ماه حرام
توسط : ebrahimi1


 - الشهر الحرام بالشهر الحرام و الحرامات قصاص فمن اعتدى علیكم فاعتدوا بمثل ما اعتدى علیكم ...
ماه حرام در برابر ماه حرام است و حرمت (شكنى )ها را قصاص مى باشد. پس كسى كه بر شما تجاوز و دست درازى كرد، شما نیز به اندازه تجاوزش ، بر او دست درازى كنید.
مراد از شهر حرام در این آیه ، ماه ذى قعده است كه در این ماه ، رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم و مسلمانان مدینه در سال هجرى جهت انجام عمره ، عازم مكه گردیدند ولى مشركان مكه ، مانع ورود آنان شده و خود را براى نبرد با آنان آماده كرده بودند. سرانجام ، كارشان به صلح انجامید كه معروف به ((صلح حدیبیه )) شده است .
مشركان مى دانستند كه رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم و مسلمانان پیرو آن حضرت ، حرمت ماه هاى حرام را نگه مى دارند و در این ماه ها به كارزار و جنگ با دشمنان خود نمى پردازند.
به همین جهت در صدد برآمده تا از تعهد دینى و شرعى مسلمانان سوء استفاده كرده و آنان را غافل گیر و در این ایام بر آن ها هجوم آورده و كارشان را یكسره سازند.
خداوند متعال ، توطئه هاى شیطانى مشركان را نقش بر آب كرد و به پیامبرشان وحى نمود كه ماه حرام را در برابر ماه حرام است . اگر مشركان حرمت آن را شكستند و اقدام به تجاوز و جنگ كردند، بر مسلمانان واجب است با آنان مقابله به مثل نمایند. با نزول این آیه ، حربه مشركان از دست شان گرفته شد و بار دیگر در برابر پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به ضعف و انفال رسیده و به ناچار با آن مصالحه كردند.

پنج شنبه 20/10/1386 - 22:27
پسندیدم 0
UserName