در جستجوی همزاد زمین
توسط : zahedkola
جام جم آنلاین: كپلر 10ـ ب: این سیاره، سیاره‌ای سنگی است كه تنها 1.4 برابر زمین جرم دارد. این سیاره در منطقه مناسب حیات قرار نگرفته است.در واقع آنقدر به خورشیدش نزدیك است كه شانسی برای شكل‌گیری حیات روی آن نمی‌توان تصور كرد.

دمای سطحی این سیاره به حدود 1400 درجه سانتی‌گراد می‌رسد؛ دمایی كه در آن آهن و سیلیكات‌ها تبخیر می‌شوند و سطح سیاره را ترك كرده و چون دنباله‌ای در امتداد این سیاره در فضا كشیده می‌شود.

اگر این سیاره را به منظومه شمسی خودمان بیاورید، نسبت به عطارد، بیش از 20 برابر نزدیك‌تر به خورشید قرار خواهد گرفت.

این سیاره چگال، كه چگالی آن در حدود 8.8 گرم بر سانتی‌متر مكعب است هر 0.84 شبانه روز یك بار ستاره مادرش را دور می‌زند.

منظومه كپلر ـ 11

در فاصله 2000 سال نوری از زمین ستاره‌ای خورشید مانند قرار گرفته كه میزبان منظومه‌ای متشكل از حداقل شش سیاره است.

این منظومه به قدری فشرده است كه زمانی كه كپلر به آن نگاه می‌كند همزمان دو یا سه سیاره آن با هم از مقابل قرص ستاره مادر عبور می‌كند.

منظره گرفت‌هایی كه روی این سیارات می‌تواند شكل بگیرد باید تماشایی و دیدنی باشد.

دو سیاره در یك مدار

برخی از یافته‌های كپلر با بلندپروازانه‌ترین ایده‌های قبلی ما نیز قابل مقایسه نیست و باز ما را یاد آینده‌نگر بزرگ دوران‌مان، آرتور سی‌كلارك می‌اندازد كه می‌گفت، مهم نیست آینده را چقدر عجیب پیش‌بینی كنید، واقعیت همیشه شگفت‌انگیز‌تر خواهد بود.

این یافته‌ها نشان می‌دهد منظومه شمسی ما تنها مسیر در راه تولد و تحول منظومه‌های سیاره‌ای نیست. یكی از این نمونه‌های شگفت‌انگیز را كپلر در منظومه‌ای موسوم به KOI-730 پیدا كرد.

منظومه‌ای شامل حداقل چهار سیاره كه دو سیاره آن روی یك مدار و به فاصله 120 درجه از هم، خورشید مركزی را دور می‌زنند. به این ترتیب هر یك از آنها در جای مشخصی از آسمان دیگری میخكوب شده‌اند.

این اولین باری است كه دانشمندان چنین چیزی را در جایی از آسمان می‌بینند، هرچند برخی دانشمندان حدس می‌زده‌اند كه قمر زمین بر اثر برخورد زمین با سیاره‌ای با ابعاد مریخ كه در مدار زمین قرار داشته، شكل گرفته باشد.

تاتویین راه شیری

 

زمانی دور در كهكشانی بسیار دور، جهانِ «جنگ ستارگان» وجود داشت؛ دنیایی زاییده تخیل بی‌نظیر جورج لوكاس.

كهكشانی مملو از سیاره‌های مختلف كه هر یك حال و هوای خود را داشت.

یكی از چشمگیر‌ترین منظره‌های این فیلم زمانی بود كه لوك اسكای‌واكر جوان در سیاره‌ای بیابانی به نام تاتویین به غروب دو خورشید سرخ‌فام در افق می‌نگریست.

زمانی كه ستاره‌شناسان این صحنه را بر پرده سینما دیدند بسیاری از آنها با بدگمانی به امكان وجود چنین دنیایی نگاه كردند؛ مگر می‌شد سیاره‌ای در مدار پرآشوب ستاره‌ای دوتایی وجود داشته باشد؟ كپلر ـ 16 ب پاسخ این شكاكیت بود: سیاره‌ای كه به دور یك ستاره دوتایی می‌گشت. دو خورشید این منظومه یكی 60 درصد و دیگری 20 درصد جرم خورشید ما را دارد و این تاتویین راه شیری البته جای مناسبی برای رشد حیات نیست. مدار آن به گونه‌ای است كه دمای آن برای حمایت از حیات بسیار پایین است.

سیاره‌ای كه جلوی چشمان ما بخار می‌شود

جایی در فاصله 1500 سال نوری از ما، سیاره‌ای در مقابل دیدگان ما در حال تبخیر شدن است و انتظار می‌رود تنها تا صد میلیون سال دیگر به طور كامل بخار شود و از بین برود.

این سیاره به قدری به ستاره مادر خود نزدیك است كه هر 15 ساعت یك بار آن را دور می‌زند (زمین ما هر 365 روز یك بار مدارش را طی می‌كند).

دمای این سیاره در حدود 2000 درجه سانتی‌گراد تخمین زده می‌شود و به این ترتیب تمام سطح آن در حال تبخیر شدن است و به صورت غبار راهی فضا می‌شود.

كپلر ـ22 ب

این سیاره تنها 2.4 برابر زمین جرم دارد و اولین سیاره‌ای است كه با خیال راحت می‌توان گفت در كمربند حیات ستاره مادری‌اش قرار دارد؛ جایی كه دما برای شكل‌گیری آب مایع مهیاست.

هنوز نمی‌دانیم این سیاره آیا زمین‌مانند و سنگی است یا گازی یا تركیبی مایع دارد.

ممكن است این سیاره دارای سامانه آب و هوایی و ابر در جوش باشد كه این خود، یكی از نقاط عطف در كشفیات سیارات فراخورشیدی به شمار می‌رود.

سیاره سیاه

750 سال نوری دورتر از ما سیاره‌ای وجود دارد كه تاریك‌ترین سیاره ‌(و حتی قمری) كه می‌شناسیم به شمار می‌رود.

این سیاره كه 2b-TrES نام دارد، از زغال‌سنگ سیاه‌تر است و تنها یك درصد نوری را كه از ستاره مادر به آن می‌رسد بازتاب می‌دهد.

منظومه كپلر ـ 35

سیاره تاتویین‌(كپلر 16ـ ب) را به یاد دارید؟ به نظر می‌رسد این سیاره چندان هم منحصر‌به‌فرد نیست و نمونه‌های دیگری نیز مشابه آن وجود دارد.

سیاره كپلر ـ 35 ب، سیاره‌ای در ابعاد زحل است كه به دور دو ستاره خورشید‌مانند می‌گردد.

ستاره بزرگ‌تر كاملا مشابه خورشید ماست، اما شعاع همدم كوچك‌تر آن حدود 79 درصد شعاع خورشید است.

این دو ستاره هر 21 روز یك بار به دور هم می‌گردند و سیاره ‌این منظومه هر 131 روز یك بار آنها را دور می‌زند.

به نظر می‌رسد دنیاهایی با چند خورشید، پدیده‌ای رایج در جهان شگفت‌انگیز ما باشد.

كپلر 20 ای و 20 اف

این دو سیاره تاكنون كوچك‌ترین سیاراتی است كه كپلر موفق به كشف آنها شده و شبیه‌ترین آنها به زمین به شمار می‌رود.

كپلر ـ 20 ای هر 6.1 روز یك بار ستاره مادرش را دور می‌زند و احتمالا دمای سطحی آن در حدود 900 درجه سانتی‌گراد باشد.

كپلر ـ 20 اف حداقل 1.03 برابر زمین اندازه دارد و تاكنون در بین همه سیارات فراخورشیدی كشف شده نزدیك‌ترین اندازه را به خورشید ما دارد.

جرم این سیاره كمتر از سه برابر جرم زمین است، ولی بشدت به ستاره مادرش نزدیك است و هر 19.6 روز یك بار آن را دور می‌زند.

دمای سطحی این دنیا حدود 800 درجه سانتی‌گراد است و امیدی به شرایط مشابه زمین برای آن وجود ندارد اما برخی سیاره‌شناسان معتقدند ممكن است این سیاره در جو خود ملكول‌های آب داشته باشد.

دوشنبه 13/9/1391 - 2:57
پسندیدم 0
UserName