گرسنه ماندن باعث افزایش وزن می شود
توسط : ya mahdi10
به گفته یک کارشناس تغذیه گرسنه ماندن بدون برنامه برخلاف تصور غلط عمومی نه تنها موجب لاغری نمی گردد، بلکه باعث افزایش وزن نیز می شود.
کاهش وزن باید از طریق یک برنامه مناسب و منظم ورزشی و غذایی صورت گیرد. برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث می شود ذخیره سازی چربی در بدن افزایش یابد و بدن به دلیل فقدان دریافت مواد غذایی دچار آشفتگی شده و با دریافت اولین مواد غذایی آنها را به چربی تبدیل کند.
بهترین روش کاهش وزن، تمرینات مرتب ورزشی و رژیم غذایی مناسب است و محروم کردن بدن از مواد غذایی مورد نیاز آن هم به مدت طولانی روش درستی نیست.
سریع غذا خوردن یکی از عادات غلط رایج در میان مردم است که موجب افزایش وزن می شود. از زمان شروع غذا تقریباً 20 دقیقه طول می کشد که علایم سیری به مغز برسد، بنابراین با خوردن غذا ظرف 5 دقیقه این فرصت از مغز سلب شده و باعث پرخوری و پر کردن معده بیش از مقدار مورد نیاز می شود.
همچنین آب نخوردن به اندازه کافی از دیگر عادت های غلط تغذیه ای است که موجب افزایش وزن می شود؛ زیرا آب یک ماده ضروری برای فعالیت های بدن از جمله سوزاندن کالری محسوب می شود. همچنین خوردن تنقلات در زمان نامناسب باعث ایجاد عادت غذایی ناسالم می شود.
مصرف میان وعده در صورت فقدان تداخل با مصرف وعده های غذایی اصلی هیچ ضرری برای بدن ندارد. مناسب ترین زمان استفاده از میان وعده ها ساعت 10 و 17 است و مصرف میان وعده ها نظیر تنقلات باعث تأمین انرژی، مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین مورد نیاز روزانه بدن می شود. نخوردن صبحانه یک اشتباده بزرگ است.
صبحانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و باز ماندن فکر و ذهن می شود، بلکه موجب انتخاب و مصرف وعده های غذایی دیگر در طول روز خواهد شد.
مواد لبنی کم چرب، تخم مرغ، نان سبوس دار و کربوهیدرات ها مانند سیب زمینی که موجب مقاومت بیشتر ماهیچه ها می شوند، از جمله مواد غذایی مفید برای صبحانه می باشند.
منبع: کانون خانواده شماره 227
دوشنبه 29/12/1390 - 2:29
پسندیدم 0
UserName