چرا اربعین فقط برای امام حسین علیه‌السلام است و بس؟
دشمنان امام حسین(ع) تلاش كردند تا حادثه كربلا به كلی فراموش شود و حتی كسانی را كه برای زیارت امام حسین(ع) می آمدند شكنجه می كردند و می كشتند، در زمان متوكل خلیفه عباسی، همه قبرهای كربلا را شخم زدند، مزرعه كردند

 

 

پرسش:
روز اربعین امام حسین(ع) به طور طبیعی این سؤال به ذهن متبادر می شود كه چرا فقط برای امام حسین(ع) روز اربعین تعیین شده است و برای امامان دیگر حتی پیامبراعظم(ص) مراسم روز اربعین نداریم؟
پاسخ:
درپاسخ به این سؤال شایسته است به نكات كلیدی كه روز اربعین را فقط برای امام حسین(ع) تثبیت كرده است به شرح زیر اشاره نماییم:
1- در رقم اربعین خصوصیتی وجود دارد كه سایر ارقام آن خصوصیت را ندارد. غالب انبیا در سن چهل سالگی به مقام رسالت رسیده اند. وقتی موسی(ع) تقاضای ملاقات خصوصی با خدا كرد. ذات اقدس الله مدت مناجات را چهل شب قرار داد. گفته اند در نماز شب چهل مؤمن را دعا كنید. همسایه ها تا چهل خانه را گرامی بدارید. كسی كه چهل حدیث را حفظ و بدان عمل كند خداوند چشمه های حكمت را از دلش بر زبانش جاری می گرداند و...
2- فداكاری های امام حسین(ع) دین را زنده كرد و نقش او در زنده نگه داشتن دین اسلام كاملا ویژه و منحصر به فرد است. بنابراین حماسه ها و فداكاری های امام حسین(ع) را باید زنده نگه داشت چون زنده نگه داشتن دین اسلام است و گرامی داشت روز عاشورا و اربعین، درحقیقت تلاشی است در جهت زنده نگه داشتن دین اسلام و مبارزه با دشمنان دین و معنویت.
3- مصائب امام حسین(ع) برای هیچ امام و پیامبری پیش نیامده است. به بیان دیگر مصیبت امام حسین(ع) و حوادث كربلا، از همه مصیبت ها بزرگتر و سخت تر بود اگر عامل دیگری هم دركار نبود، همین عامل كافی بود كه نشان بدهد چرا برای امام حسین(ع) بیش از امامان دیگر و حتی بیش از پیامبر اسلام(ص) عزاداری و مراسم سوگواری و مدیحه سرایی متعددی برپا می كنیم.
4- درماه محرم سال 61 (هـ.ق) امام حسین(ع) فرزندان، خویشان و یاران آن حضرت را كشتند و اسیران كربلا را به كوفه و شام بردند و همین اسیران داغدیده روز اربعین شهادت امام حسین(ع) و یارانش به كربلا رسیدند و همه مصایب روز عاشورا در آن روز تجدید شد و آن روز، روز سختی برای خاندان پیامبر(ص) بود.
5- دشمنان اسلام با به شهادت رساندن امام حسین(ع) قصد نابودكردن دین اسلام را داشتند. دشمنان امام حسین(ع) تلاش كردند تا حادثه كربلا به كلی فراموش شود و حتی كسانی را كه برای زیارت امام حسین(ع) می آمدند شكنجه می كردند و می كشتند، در زمان متوكل خلیفه عباسی، همه قبرهای كربلا را شخم زدند، مزرعه كردند و مردم را از آمدن برای زیارت قبر امام حسین(ع) منع كردند. شیعیان هم برای مقابله با اینها، از هر مناسبتی استفاده می كردند و حادثه كربلا را احیا می كردند كه یكی از این مناسبتها حادثه روز اربعین است.
6- یكی از نشانه های مومن، زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین است. از حضرت امام حسن عسگری(ع) روایت شده است كه «علامتهای مؤمن پنج چیز است، پنجاه و یك ركعت نماز فریضه و نافله در شبانه روز، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست كردن، پیشانی برخاك نهادن درسجده و بسم الله را بلندگفتن»1 بنابراین یكی از وظایف شیعیان را اهتمام به زیارت اربعین برشمرده اند.

1- مفاتیح الجنان، ص545

منبع : سایت تبیان همدان

يکشنبه 27/11/1387 - 17:1
پسندیدم 2
UserName