این سه فناوری خانه خراب‌كن...
توسط : sibesefid

 
شما حاضرید اعضای خانواده‌تان را با یك دستگاه تلویزیون، یك تلفن‌همراه و اینترنت 24 ساعته عوض كنید؟ می‌گویید چه پرسش مسخره‌ای؟! می‌گویید معلوم است كه پاسخ هر فردی به این پرسش منفی است؟ می‌گویید چرا درباره واضحات می‌پرسیم؟ هرچند هر فرد عاقلی در پاسخ به این پرسش در ظاهر با قاطعیت نه می‌گوید، اما در حقیقت خیلی از ما، در باطن مشغول برهم زدن روابط خانوادگی مان با این سه رسانه جادویی هستیم.

تلویزیون، تلفن‌همراه و اینترنت هر سه، انواعی از رسانه است كه در دنیای مدرن سهمی نسبتا بزرگ از وقت ما را به خود اختصاص داده است. این ابزار گرچه وسایلی برای انتقال اطلاعات و سرگرم‌كردن ما و برقراری ارتباط با جهان اطراف به حساب می‌آید، اما حكم چاقویی دو لبه را دارد كه می‌تواند ما را به كلی از خانواده جدا كند و روابط‌مان را با كسانی كه دوست‌شان داریم سرد كند. به همین علت است كه معتقدیم باید قوانینی برای استفاده از این رسانه‌ها كه تقریبا در دسترس همه مردم قرار دارد برای خودمان وضع كنیم. ما در این مطلب پیشنهادهایی در این زمینه برایتان داریم.

مراقب حریم‌ها باشید

یكی از مشكلاتی كه چه در استفاده از اینترنت و چه در استفاده از تلفن‌همراه ممكن است زندگی خانوادگی ما را به خطر بیندازد به هم خوردن مرزهایی است كه باید برای غریبه‌ها تعیین كنیم.

مساله این است كه ما همیشه در زندگی خانوادگی‌مان حدودی را برای سطح ارتباطات‌مان با دیگران تعیین می‌كنیم. برای مثال ما عادت نداریم ماجرای مشاجره با همسرمان را برای همسایه طبقه بالایی تعریف كنیم. در اداره اجازه نمی‌دهیم همكاری از جنس مخالف ما را «تو» خطاب كند، رازهای زندگی‌مان را با هر رفیقی قسمت نمی‌كنیم، اجازه نمی‌دهیم هر كه از راه رسید تنهایی‌مان را پر كند و حتی مایل نیستیم آرزوهای‌مان را با همه آشناها تقسیم كنیم.

تكنولوژی اما امروزه این معادلات را برای برخی افراد كه به آن عادت ندارند بر هم زده است. برای آن كه منظورمان روشن‌تر شود بهتر است مثال بزنیم. گرچه شاید مردی رضایت نداشته باشد كه همسرش همكاری از جنس مخالف را با فعل‌های مفرد و ضمیر مفرد خطاب كند، اما خودش با بی‌توجهی به حریم‌ها، دوستان اینترنتی از جنس مخالف پیدا كند كه به مرور زمان به حضورشان عادت كند و آنها را بیش از حد دوستانه یا حتی با اسم كوچك صدا كند و چه‌بسا حتی رازهایی از زندگی‌اش را با آنها قسمت كند.

در استفاده از تلفن‌همراه نیز احتمال دارد چنین اتفاقی رخ دهد یعنی امكان دارد همسری به پیامك‌های غریبه‌ای پاسخ بدهد و این پیامك‌ها با گذشت زمان، محتوایی نادرست پیدا كند و از آنجا كه او به این پیامك‌ها عادت كرده یا حس می‌كند خطری او را تهدید نمی‌كند به رد و بدل كردن‌شان ادامه بدهد.

ساده‌ترین اصل برای پرهیز از گرفتار شدن در چنین شرایطی این است كه در هر ارتباطی، چه ارتباط‌های پیامكی و چه ارتباط‌های خاص در فضای مجازی، از خود بپرسیم: «آیا اگر همسرم ارتباطی مشابه ارتباط مرا با غریبه‌ای برقرار كند زندگی خانوادگی‌مان را در خطر نمی‌بینم؟ آیا من چنین ارتباطی را با غریبه‌ای دیگر برای او می‌پذیرم؟»

باید حریم‌هایی را در ارتباط‌های پیامكی و اینترنتی با آشنایان‌مان تعیین و به طور كلی قوانینی برای ارتباط با بقیه وضع كنیم و نكاتی را فراموش نكنیم. برای مثال:

ـ در هر بخش از ارتباط با دیگری از طریق پیامك یا در فضای مجازی از خود بپرسیم كه آیا برای همسرمان نیز چنین ارتباطی را می‌پسندیم؟

ـ حتی اگر دیگران تلاش كنند بیش از اندازه صمیمی شوند ما نباید به آنها اجازه بدهیم حریم‌ها را زیر پا بگذارند و به علت تعهدات‌مان به خانواده، باید یادشان بیندازیم كه به مرزهای ما احترام بگذارند. شاید شما از این نگران باشید كه در این صورت امكان دارد طرف مقابل از شما دلخور شود، پاسخ این است: مساله‌ای نیست بگذارید او امروز دلخور شود، چون این دلخوری از دلشكستگی بزرگ‌تری كه قرار است در آینده برای شما، او و خانواده‌تان پیش بیاید كمتر است.

‌ـ‌ هنگامی كه پیامكی را می‌نویسید یا در چت با غریبه‌ای گپ می‌زنید هر لحظه تصور كنید كه اگر او مقابل شما باشد نیز با همین لحن با او گفت‌وگو می‌كنید؟ اگر پاسخ‌تان منفی است و می‌گویید در گفت‌وگوی رو‌در‌رو با او محترمانه‌تر و جدی‌تر صحبت می‌كنید یعنی شما در حال شكستن حریم‌های طرف مقابل در فضای مجازی هستید كه مسلما نتایج مثبتی نخواهد داشت.

قوانینی برای استفاده از تلویزیون در خانه

ـ زمان مشخصی را صرف تماشای تلویزیون در خانه كنید. برای خودتان برنامه‌ای روزانه بنویسید كه در آن ساعت دقیق تماشای تلویزیون مشخص باشد.

‌ـ‌ برنامه‌های شبكه‌های تلویزیونی را مطالعه كنید. نام برنامه‌ای را كه می‌خواهید در جدول زمان‌بندی‌تان یادداشت كنید و بجز آن، برنامه دیگری را نبینید. این یعنی كانال‌گردی‌های بی‌هدف در خانه ممنوع است!

‌ـ‌ به بچه‌ها اجازه ندهید همپای شما همه برنامه‌ها را ببینند، آنها فقط حق تماشای برخی برنامه‌ها را دارند نه همه‌شان را. در عوض همیشه از همسرتان خواهش كنید در تماشای برنامه‌ها كنارتان باشد البته اگر او به برنامه‌ای علاقه ندارد مجبور نیست همراه شما آن را تماشا كند.

ـ پس از برنامه‌ای كه مورد علاقه همه اعضای خانواده است تلویزیون را خاموش كنید و از آنها بخواهید درباره آن صحبت كنند البته لازم است كه بحث را مدیریت كنید تا كار به مشاجره نكشد.

ـ وقتی یكی از اعضای خانواده كار مهمی دارد و شما را مخاطب قرار می‌دهد صدای تلویزیون را كم یا قطع كنید. با او تماس چشمی داشته باشید و به حرف‌هایش گوش كنید.

قوانینی برای استفاده از تلفن‌همراه در خانه

ـ تا آنجا كه امكان دارد گفت‌وگوهای كاری را در خانه انجام ندهید. اگر دیگران از محل كار با شما تماس گرفتند به آنها توضیح بدهید كه در فضای خانه و كنار خانواده هستید و فرصت گفت‌وگوی اداری را ندارید. حتی اگر برایتان امكان دارد بهتر است تلفن‌همراهتان را در محیط خانواده خاموش كنید.

ـ اگر تلفن‌همراهتان را خاموش نمی‌كنید لازم است كه گاهی برای نشان دادن وفاداری و اعتماد‌تان به شریك زندگی‌تان، از او بخواهید پیامكی را كه برای شما ارسال شده است برایتان بخواند یا به تماسی پاسخ دهد. این رفتار یعنی شما چیزی برای پنهان كردن ندارید.

‌ـ‌ اگر غریبه‌ای سعی دارد در زندگی خانوادگی شما با استفاده از ارسال پیامك‌هایی با محتوای خاص نفوذ كند، بلافاصله موضوع را با همسرتان در میان بگذارید و درباره این كه واكنش شما باید چگونه باشد از او راهنمایی بگیرید.

‌ـ‌ مدت همه مكالمه‌های تلفنی‌تان را در خانه كوتاه كنید. ما در خانه هستیم كه با اعضای خانواده گفت‌وگو كنیم نه با غریبه‌های پشت خط.

‌ـ‌ اگر ناچار شده‌اید تلفن‌همراه را در محیط خانوادگی روشن نگه دارید، دست‌كم وقتی اعضای خانواده در حال گفت‌وگو با شما هستند و تلفن زنگ می‌زند پاسخی ندهید. اگر كسی كه پشت خط است كار مهمی دارد دوباره زنگ خواهد زد.

‌ـ‌ درگیر پیامك‌بازی‌ها​ نشوید. امروز رفیق شما برایتان هفت هشت جوك می‌فرستد. شما هم در پاسخ هفت هشت جوك می‌فرستید. فردا او جوك‌های بیشتری می‌فرستد. شما هم جوك‌های بیشتری می‌فرستید. پس‌فردا او تمام طول روز را جوك می‌فرستد شما هم تمام طول روز را... .

ما نمی‌گوییم تفریح كردن با دوستان و آشنایان از طریق ارسال پیامك، نادرست است اما قرار نیست هر تعداد پیامك كه آنها می‌فرستند، بلافاصله پاسخ بگویید. شاید لازم باشد با بی‌پاسخ گذاشتن برخی پیامك‌ها به طرف مقابل بفهمانید كه حدی برای پیامك‌های سرگرم‌كننده قائل هستید و مایل نیستید تمام اوقات‌ خود را صرف پیامك‌بازی كنید. یادتان باشد پیامك‌بازی، شما را از خانواده دور می‌كند و كمترین ضررش این است اوقاتی را كه باید صرف تماشای صورت عزیزان‌تان در خانه كنید به مانیتور زل می‌زنید.

قوانینی برای استفاده از فضای مجازی در خانه

ـ تا آنجا كه ممكن است در محیط خانه از فضای مجازی و بویژه چت بپرهیزید و به خودتان یادآوری كنید كه نباید وقت گفت‌وگو با همسر و فرزندان‌تان را صرف گفت‌وگوی فضای مجازی با دوستان، آشنایان یا همكاران كنید.

ـ اگر نمی‌توانید استفاده از فضای مجازی را در خانه قطع كنید یا وقتی آن را ترك می‌كنید احساس ناخوشی دارید یعنی به آن معتاد شده‌اید و باید مثل هر معتاد دیگری به فكر ترك باشید. ترك فضای مجازی را با كاهش زمان استفاده از آن آغاز كنید. برای نمونه اگر هر روز چهار ساعت از وقت‌تان را در خانه به فضای مجازی اختصاص می‌دادید تصمیم بگیرید كه در این هفته سه ساعت از وقت‌تان را صرف گشت و گذار در فضای مجازی كنید. در هفته آینده این زمان را به دو ساعت و در هفته بعد به یك ساعت برسانید و سعی كنید به مرحله‌ای دست پیدا كنید كه دیگر استفاده از فضای مجازی برایتان اهمیتی نداشته باشد.

ـ همیشه در چت به گونه‌ای با دیگران صحبت كنید كه اگر روزی همسرتان مجموعه گفت‌وگوهایتان را دید شرمسار نشوید.

ـ حتی اگر نیمه‌شب در فضای مجازی هستید دست‌كم با دوستان، آشنایان و همكاران گفت‌وگو نكنید، مگر آن كه در خارج از كشور بوده و از نظر زمانی با شما فرق داشته باشند. گفت‌وگوی نیمه‌شب با كسی كه در كشور خودمان زندگی می‌كند نوعی حریم‌شكنی و تجاوز به اوقات خصوصی او به حساب می‌آید.

ـ همیشه به یاد داشته باشید هیچ غریبه‌ای در فضای مجازی قابل اعتماد نیست و امكان دارد همه عكس‌ها و اطلاعاتش دروغ باشد.

ـ بیشتر مردم بر این باورند كه با زبردستی قادرند هیچ ردپایی از خود در فضای مجازی باقی نگذارند، اما این تصور اشتباه است!

ـ‌ اگر فرزندی دارید حتما استفاده از فضای مجازی و رایانه را یاد بگیرید و بدانید كه به هر حال سیستم آموزشی در كشور به سمت استفاده از رایانه‌ها و فضای مجازی پیش می‌رود و او دیر یا زود با این فضا آشنا خواهد شد و برای كنترلش باید نسبت به این فضا آگاهی و شناخت داشته باشید.

ـ تا جایی كه ممكن است رایانه خانوادگی را در جایی از خانه كه رفت و آمد در آن بیشتر است قرار بدهید و كاری كنید كه صفحه نمایشگر آن قابل مشاهده باشد.

ـ از خرید لپ‌تاپ شخصی برای كودكان و نوجوانان تا حد ممكن خودداری كنید و اگر ناچار شدید لپ‌تاپی برای فرزندتان بخرید دست‌كم تا آنجا كه مقدور است به شكلی غیرمستقیم شیوه استفاده او را از آن كنترل كنید كه البته معمولا این كار بسیار دشوار است چرا كه لپ‌تاپ وسیله‌ای شخصی است و شما نمی‌توانید دائم بهانه‌ای برای بررسی اطلاعاتش پیدا كنید.

يکشنبه 10/10/1391 - 0:22
پسندیدم 0
UserName