تولید سلولهای خورشیدی با استفاده از چاپگرهای معمولی
توسط : iran59
محققان امیدوارند به زودی و با استفاده از شیوه جدیدی که در آن از چاپگر جوهرافشان برای ساخت سلولهای خورشیدی استفاده می شود، دسترسی به انرژی خورشیدی آسانتر از پیش شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه اورگان فناوری جدیدی را معرفی کرده اند که پیش از این برای چاپ اسناد و تصاویر مورد استفاده قرار می گرفت اما اکنون از آن برای ساخت و تولید سریعتر و کم هزینه تر سلولهای خورشیدی استفاده خواهد شد. استفاده از این شیوه می تواند میزان هدررفت مواد خام را نیز تا 90 درصد کاهش دهد.

محققان در این شیوه جدید از ماده ای متشکل از مس، ایندیوم، گالیوم و سلنیوم استفاده کردند که "چالکوپیریت" نام داشته و نسبت به سیلیکون از کارایی خورشیدی بیشتری برخوردار است.

سپس این ماده با استفاده از شیوه ای مشابه با عملکرد چاپگرهای جوهرافشان اما با استفاده از جوهری متفاوت از جوهرهای رایج بر روی سطح سلول چاپ شد.

بر اساس گزارش بی بی سی، محققان با استفاده از این شیوه توانستند سلولهای خورشیدی با کارایی پنج درصدی تولید کنند اما به گفته آنها در آینده این کارایی تا 12 درصد افزایش خواهد یافت تا به این شکل استفاده از این شیوه مقرون به صرفه شود. همچنین این شیوه نسبت به شیوه های رایج ساخت سلولهای خورشیدی بسیار کم هزینه تر و ساده تر است.

دوشنبه 13/4/1390 - 14:1
پسندیدم 0
UserName