مهریه‌های عجیب دختران تهرانی
توسط : Sadegh7MSM

اگر سری به راهروهای دادگاه‌های خانواده بزنید پر از دختر خانم‌های جوانی كه برای خاتمه دادن به زندگی مشترك‌شان مسیرشان به سمت دادگاه كج شده است. در میان این خانم‌ها كسانی كه مهریه‌های عجیب غریب دارند هم دیده می‌شود از سفر به 120 كشور دنیا و 10 هزار لیتر بنزین تا دست راست و پای چپ داماد، شمش طلا هم وزن عروس و یك كیلو بال مگس و حفظ كردن دیوان حافظ و صدها مهریه عجیب و غریب دیگر.

براساس این گزارش در تماس‌ها و ارتباط‌هایی كه‌ اینبار با دفاتر ثبت ازدواج در نقاط مختلف تهران داشتیم در اكثر موارد سر دفتردارها می‌گفتند كه مهریه‌های سنگین و عجیب و غریب را خطبه نمی‌خوانند.

در یكی از موارد یكی از سردفترداران در غرب تهران به برنا گفت: یك مورد ازدواج داشتیم كه پسر می‌خواست یك درخت گردو عجیب غریب را در یكی از مناطق خوش آب هوای ایران به نام عروس خانم بزند. البته بجز این درخت مقادیری سكه هم مهریه عروس خانم بود.

سردفترداری در شمال تهران می‌گوید: قبل‌ترها مهریه به میزان سال تولد عروس خانم(شمسی، قمری، میلادی) مد بود ولی الان دیگر مردم كمتر تمایل به این چیزها دارند شاید دلیلش این باشد كه خیلی‌ها متوجه شده‌اند كه داشتن مهریه سنگین چندان هم افتخار نیست! امسال دو مورد خوب هم داشتیم كه مهریه عروس خانم‌ها فقط یك شاخه گل بود.

یكی دیگر از سردفترداران می‌گوید: یك مورد بود كه داماد دو چشم‌اش را علاوه بر 2 هزار سكه مهر عروس خانم كرد تا به قول خودش اعتماد سازی كند. بعدها كارشان به دعوا و جدایی كشید. عروس خانم مصر بود كه مهرش را بگیرد بعد از كلی جر و بحث دادگاه فقط به 3 هزار سكه حكم داد. چرا كه مهر باید چیزی باشد كه بها داشته باشد چشم مرده از آن جهت كه هیچ بهایی ندارد گرفتنش شرعا جایز نیست.

بنا بر گزارش برنا شرط اصلی در تعین مهریه عندالمطالبه بودن آن است؛به طوری كه زن هرگاه مهرش را درخواست كرد بتواند آن را بگیرد،اما برخی از مهریه‌ها به گونه‌ای هستند كه دریافت آنها عملا ممكن نیست و یا با دشواری زیادی همراه است. مثل جمع آوری 5 هزار صدف دریایی یا 500 هزار گل اركیده،در این موارد معمولا مرد راهی زندان می‌شود تا زمانی كه مهریه یا معادل آن را پرداخت كند و یا زن از مهریه خود صرف نظر كند!

یكی دیگر از سردفترداران در جنوب تهران به برنا می‌گوید: بنا بر یك آمار سرانگشتی می‌توانم بگویم كه اكثر دختر خانم‌هایی كه اینجا می‌آیند مهرشان بین 100 تا 314 سكه بهار آزادی است. البته یك مورد داشتیم كه عروس خانم و آقا داماد هر دو كوهنورد بودند و مهر عروس خانم صعود به 10 قله برتر جهان بود. ظاهرا هم زندگی خوبی دارند و آقا داماد هم عندالمطالبه مهر عروس خانم را می‌دهد.

10 رأس آهوی وحشی، 5 هزار مرجان دریایی، یك دوره كتاب‌های دكتر شریعتی، یك كتابخانه پر از كتاب‌های فلسفی و... از جمله مهریه‌هایی است كه برخی سردفترداران به آن اشاره می‌كنند كه این موارد یا برای خودشان پیش آمده و یا از دفترخانه‌های دیگر شنیده‌اند.

به گفته كارشناسان مهریه‌های عجیب و غریب دلیلش حس ناامنی است. افراد صرفا برای متفاوت بودن و برتری جویی،مهریه‌های نامتعارف را انتخاب می‌كنند كه شكل تغییریافته‌ای از چشم وهم چشمی است. در این حالت فرد به حدی از ارقام نجومی مهریه اشباع شده كه این بار به دنبال مطرح كردن و به رخ كشیدن خود از طریق یك مهریه نامتعارف و عجیب است حتی اگر این مهریه ارزش مادی بالایی نداشته باشد...

شنبه 8/5/1390 - 22:56
پسندیدم 0
UserName