شعارهای عاشورا
توسط : Merat

شعار در اصل عبارت بود از شعرها یا نثرهایی که در جنگ‌ها می‌خواندند. از چیزهایی که ما در عاشورا زیاد می‌بینیم مسئله شعار است.‌ شعار اباعبدالله، اصحاب اباعبدالله و خاندان اباعبدالله. در این شعارها، مخصوصاً شعارهای خود اباعبدالله گذشته از این که افراد خودشان را معرفی می‌کردند گاهی جمله‌هایی که می‌گفتند که طی آن‌ها نهضت خودشان را معرفی می‌نمودند.

ما در عاشورا دو نوع شعار می‌بینیم: یک نوع شعارهایی است که فقط معرف شخصیت است و نوع دیگر شعارهایی که علاوه بر معرفی شخص، معرف فکر، احساس، نظر و ایده نیز هست.

اباعبدالله علیه السلام در مقام افتخار روی علی مرتضی علیه السلام خیلی تکیه می‌کرد. با این که آن‌ها که در آن‌جا بودند دشمنان علی بودند ولی مدعی بودند که ما امت پیغمبر هستیم. امام حسین علیه السلام کوشش داشت که افتخارش را به علی مرتضی علیه السلام رسماً بیان کرده باشد.

یکی از اشعاری که اباعبدالله علیه السلام در روز عاشورا می‌خواند و آن را شعار خودش قرار داده بود، این شعر بود:

الموتُ اولی مِن رکوبِ العار   و العارُ اَولی مِن دخولِ النّار

نزدمن، مرگ از ننگ ذلت و پستی بهتر و عزیزتر و محبوب‌تر است.

اسم این شعار را باید گذاشت شعار آزادی، شعار عزت، شعار شرافت. شعارهای حسین علیه السلام شعارهای محیی بود.«یا ایها الذین آمنوا استَجیبوا لله و للرسول اذا دعاکم لما یُحییکُم»

عاشورا روز تجدید حیات ماست، در این روز می‌خواهیم در کوثر حسینی شستشو بکنیم، تجدید حیات بکنیم، روح خودمان را شستشو بدهیم، خودمان را زنده کنیم، از نو مبادی و مبانی اسلام را بیاموزیم، روح اسلام را از نو به خودمان تزریق بکنیم. ما نمی‌خواهیم حسّ امر به معروف و نهی از منکر، احساس شهادت، جهاد، فداکاری در راه حق در ما فراموش بشود، نمی‌خواهیم روح فداکاری در راه حق در ما بمیرد. این، فلسفه عاشورا است، نه گناه کردن و بعد به نام حسین بن علی بخشیده شدن! گناه آن وقت بخشیده می‌شود که روح ما پیوند بخورد با روح حسین بن علی. اگر پیوند بخورد، گناهان ما قطعاً بخشیده می‌شود، ولی علامت بخشیده شدنش این است که دیگر دنبال آن گناه نمی‌رویم. این اشک ریختن برای حسین علیه السلام خیلی اجر دارد اما به شرط این که چنان که هست در دل ما وارد شود: انَّ للحُسین محبةً مکنونةً فی قلوب المومنین. اگر در دل ایمان باشد، نمی‌تواند حسین را دوست نداشته باشد.

شعارهای اباعبدالله، شعار احیای اسلام است؛ این است که چرا بیت المال مسلمین را یک عده به خودشان اختصاص داده‌اند؟ چرا حلال خدا را حرام، و حرام خدا را حلال می‌کنند؟

خدایا! ما را حسینی واقعی قرار بده، ما را آشنا به روح نهضت حسینی قرار بده، پرتوی از آن روح مقدس بر دل‌های همه ما بتابان، ما را به روح حسینی زنده بگردان.

خدایا! انوار معرفت خودت را بر قلب‌های ما بتابان. دل‌های ما را محلّ محبت خودت قرار بده.

خدایا! ما را از افراد واقعی پیغمبر خودت  قرار بده، دست ما را از دامان ولای واقعی علیّ مرتضی و اولاد طاهرینش کوتاه مفرما، قلب مقدّس امام زمان را از همه ما راضی بگردان.

«اللهمّ عجل لولیِک الفرج»

 

منبع: کتاب حماسه حسینی، نوشته متفکر شهید استاد مرتضی مطهری، جلد دوم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پنج شنبه 27/10/1386 - 13:55
پسندیدم 0
UserName