انار خون‌ساز نیست
توسط : ahmadchalepey
جام جم آنلاین: انار ملس تبریز، انار سیاه، انار سنگی، انار تاج بلند، انار شیرین دانه درشت و... اینها ارقام مختلف انار است كه این روزها در بازار میوه یا جشنواره‌هایی كه به مناسبت فرارسیدن فصل انار در برخی شهرها برگزار می‌شود، به فروش می‌رسد.

در برخی از همین مراكز، علاوه بر انار، فرآورده‌های این میوه همچون رب‌انار، آب‌انار، سس‌ انار و سركه ‌انار هم به فروش می‌رسد. اما پرسش اینجاست، آیا می‌توان به فرآورده‌هایی كه از سوی عرضه‌كنندگان محلی تولید و در ظروف به ظاهر بهداشتی بسته‌بندی می‌شود، اطمینان كرد‌؟

انار تقویت‌كننده كبد و صفرابر است و میزان كلسترول و فشارخون را تنظیم می‌كند. انواع ترش آن به دلیل میزان پایین قند و اسید بیشتر برای افراد مبتلا به دیابت مفید، به دلیل پتاسیم فراوان ادرارآور، با دفع سموم بدن جلادهنده پوست و كاهنده ویار خانم‌های باردار است.

انواع انارهای سیاه یا كبودرنگ نیز برای سرفه ناشی از گرمی و سرماخوردگی مفید است و باعث كاهش اوره و غلظت خون می‌شود.

بنابر نظر گروهی از پژوهشگران دانشگاه كالیفرنیا، مصرف دانه‌های انار از عوارض یائسگی می‌كاهد و با تعدیل هورمون‌ها از تحلیل استخوان‌ها و غضروف‌ها جلوگیری می‌كند و ریسك ابتلا به سرطان سینه را كاهش می‌دهد باید بدانید برخلاف تصور عامه انار خون‌ساز نیست و به رفع كم‌خونی كمك نمی‌كند، چراكه آهن آن گیاهی است و قدرت جذب پایینی دارد، بنابراین نمی‌تواند به افزایش فعالیت مغزاستخوان منجر شود.

بد نیست بدانید در صدگرم دانه انار 60 كالری انرژی نهفته است و می‌تواند 40 درصد نیاز روزانه بدن ما را به ویتامین C تامین كند.

فرآورده‌های بی‌نام و نشان، تقلبی است

هم‌اكنون فرآورده‌های انار به دو صورت صنعتی و سنتی عرضه می‌شود. آن دسته از فرآورده‌هایی كه برچسب معرفی محصول و كد چند رقمی وزارت بهداشت را دارد، سالم و مورد اطمینان است اما نكته قابل توجه آن‌كه درمیان همین محصولات بهداشتی، فرآورده‌هایی از انار همچون آب انار به صورت دستی در بطری‌های بزرگ مجهز به برچسب‌هایی كه در ظاهر مشخصات محصول روی آن درج شده به فروش می‌رسد.

این محصولات در نگاه اول بهداشتی و سالم به نظر می‌رسد، اما با كمی دقت موشكافانه در مندرجات آن به نداشتن مجوز بهداشت و نشانی كارخانه تولیدكننده پی خواهیم برد.

این نوع محصولات كه بنا بر ادعای فروشندگان آن صد‌درصد طبیعی بوده و قیمت ارزانی دارد، تركیبی از آب، درصدی شكر یا نمك، موادرنگی، میزانی اسیدسیتریك جهت ایجاد طعم ترش و گس و مواد طعم‌زایی مشابه انار بوده كه فوق‌العاده مضر است و به ناكارآمدی دو عضو سم‌زدای بدن یعنی كلیه و كبد منجر می‌شود و با ایجاد واكنش‌های شدید آلرژیك با علائمی چون خارش، تورم، سرفه و تنگی‌نفس تهدید‌كننده سلامت مصرف‌كننده خواهد بود.

البته رب، سس و سركه تقلبی انار هم از این مقوله مستثنی نیست. فرآورده‌های انار را از اماكن معتبر با برندهای شناخته شده خریداری كنید، چراكه انواعی از آنها پروانه بهداشت تقلبی دارد.

فاخره بهبهانی - جام‌جم

پنج شنبه 18/8/1391 - 18:4
پسندیدم 0
UserName