رسید و چهار دقیقه پس از ورود سرعت آن به هزار و 700 كیلومتر كاهش پیدا كرد و چتر فرود در ارتفاع 10 كیلومتری باز شد.

مرحله سوم: محافظ حرارتی در ارتفاع هفت كیلومتری از فضاپیمای حامل جدا شد شد و سرعت به 576 كیلومتر بر ساعت كاهش پیدا كرد.

مرحله چهارم: 50 ثانیه پیش از فرود چتر از فضاپیمای حامل جدا شده و هشت موتور احتراقی برای كنترل فرود روشن شد.

مرحله پنجم: سرعت به 2.7 كیلومتر بر ساعت رسید و در ارتفاع 20 متری از سطح، كاوشگر از طریق تسمه هایی از حمل كننده معلق شده و چرخهایش باز شد.

مرحله ششم: كاوشگر 6.5 دقیقه پس از ورود به اتمسفر بر روی مریخ فرود آمد ، تسمه ها باز شده و بازو و تیرك كاوشگر برقرار شدند، فضاپیمای حامل از كاوشگر دور شده و جایی دیگر در فاصله 150 متری از كاوشگر سقوط كرد.

فرود مریخ نورد كنجكاوی روی مریخ

كنجكاوی دوشنبه 16 مرداد ماه با عبور از آسمانهای آبی مریخ در سطح این سیاره سرخ درون یك دهانه برخوردی بزرگ با موفقیت فرود آمد.

دقایقی پس از آن نخستین تصاویر سیاه سفید را از داخل دهانه برخوری ارسال كرد، تصاویری كه داخل دهانه، چرخهای كنجكاوی و سایه آن را كه توسط خورشید بعد از ظهر ایجاد شده بود نشان می داد. این هفتمین فرود ناسا روی همسایه زمین بود، تلاشهای دیگر در این رابطه موفقیت آمیز نبوده اند.

كشف رنگ اصلی مریخ

اقدامات مریخ نورد كنجكاوی ناسا كه  حفره 6.2 سانتیمتری در یك برآمدگی مریخ حفر كرده نشان می دهد كه خاك سیاره سرخ، خاكستری است و قرمزی مریخ تنها ظاهری است.

مته های حفاری كنجكاوی به دانشمندان این امكان را می دهد كه به دقت زیر لایه های غبار آلود زمین را برای نخستین بار بررسی كنند و نخستین چشم انداز در نزدیكی سنگی كه جان كلوین نامگذاری شده، بسیار جذاب است.

سنگ جان كلوین نخستین قسمتی بود كه این مریخ نورد برای نخستین بار به حفاری پرداخت و عملیات جمع آوری نمونه را انجام داد.

پودر خاكستری رنگی كه توسط مریخ نورد كنجكاوری جمع آوری شده، ممكن است نشان دهد كه آهن بدون تأثیر فرآیند بعدی اكسیده شدن در این نمونه ها چگونه وجود دارد، تا مشخص شود كه چرا رنگ سنگهای مریخ شبیه آسمان آن نیست.

این تیم تحقیقاتی اظهار داشتند كه نمونه های جمع آوری شده نشان می دهد این سنگها در گذشته های بسیار دور در معرض تماس با آب مایع بوده اند.

تنفس هوای مریخ

كاوشگر كنجكاوی تركیب جوی سیاره سرخ را اندازه گیری كرده است و هوای مریخ را به درون سامانه ای موسوم به «تحلیل نمونه مریخ» (Sam) كشید تا غلظت گازهای مختلف این سیاره را مشخص كند.

این نخستین بار بود كه شیمی اتمسفر این سیاره از زمانی كه كاوشگر وایكینگ بر روی سطح آن در اواخر دهه 1970 فرود آمد، آزمایش می شود.

تحلیل های Sam همچمنان ادامه دارد اما هیچ شگفتی مهمی در این زمینه مشاهده نشده است به جز اینكه تا این مرحله ظاهرا دی اكسید كربن در این سیاره گاز غالب است.

دی اكسید كربن مولفه اصلی هوای مریخ است همانطور كه كاوشگر وایكینگ كشف كرده بود. این در حالی است كه محققان در تلاش برای یافتن اثری از گاز متان بر روی سیاره سرخ هستند.

متان دوره حیات كوتاهی دارد و زود از بین می رود و وجود آن می تواند حاكی از آن باشد كه منبعی از این گاز چه به صورت زیست شناختی یا زمین شیمیایی در مریخ وجود دارد. می توان امیدوار بود كه این Sam می تواند در این زمینه كمك كننده باشد.

مریخ نورد ناسا به خواب فرو رفت

در اواخر سال 91 مریخ نورد كنجكاوی ناسا دچار یك مشكل جدید رایانه ای در سیاره سرخ شده و به همین دلیل قرار شد تا مدتی دست از فعالیت كشیده و به خواب فرو رود.

مهندسان مریخ نورد كنجكاوی ناسا مجبور شدند كه كار این مریخ نورد را به منظور ترمیم رایانه‌ای كه دچار نقص فنی شده، متوقف كنند. در آن زمان تمام تحقیقات علمی توسط كنجكاوی معلق ماند و اما محققان توانستند پس از چند روز كنجكاوی را دوباره فعال كنند.


ناسا اعلام كرد: بررسی نمونه های سنگ جمع آوری شده توسط كاوشگر كنجكاو حاكی از آن است كه مریخ می توانسته از حیات میكروبی بر روی خود پشتیبانی كند.

«مایكل می یر» دانشمند ارشد برنامه كاوشی مریخ گفت: سوال اصلی برای این ماموریت این بود كه آیا مریخ می توانسته یك محیط قابل سكونت باشد یا خیر. اكنون با دانسته های خود می توانیم بگوییم بله این سیاره می توانسته حیات را پشتیبانی كند.

دانشمندان ماه گذشته سولفور، نیتروژن، هیدروژن، اكسیژن، فسفر و كربن – برخی از عناصر شیمیایی ضروری برای حمایت از حیات- را در پودری یافتند كه مته حفاری كنجكاوی از یك سنگ رسوبی در نزدیكی بستر رودخانه ای باستانی در گودال گیل بر روی این سیاره سرخ خارج كرده بود.

بر اساس اعلام ناسا دانشمندان از یافتن تركیبی از مواد شیمیایی اكسیده شده، كمتر اكسید شده و یا اصلا اكسید نشده كه می تواند شیب انرژی را برای زندگی انواع زیادی از میكروب ها فراهم آورد، شگفت زده شده اند.

اعزام دومین كاوشگر مریخ نورد ناسا تا سال 2020

در پی فرود و كاوش های موفق كنجكاوی بر روی مریخ ناسا قصد دارد در سال 2020 كاوشگر جدیدی را شبیه كاوشگر كنجكاوی به مریخ بفرستد.(مهر)

دوشنبه 12/1/1392 - 15:46
پسندیدم 0
UserName