کوچک شدن مغز ویژه انسانها است
توسط : iran59
مطالعات جدید نشان می دهند کوچکتر شدن مغز ویژگی است که تنها مختص انسانها است، به بیانی دیگر این پدیده بهایی است که باید برای انسان بودن پرداخته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، از دست رفتن و تخریب نورونها در طول زمان نتیجه ارتباطی است که میان طول عمر زیاد و مغزهای بزرگ وجود دارد.

کوچک شدن ساختارهای بزرگ مغز از قبیل هیپوکامپ و بخشهای پیشانی در طول زمان رویدادی است که تا کنون در میان انسانها دیده شده است. اکنون دانشمندان تایید کرده اند که این پدیده حتی در میان جاندارانی که نزدیکترین تشابه را با انسانها دارند، یعنی شامپانزه ها دیده نمی شود و تنها مختص انسانها است.

محققان آمریکایی دانشگاه جورج واشنگتن با تصویربرداری مغز 99 شامپانزه در رده سنی 10 تا 51 سال به این نتایج دست پیدا کردند.

نتایج این اسکنهای MRI با نتایج اسکن مغزی 87 انسان 22 تا 88 ساله مقایسه شده و دانشمندان دریافتند کاهش در میزان حجم تمامی ساختارهای اصلی مغزی پدیده ای است که در مدت عمر انسان و نه شامپانزه ها رخ می دهد. در مقابل در مغز شامپانزه ها حین افزایش سن هیچ تغییر قابل توجهی دیده نمی شود.

به گفته محققان انسانها به صورت خاص در دوران کهنسالی در معرض ابتلا به بیماری های مغزی از قبیل آلزایمر، کاهش حافظه و قدرت تفکر قرار می گیرند.

عمر انسانها به صورت فیزیکی با سرعت کمتری سپری می شود، برای مثال شامپانزه ها در سن 30 سالگی علائم پیری را در خود نشان می دهند در حالی که انسانها برای مدتی طولانی تر می توانند قوای جسمانی خود را حفظ کنند. گفته می شود طول عمر با ایجاد مغزهای بزرگتر در ارتباط است اما مطالعات جدید نشان می دهند طول عمر می تواند عاملی برای سالخوردگی عصبی انسان و کوچک شدن تدریجی مرکز کنترل بدن انسان شود.

شنبه 8/5/1390 - 13:13
پسندیدم 0
UserName