چگونه بیشتر پس انداز کنیم؟
توسط : گردباد
می‌خواهید صرفه جویی کنید و دغدغه‌های مالی کمتری داشته باشید حتما به نکات زیر توجه کنید:
۱. لیستی از مخارجتان تهیه کنید.
به جای اینکه همه حساب و کتاب‌ها را در ذهنتان انجام دهید و مرتب از خودتان بپرسید چقدر خرج کرده‌ام و حالا چقدر پول دارم و... لیستی تهیه کنید و همه هزینه‌ها را یادداشت کنید. بدین ترتیب هم بر مخارج ماهانه کنترل بیشتری خواهید داشت و هم انگیزه‌ای برای صرفه جویی و خود داری از مخارج غیرضروری پیدا خواهید کرد.
۲. وقتی احساساتی یا گرسنه هستید به خرید نروید.
وقتی احساساتی هستید، مثلا دلتان گرفته یا از چیزی خوشحال هستید، به خرید نروید چون احتمال اینکه ولخرجی کنید و چیزهایی را بخرید که به آن‌ها نیازی ندارید زیاد است. خیلی اوقات برای اینکه از احساسات منفی فرار کنیم و ذهنمان را از چیزهای ناراحت کننده منحرف کنیم، چیزهایی را می‌خریم که برای لحظاتی شادمان می‌کنند. مثلا ممکن است فقط به منظور خرید یک پیراهن به فروشگاه رفته باشیم ولی با یک شلوار، یک کت و چند جفت جوراب و چیزهای دیگر به خانه برگردیم. اگرچه خرید چنین چیزهایی برای لحظاتی ما را شاد می‌کنند، اما این شادی به زودی از بین می‌رود و آنوقت ما می‌مانیم و چند وسیله غیرضروری و یک حساب خالی!
همین مطلب در مورد مواقعی که بسیار گرسنه هستید و به فروشگاه می‌روید صادق است. ممکن است گرسنگی به شما فشار بیاورد و به محض دیدن هر یک از محصولات داخل مغازه فکر خریدنش به سرتان بزند!
۳. خودتان را با فعالیت‌های هیجان انگیز و افراد دوست داشتنی سرگرم کنید.
به جای اینکه بعد از یک روز کاری برای رهایی از خستگی و دغدغه‌های کاری به یک رستوران فست فود بروید به فعالیت‌های دیگری بپردازید که هم خوشحالتان می‌کنند و هم پرخرج نیستند. به همراه اعضای خانواده یا دوستان به فعالیت‌های سرگرم کننده یا فعالیت‌های فردی مثل باغبانی یا نقاشی بپردازید. معمولاً وقتی بی‌حوصله، احساساتی یا تنها هستیم بیشتر خرج می‌کنیم، بنابراین سعی کنید به روشهای موردعلاقه خود وقتتان را پر کنید.
۴. کم کم ولی همیشه پس انداز کنید.
بعضی‌ها فکر می‌کنند چون درآمدشان زیاد نیست نمی‌توانند پس انداز کنند ولی این مثل آن می‌ماند که بگوییم چون همه روز بیکار نیستیم نباید یک ساعت را به ورزش اختصاص دهیم. کار‌شناسان معتقدند که بهترین راه برای تقویت حساب بانکی این است که کم کم پس انداز کنیم ولی این کار را همیشه ادامه بدهیم. به جای اینکه ناگهان قسمت بزرگی از حقوق ماهیانه‌تان را به حساب پس اندازتان واریز کنید و مبلغ کمی را برای روزهای باقیمانده ماه نگه دارید، هربار مبلغ کوچکی را پس انداز کنید. خواهید دید بدون اینکه خودتان متوجه شوید پس اندازتان هر ماه بیشتر خواهد شد. هرچه بیشتر شاهد بیشتر شدن موجودی حسابتان باشید، انگیزه بیشتری برای پس انداز کردن پیدا خواهید کرد.
۵. مبلغی را به تفریح و سرگرمی اختصاص دهید.
بهتر است هراز گاهی هزینه‌ای را به فعالیت‌های تفریحی اختصاص دهید. اگر تفریح کافی نداشته باشید ممکن است ناگهان از شرایط خسته و دچار افراط شوید و کل پس اندازتان را یک شبه خرج کنید. دوست دارید تلویزیون جدیدی برای اتاق نشیمن بخرید؟ دوست دارید به یک مسافرت بروید؟ پس از همین الان شروع کنید و پولتان را پس انداز کنید.
۶. به وبلاگ‌های مالی مراجعه کنید و یا وبلاگ خود را بسازید.
وبلاگ‌هایی با موضوعات پول و درآمد و سرمایه گذاری به تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده و می‌توانند الهام بخش بسیاری از افراد باشند. همچنین سرک کشیدن به زندگی دیگران و خبردارشدن از مخارج آن‌ها می‌تواند جالب باشد. حتی اگر شجاعت کافی را داشته باشید می‌توانید وبلاگ خودتان را داشته باشید و توصیه‌های خود را به اشتراک بگذارید. با این کار نه تنها با کسانی که در زمینه‌های اقتصادی با شما همفکر هستند ارتباط برقرار می‌کنید، بلکه نوعی انگیزه و احساس غرور را در شما ایجاد خواهند کرد.
7. از دیگران کمک بخواهید.
اگر واقعا احساس می‌کنید که تحت فشار هستید خیلی راحت و بدون خجالت از دیگران کمک بخواهید. به یک کار‌شناس امور مالی مراجعه کنید و شرایطتان را با او در میان بگذارید. این افراد تجربه رویارویی با مشکلی شبیه به مشکل شما را دارند و با ارائه برنامه‌ای واقع بینانه به حل مشکل مالی شما کمک خواهند کرد.
سه شنبه 21/6/1391 - 20:3
پسندیدم 0
UserName