شیوه‌های نوین نمایش زمان
توسط : zahedkola
جام جم آنلاین: گذشت زمان از جمله موضوعاتی است كه همواره مورد توجه بشر بوده و از این‌رو او همیشه ایده ساخت ابزاری برای اندازه‌گیری زمان را در ذهن می‌پرورانده است. در گذشته طلوع و غروب خورشید مبنایی برای تنظیم فعالیت‌های بشر بود، اما ساخت ابزارهایی برای سنجش زمان موجب شد انسان‌ به شناخت بهتری از مفهوم زمان دست یابد.

 

اگر به سیر تكامل ساعت‌ها از گذشته تا امروز نگاهی بیندازیم می‌توانیم تحولات متمایزی را از هم تشخیص دهیم. نخستین صفحه‌های دایره‌ای شكلی كه ساعت را نشان می‌دادند تنها بر حساب ساعت نشانه‌گذاری شده بودند و فقط یك عقربه داشتند. حركت عقربه ساعت شما در این ساعت‌ها چندان دقیق نبود، اما همگام با پیشرفت‌هایی كه در ساخت ساعت‌های مكانیكی به دست آمد، زمان نیز به واحد‌های كوچك‌تری تقسیم شد و به این ترتیب عقربه دقیقه شمار و پس از آن نیز عقربه ثانیه شمار به ساعت‌ها اضافه شد.

درباره نخستین تمدنی كه توانست زمان را اندازه‌گیری كند، نظرات متعددی وجود دارد اما اسناد تاریخی موجود نشان می‌دهد از حدود 5000 سال پیش تمدن بزرگ آسیای میانه برای تكمیل تقویم و اندازه‌گیری زمان، ساعت را اختراع كرد. گفته می‌شود ساعت از قدیمی‌ترین اختراعات بشر است.

نخستین ساعت مچی سال 1524 میلادی توسط یك مخترع آلمانی ساخته شد و پس از آن ساعت‌های مچی مشابهی رونمایی شد. محدودیت اصلی این ساعت‌ها همواره وزن بالای آنها بوده است، اما نوآوری در طراحی و ساخت ساعت‌های مچی و استفاده از آلیاژ برنج موجب سبك‌تر شدن و افزایش محبوبیت این ساعت‌ها شد.

اولین ساعت‌های مچی شبیه به ساعت‌های امروزی درسال 1790 ساخته شد. با وجود این‌كه ممكن است همه این ساعت‌ها عملكردی یكسان داشته باشد، اما تنوع گسترده‌ای را از نظر شكل ظاهری در آنها شاهد هستیم.

در این بخش نمونه‌ای از ساعت‌هایی كه از نظر ظاهری در مقایسه با ساعت‌های مچی معمولی متفاوت هستند انتخاب كرده‌ایم. در نگاه اول استفاده از آنها پیچیده به نظر می‌رسد، اما اگر با ما همراه باشید متوجه خواهید شد. آن‌قدر كه ظاهرشان نشان می‌دهد، سرگیجه‌آور نیستند.

یك ساعت دیجیتالی در قابی از آنالوگ

نخستین ویژگی این ساعت كه در نظر اول شما را متعجب خواهد كرد اعدادی است كه به شكلی نامنظم روی صفحه ساعت درج شده‌است. حركت عقربه‌های این ساعت نیز موجب تعجب شما می‌شود. عقربه ثانیه‌شمار در جهت صحیح حركت می‌كند، اما عقربه دقیقه‌شمار به‌سرعت و در جهت مخالف حركت می‌كند و این در حالی است كه عقربه ساعت شمار كوچك‌ترین حركتی ندارد. به نظر شما چطور باید از این ساعت استفاده كنید؟ این ساعت مجهز به یك صفحه الكترونیكی است. با وجود این‌كه ظاهری شبیه به ساعت‌های آنالوگ دارد یك‌ساعت دیجیتالی است. درست است كه اعداد به صورت كاملا تصادفی روی صفحه قرار گرفته‌اند، اما برای خواندن صحیح زمان تنها كافی است سه عدد پایینی صفحه را در نظر بگیرید. در حقیقت عقربه ساعت‌شمار، راهنمایی است كه به شما كمك می‌كند تشخیص دهید كدام نقطه را باید به عنوان نقطه مبدا انتخاب كنید. با تغییر اعداد در قسمت پایین صفحه ساعت، دیگر اعدادی كه روی صفحه قرار گرفته‌اند بـه‌طـــور تصادفی جابـه‌جا می‌شود.

از روی نقطه‌ها زمان را بخوانید

این ساعت‌ها كه جنسی انعطاف‌پذیر دارند، در زیر پوششی از جنس PVC اطلاعاتی را درباره زمان مخفی كرده‌اند. این اطلاعات در قالب نقاط برجسته‌ای روی نمایشگر به نمایش درمی‌آید. به محض این‌كه تنها نقطه برجسته در قسمت وسط نمایشگر را تحت فشار قرار می‌دهید دو نقطه دیگر روی صفحه نمایان می‌شود كه موقعیت آنها نشان‌دهنده زمان است. البته برای استفاده از این ساعت به كمی خلاقیت نیاز دارید تا بتوانید تصویری از اعداد روی صفحه تجسم كنید. پس از گذشت 5 ثانیه این نقاط كه ساعت و دقیقه را نمایش می‌دهند ناپدید شده و در ساختار مكانیكی صفحه ساعت مخفی می‌شوند.

این هم ساعتی برای نابینایان

این ساعت كه می‌توانید به كمك حس لامسه از آن استفاده كنید گزینه مناسبی برای افراد نابیناست. شاخص ساعت در صفحه این ساعت مچی فضایی تو خالی است كه موقعیت آن در صفحه نمایشگر نشان‌دهنده ساعت است و نشانگر دقیقه نقطه‌ای برجسته است كه موقعیت آن بیانگر دقیقه است. اگر به هر علتی نتوانید نشانگرهای ساعت و دقیقه را از هم متمایز سازید می‌توانید از اختلاف دمای بین این‌نشانگر‌ها استفاده كنید. نشانگر ساعت دمای بالاتر و نشانگر دقیقه دمای پایین‌تری دارد. برای یافتن این نشانگرها تنها كافی است از حس لامسه انگشتان دستتان كمك بگیرید و نقاط گرم و سرد روی صفحه ساعت را به‌آسانی شناسایی كنید.

وقتی پروانه‌ها از زمان سخن می‌گویند

این ساعت صفحه‌ای از جنس آلومینیوم دارد كه برخلاف ساعت‌های معمولی پروانه‌ای شكل است. روی هر یك از بال‌های این پروانه اعدادی به نمایش درمی‌آید. به عبارت دیگر می‌توانید روی یكی از بال‌ها در جستجوی ساعت و روی بال دیگر در جستجوی دقیقه‌ها باشید. صفحه كوچك دایره‌ای شكلی نیز روی نمایشگر این ساعت دیده می‌شود كه تاریخ روز را به نمایش درمی‌آورد. طراحی منحصربه‌فرد این ساعت موجب شده است از نظر ظاهری در مقایسه با ساعت‌های معمولی متفاوت به نظر برسد. اما برخلاف ظاهر پیچیده‌ای كه دارد استفاده از آن بسیار راحت است و اگر به ساختار صفحه آن عادت كنید برای اطلاع از زمان دقیق براساس اطلاعاتی كه روی صفحه ساعت به نمایش در‌می‌آید مشكلی ندارید.

گذشت زمان در گذر حلقه‌ها

این ساعت بیشتر شبیه به یك دستبند فانتزی است، اما اگر از نزدیك به آن نگاه كنید متوجه می‌شوید ساعتی است كه قدری از رنگ و بوی ساعت‌های مچی معمولی فاصله گرفته است. با قرار گرفتن مجموعه‌ای از اجزای فلزی، پلاستیكی و كائوچویی در كنار هم سه حلقه در ساختار این دستبند ایجاد می‌شود كه به ترتیب اطلاعاتی را درباره ساعت، دقیقه و ثانیه ارائه می‌دهند. با گذشت زمان این حلقه‌ها به گردش درمی‌آید. خط سیاهرنگی كه به عنوان نشانگر روی حلقه چاپ شده، مبدا خواندن اطلاعات زمانی را روی حلقه مشخص می‌كند. به نظر می‌رسد با توجه به شكل ویژه‌ای كه این ساعت دارد بیشتر مورد توجه افرادی بـاشـد كــه مایلند ساعت‌شان همچون زیــــور به‌نظر برسد.

 

 

 

ساعت‌های فوق مدرن

شكل ظاهری این ساعت‌ اصلا قابل مقایسه با ساعت‌های معمولی نیست. این ساعت مچی فاقد صفحه است و از یك حلقه ثابت خارجی و دو حلقه متحرك داخلی تشكیل می‌شود كه به روشی متفاوت زمان را نشان می‌دهد. روی این ساعت هیچ عددی دیده نمی‌شود، اما روی حلقه ثابت خارجی در محل قرار گیری اعداد 3، 6، 9 و 12بر روی صفحه ساعت علامتگذاری شده است. هر یك از حلقه‌های متحرك داخلی به واسطه موقعیت نشانگرشان نسبت به این اعداد، ساعت و دقیقه را به نمایش درمی‌آورد. به گفته طراح این ساعت، طرح ارائه شده در عین حال مفهوم جالبی را در خود نهفته دارد. حلقه‌ها بیانگر این است كه زندگی همه ما همچون چرخه‌ای است كه آغاز و پایانی ندارد و در مسیر ثابتی كه ثانیه‌ها، دقیـقـه‌هـا، ساعت‌ها و روزها هموار می‌سازند به حركت ادامه می‌دهد.

فرانك فراهانی‌جم

دوشنبه 20/9/1391 - 2:9
پسندیدم 0
UserName