تقویم تاریخ - 23 تیر
توسط : ya mahdi10

307م:در ژوئیه سال 307 میلادی (نیمه اول این ماه و احتمالا دهم ژوئیه) هرمز دوم، شاه ساسانی ایران اجازه داد كه تصویر همسر او - دختر پادشاه (محلی) كوشان - بر سكه ضرب شود. هرمز دوم كه «تاریخ» اورا به عنوان «عادل و نیک نفس» مورد قضاوت قرار می دهد و هفت سال و چهار ماه سلطنت كرد، نخستین شاه ایران بود كه سكه با تصویر شهبانویش ضرب و به جریان گذاشت. شهرت فروتنی و باگذشت بودن هرمز دوم از زمانی وارد تاریخ شد كه وی پس از كناره گیری پدر بیمارش «نرسی» از سلطنت و به شاهی رسیدنش تا زمانی كه پدر زنده بود اجازه نداد كه اورا به عنوان «شاه» خطاب كنند.

 

1330ش:بعد از ظهر 23 تیر در سال 1330خورشیدی مصادف با 14 ژوئیه1951 شهر تهران شاهد یك تظاهرات وسیع بود كه به دعوت حزب توده برگزار شده بود. این تظاهرات در اصل به منظور اعتراض به ورود آورل هریمن - دیپلمات آمریكایی - به تهران صورت گرفت كه قبلا در روزنامه ها نوشته بودند می خواهد از سوی ترومن رئیس جمهوری وقت امریكا، بین ایران و انگلستان میانجیگری كند. چپگرایان با مداخله آمریكا در مساله نفت و بسط نفوذ این دولت در ایران مخالف بودند و در روزنامه هایشان نوشته بودند كه امریكا پسر انگلستان است و دست هر دو دولت در یك كاسه است. چپگرایان تهران همچنین مدعی بودند كه آمریكا می خواهد جای انگلستان را در ایران و خاور میانه بگیرد و اگر چنین شود، این منطقه خط اول آتش میان دو ابر قدرت شرق و غرب قرار خواهد گرفت (در آن زمان دو قدرت رقیب در جهان وجود داشت که قدرت شرق در سال 1991 فروپاشید).

 

سرلشگر حسن بقایی

 

1816م: 14ژوئیه زادروز فیلسوف، نویسنده و دیپلمات فرانسوی «ژوزف آرتور كنت دو گوبینو» است كه در سال 1816 به دنیا آمد و 66 سال عمر كرد و فرضیه ها، كتب و داستانهای متعدد از خود برجای گذارد. وی مدتی به عنوان دیپلمات ارشد (سفیر) فرانسه در تهران اقامت داشت و در اینجا این فرصت را به دست آورده بود كه به پژوهش های خود در زمینه نقش نژاد در پیشرفت های فرهنگی ادامه دهد.

 

Comte de Gobineau


1789م:مورخان، 14 ژوئیه (یكصد و نود و چهارمین روز از سال شمسی میلادی) را یكی از روزهای پر تحول و انقلاب در طول سال نوشته اند. از جمله تحولات مهم این روز؛ فتح زندان باستیل به دست انقلابیون فرانسوی در سال 1789 و آزاد كردن زندانیان سیاسی بود. كودتای سرلشكر عبدالكریم قاسم در 1958در عراق كه به سلطنت «ساخت لندن» در این سرزمین پایان داد و بعدا «انقلاب» نامیده شد، رویداد دیگر این روز است. این كودتا كه ضمن آن نخست وزیر و ولیعهد عراق هم كشته شدند تبعات متعدد داشت ازجمله استمداد پادشاه اردن از آمریكا برای حفظ مقام خود و كشاندن هرچه بیشتر پای آمریكا به منطقه بود. قاسم مدعی مالكیت عراق بركویت شد كه سرآغاز ماجرایی دنباله دار است. قتل قاسم در كودتای بعثی ها با كمك غرب جریان دیگری را باعث شده است كه ادامه دارد. در اثنای تحول عراق، رسانه های غرب انتقال نیروهای دولت مسكو به مرزهای جنوب غربی شوروی به حمایت از قاسم را كه عنوان كرده بودند ماركسیست است نه ناسیونالیست، بیش از حد بزرگ كردند و به همین صورت محبوبیت ناسیونالیسم عرب به رهبری جمال عبدالناصر را. شاه ایران با استفاده از این سر و صدای رسانه ای و هیاهو، بیش از پیش خود را در دامن آمریكا فرو برد.

 

جیمی کارتر در 2007

 


1789م:14 ژوئیه 1789، آزادی طلبان فرانسوی زندان باستیلBastille را كه محل نگهداری زندانیان سیاسی و مخالفان نظام سلطنتی فرانسه بود و به مظهر استبداد شهرت داشت تصرف، زندانیان را آزاد و در ساختمان آتش افكندند. با فتح باستیل، انقلابیون جرات بیشتری به دست آوردند، در کار خود راسخ شدند و انقلاب فرانسه ادامه یافت كه نظام سیاسی ــ اجتماعی نه تنها فرانسه بلكه سراسر جهان را دستخوش دگرگونی ساخت و از آن زمان 14 ژوئیه «روز ملی» فرانسویان و به روز آزادی معروف شده است. چهار سال پیش در جریان مراسم این روز، ژاك شیراك رئیس جمهور فرانسه از یك توطئه ترور نجات یافت.

 

منظره باستیل در روز حمله مردم پاریس (نقاشی)

 

1958م:در روزی چون امروز (14 ژوئیه) در سال 1958 ، یك كودتای نظامی در عراق كه توسط ژنرال متمایل به ماركسیسم ــ عبدالكریم قاسم ــ صورت گرفت به نظام سلطنتی كوتاه مدت این كشور پایان داد . ضمن این كودتا فیصل دوم پسر غازی پسر فیصل اول پادشاه هاشمی وقت ، افراد خانواده اش و نیز نخست وزیر عراق كشته شدند.

 

فیصل دوم

 

1867م:14 ژوئیه سال 1867 مهندس آلفرد نوبل سوئدی كه سال پیش از این «دینامیت» را اختراع كرده بود، قدرت انفجاری آن را به معرض تماشای عموم گذارد.

«نوبل» كه در21 اكتبر 1833 در شهر استكهلم در یك خانواده سوئدی صنعتگر و مهندس به دنیا آمده بود تحصیلات خود را در رشته مهندسی، و تخصص شیمی در روسیه به اتمام رساند و دراندك مدتی در 20 كشور به تاسیس شعب كارخانه اقدام كرد.

آزمایشگاههای كارخانه های او در نیمه دوم قرن 19 موفق به 350 اختراع و طرح تازه شده بودند از جمله ماده منفجره «تی . ان . تی».

وی از راه تولیدات شیمیاتی دارای ثروتی چشمگیر شده بود، ولی از آنجا كه احساسی لطیف داشت و دست به قلم بود از این كه ماده منفجره ساخته بود كه ممكن بود در كشتن و تخریب ابنیه از آن استفاده شود دچار نوعی عذاب وجدان و عدم رضایت از خود شده بود و چون چاره ای به نظرش نمی رسید سرانجام تصمیم گرفت كه ثروت خود را وقف دادن جایزه به كسانی كند كه در هرسال بزرگترین خدمت را به بشریت كرده باشند.

 

نوبل


1878م:"همایش سیاسی برلین" 14 ژوییه سال 1878 میلادی مركب از قدرتهای اروپایی وقت قلمرو عثمانی را محدود كرد؛ بوسنی و هرزگوین را به اتریش بخشید، به رومانی استقلال داد، دعاوی عثمانی در قفقاز را به نفع روسیه مردود اعلام داشت و به انگلستان این حق را داد كه جزیره قبرس را به تصرف خود درآورد.

"تاریخ نگاران" این تصمیمات محصول آن همایش را "تعیین سرنوشت دیگران پشت درهای بسته در اروپا" عنوان داده اند. این وضعیت از آن پس نیز هربار به صورتی ادامه داشته است.


1862: بانو «فلورنس بسكام» ، نخستین زن آمریكائی كه مدرك دكترا گرفت به دنیا آمد . وی در سال 1893 از دانشگاه جان هاپكیز در رشته زمین شناسی دكترا گرفت.

1900: نیروهای اعزامی قدرتهای وقت از جمله آمریكا و ژاپن منطقه تیانشان چین را تصرف كردند و خارجیان را از محاصره وطندوستان چینی معروف به « مشت زنان » كه از مداخله بیگانگان در امور میهنشان به جان آمده و قیام كرده بودند خارج ساختند.

1934: كار كشیدن لوله نفت از موصل در عراق به ساحل لبنان ( مدیترانه ) تكمیل شد.

1971: نیروهای اردن نخستین تلاش را برای سركوب كردن افراد مسلح فلسطینی آغاز كردند.

1988: ایران موضوع حمله موشكی از سوی یك ناو آمریكایی به یك هواپیمای مسافربر خود در آسمان خلیج فارس را در سازمان ملل مطرح كرد.

1988: 200 هزار تن در جمهوری ارمنستان( شوروی ) دست به راهپیمایی زدند و خواهان الحاق قره باغ به آن جمهوری شدند.

1911: انگلستان و ژاپن پیمان اتحاد خود را برای چهار سال دیگر تمدید كردند.

1990: وزیر صنایع انگلستان كه گفته بود آلمان می كوشد بر اروپا مسلط شود مورد اعتراض قرار گرفت و از سمت خود كناره گیری كرد.

پنج شنبه 23/4/1390 - 10:50
پسندیدم 0
UserName