مواد شیمیایی خطرناك موجود در سیگار
توسط : zakeezare
نویسنده :فرزانه محبی
 
سیگار حاوی 4000 ماده شیمیایی می باشد. تنباكو حاوی بیش از 60 ماده سرطان زا و بیش از 700 ماده افزودنی (نگهدارنده ها، طعم دهنده ها) است.
چند تركیب سرطان زا در سیگار:
1- بنزو پیرین (benzopyrene): این ماده در پی احتراق ناقص مواد ارگانیك تولید می شود. بسیار جهش زا و سرطان زا می باشد.
2- نیتروزامین (nitrosamine): از واكنش نیكوتین و سایر تركیبات با نیتریت تنباكو تولید می شود. این ماده نیز سرطانزا می باشد.
فهرستی از مواد سمی موجود در تنباكو و دود سیگار:
1- استون (acetone): مایع فرار و معطری است كه به عنوان حلال به كار می رود (مثلا در لاك پاك كن های ناخن). استون به پوست، دهان،‌ كلیه ها،‌ كبد و اعصاب آسیب رسانده و باعث نواقص مادرزادی می شود.
2- آلومینیوم (aluminium): باعث درماتیت تماسی (التهاب پوست) و آلزایمر می شود.
3- آمونیاك (ammonia): در تماس با آلوئول های ششها یك ماده بسیار خورنده است.
4- آرسنیك (arsenic):‌ یك ماده بسیار سمی است كه در حشره كش ها و آفت كش ها استفاده می شود. باعث مسمومیت و آسیب به ارگانهای بدن گردیده و می تواند سرطانزا نیز باشد. این ماده در مرگ موش موجود است.
5- بنزن (benzene): ‌یك تركیب آروماتیك است كه از ذغال سنگ و نفت خام بدست می آید و به عنوان حلال مصرف می شود. سرطانزا بوده و می تواند باعث خواب آلودگی،‌ افزایش ضربان قلب گیجی،‌ سردرد، سرگیجه، افزایش فشار خون، لرزه، استفراغ، بیهوشی و مرگ می شود.
6-كادمیوم (cadmium): این ماده در ساخت باتری ها كاربرد داشته و باعث مشكلات مجاری تنفسی و كلیه ها،‌ آسیب به كبد، پوكی و نرمی استخوان می شود. می تواند سرطانزا نیز باشد.
7-كافئین (caffeine):‌ باعث افزایش انرژی و بی قراری می شود.
8- منو اكسید كربن (co):‌ گاز بی بو و بی رنگی است كه بسیار كشنده و سمی می باشد. باعث سرگیجه، سردرد،‌ بیهوشی،‌ نارسایی تنفسی و مرگ می شود. منواكسید كربن اكسیژن رسانی به عضلات، مغز و نسوج بدن را كاهش داده و سبب می گردد قلب و بدن سخت تر كار كنند.
9- كلرفرم (chloroform): باعث ایجاد مشكلات كبدی و كلیوی، نواقص مادرزادی و مشكلات پوستی می شود.
10- مس (copper): در عملكرد طبیعی برخی آنزیم های بدن اختلال ایجاد می كند.
11- سیانید/ هیدروژن سیانید (syanide/ hydrogen /syanide): باعث ایجاد كما، تشنج، آپنه، ایست قلبی، غش،‌ سرگیجه،‌ اضطراب، استفراغ، تعرق، ضعف در انگشتان پا و دست،‌ مشكلات حركتی، تاری دید، ناشنوایی و اختلال در عملكرد غده تیروئید می شوند.
12- د.د.ت (DDT): پیشتر به عنوان حشره كش كاربرد داشته است. باعث ایجاد تومور به ویژه در كبد می شود.
13-اتانول (ETHANOL)
14-فرمالدهید (FORMALDEHYDE):‌ یك ماده بی رنگ و بسیار سمی می باشد كه برای حفظ اجساد استفاده می شود. باعث آزار چشم ها و پوشش مخاطی،‌ اشك ریزش، سردرد،‌ سوزش گلو، اشكال در تنفس،‌ مشكلات پوستی، افزایش اسدیته خون،‌ تنفس كم عمق و سریع،‌ كاهش دمای بدن، كما و مرگ می شود. این ماده سرطانزا نیز می تواند باشد.
15- سرب (LEAD): باعث كاهش ضریب هوشی‌، تهوع،‌ درد شكم،‌ تحریك پذیری،‌ بی خوابی،‌ بی حالی شدید،‌ سردرد،‌ تشنج، كما، یبوست، استفراغ، كاهش اشتها، كم خونی،‌ مشكلات كلیوی و تولید مثلی، كرامپ، پرفعالیتی مزمن،‌ مسمومیت مغزی، ناتوانی در یادگیری و آسیب به لثه ها می شود.
16- منیزیوم (MAGNESIUM): باعث اسهال و تحریك چشمها می شود.
17- متانول (METHANOL): باعث نابینایی،‌ نواقص مادرزادی،‌ سردرد،‌سر گیجه،‌ استفراغ،‌ گیجی،‌ نارسایی تنفسی‌، بیهوشی و مرگ می شود.
18- جیوه (MERCURY): باعث آسیب به دهان،‌ لثه ها،‌ دندانها،‌ مغز، آسیب به سیستم عصبی و غدد درون ریز و نواقص مادرزادی می شود.
19- وینیل كلراید (VINYL CHLORIDE): باعث سردرد، ‌از دست رفتن هماهنگی بدن، ‌توهم،‌بیهوشی، نارسایی تنفسی، سرطان كبد،‌ تحریكات پوستی،‌ مرگ و نواقص مادرزادی می شود.
20- نیترات پتاسیم (POTASSIUM NITRATE):‌ باعث مشكلات قلبی و یا تشدید آنها می شود.
21- تولوئن (TOLUEN): یك ماده بسیار سمی است كه در رقیق كننده های رنگ (تینر) مورد استفاده قرار می گیرد.
22- تار و یا قطران (TAR): تار تركیبی صمغ مانند، قهوه ای و چسبناك است و از صدها ماده شیمیایی مختلف (هیدروكربنهای پلی آروماتیك، آمین های آروماتیك و تركیبات غیر ارگانیك) كه بسیاری از آنها سمی،‌ سرطانزا و جهش زا می باشند، تشكیل یافته است. تار از سوختن تنباكو و سایر مواد گیاهی حاصل می شود. تار ذرات ریزی می باشد كه كه هنگام پك زدن به سیگار وارد ریه ها شده و در آنجا تجمع می یابد. در حدود 70درصد تار موجود در دود سیگار درون ریه ها رسوب می كند. تار مانند دوده موجود در دودكش، درون ریه های شما به صورت یك لایه چسبناك می پوشاند. فردی كه روزانه 20نخ سیگار دود می كند سالانه 210 گرم (یك فنجان پر) تار وارد ریه های خود می كند. بو و رنگ سیگار مربوط به تار است. تار همچنین بروی پرزهای (سیلیا و یا مژكها) ریه ها چسبیده و عملكرد طبیعی آنها را مختل می كند. این پرزها با حركت رو به بالا باعث خارج شدن مواد زائد، میكروبها،‌ گردو غبار و آلودگی ها از ریه می شوند. تار می تواند بروی لباس یا پوست بدن نیز بچسبد. آخرین پك سیگار دو برابر بیشتر از نخستین پك سیگار حاوی تار می باشد.
23- گازهای بوتان (گاز فندك)، اتان،‌ متان، ‌پروپان و دی اكسید كربن.
24- نیكوتین
25- مواد شیمیایی خطرناك موجود در سیگار:
سیگار حاوی 4000 ماده شیمیایی می باشد. تنباكو حاوی بیش از 60 ماده سرطانزا و بیش از 700 ماده افزودنی (نگهدارنده ها، طعم دهنده ها) است.
26-آكریلامید (ACRYLAMIDE): یك ماده بسیار سمی است كه در حیوانات سرطانزا می باشد. باعث تحریك پوشش مخاطی،‌ تعریق،‌ تهوع، كرختی،‌ اشكال در تكلم،‌ ضعف دست ها و پاها و آسیب به غدد دستگاه تولید مثلی مردان شود.
27- پولونیوم (POLONIUM): یك ماده رادیو اكتیو و سرطانزا می باشد.
28- آكرولئین (ACROLEIN): بسیار سمی و مرگبار است. در سلاحهای شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد،‌ چرا كه بسیار اشك آور و تحریك كنند ریه هاست.
29- نفتالین (NAPHTHALENE): در تهیه مواد منفجره، رنگدانه های رنگ و گلوله نفتالین (ضد بید) كاربرد دارد.
برخی از مواد افزودنی در تنباكوی سیگار:
مخمر، سركه،‌ اوره،‌ انواع روغن ها،‌ انواع الكل ها،‌ قند ها،‌ نشاسته، نمك،‌ جوش شیرین، گلیسیرین،‌ كاكائو، كافئین، فیبر، پودر میوه ها،‌ انجیر، كشمش، وانیل، آب،‌ عسل، شكلات،‌ كره،‌ موم.
این مواد به عنوان طعم دهنده، نگهدارنده،‌ افزایش رطوبت و ملایم ساختن طعم سیگار مورد استفاده قرار می گیرند.
منبع: پیام پزشک شماره 48
چهارشنبه 3/3/1391 - 17:12
پسندیدم 0
UserName