روشهایی برای مخالفت نکردن کودکان
توسط : یاكریم
روشهایی برای مخالفت نکردن کودکان
با استفاده از روش های ساده و سرگرم کننده می توانید کودک لجباز را آرام کرده و برای دقایقی او را مجبور به همکاری با خود کنید. در نظر بگیرید می خواهید دندان های فرزندتان را مسواک بزنید، دهانش را باز نمی کند. در موقع ناخن گرفتن، او خیلی تکان می خورد. اگر کودکتان پارک را ترک نکند، شما دیر به محل کارتان می رسید ولی او همچنان از تاب بازی دست برنمی دارد. معمولا کودکان 3 تا 4 ساله، ساز ناسازگاری می زنند، خصوصا زمانی که والدینشان به طور جدی کاری را از آنها می خواهند، مخالفت می کنند. علت مخالفت آنها بیشتر برای نشان دادن استقلال و بی نیاز بودن آنها به دیگران است و حرف زدن در این مورد با آنها بی فایده است. بهترین روش برای مطیع کردن کودکان بدون فریاد زدن یا تهدید کردن چیست؟ با کمی خلاقیت و حوصله، می توانید حواس فرزندتان را به کار مورد نظر جلب نمایید. هنگامی که قرار است پزشک آمپولی را به کودکتان تزریق کند، یا مجبور هستید برای مدت طولانی در صف خرید فروشگاه منتظر بمانید با به کارگیری روش های زیر می توانید فکر او را به جای دیگری مشغول کنید.
1 ) او را بخندانید: خنداندن کودکان بهترین راه برای مسواک زدن یا دارو دادن به آنها است. وقتی که آنها می خندند، نه تنها فکرشان به جای دیگری مشغول نیست بلکه دهانشان نیز کامل باز است. سعی کنید با گفتن جوک های بامزه و شکلک درآوردن فرزندانتان را بخندانید.
2 ) خاطرات دوران کودکی خود را تعریف کنید: بهترین روش برای سرگرم کردن فرزندانتان در مواقع ضروری داستان گفتن است، حتی اگر داستان ساختگی باشد. به عنوان مثال اگر در رستوران بودید و او در جای خود آرام و قرار نداشت، بگویید: «عزیزم تو می دانی، وقتی که مامان، بچه بود، او هرگز روی صندلی رستوران آرام نمی نشست، تا این که یک روز ...» در عین حال شما نیز می توانید قدرت تخیل خود را امتحان کنید. با گفتن داستان های طولانی، می توانید زمان بیشتری فرزندتان را سرگرم کنید.
3 ) آهنگین و موزون صحبت کنید: معمولاً وقت خوابیدن بهترین زمان برای پشت گوش انداختن خیلی چیزها است، با لحنی موزون می توانید فرزندتان را به مسواک زدن و لباس خواب پوشیدن تشویق کنید. همچنین می توانید زمان آواز خواندن یک یا دو کلمه را اشتباه تلفظ کنید. با این کار حواس فرزندتان به اشتباه شما بیشتر از مسواک زدن جلب می شود.
4 ) او را به رقابت در انجام یک کار خاص تشویق کنید: اگر فرزندتان باید کلاه سرش کند و دستکش بپوشد و آنها را زیر میز آشپزخانه پنهان می کند بگویید: «چرا روی سر مامان کلاه نمی گذاری و من هم آن یکی کلاه را سرت کنم.» با این کار با او در یک مسابقه شرکت کرده اید که «چه کسی می تواند زودتر کلاه سرش کند؟ شرط می بندم که برنده می شوم»!
5 ) با تصوراتتان، حواس کودکان را پرت کنید:
با صبر و حوصله و خلاقیت می توان کارهایی که به تحرک کمتری نیاز دارد مانند اندازه گیری درجه حرارت بدن را راحت تر انجام داد. هنگامی که از دماسنج استفاده می کنید، بگویید: «الان یک فرشته کوچک اینجاست. می دانی او چه کار می کند؟» به همین صورت مکالمه را برای چند ثانیه یا چند دقیقه که لازم است او را آرام بنشیند ادامه دهید، «فرشته کوچک یک پشتک زد. وای چقدر جالب! الان او جلوی ما ایستاده»!
6 ) تغییر صدا بدهید:
برای کودکان داستان های جالب با تغییر دادن صدایتان تعریف کنید مانند، صحبت کردن پیرزن بی دندان، صحبت کردن با گویش های مختلف، حرف زدن بچه گانه و یا هر تقلید صدایی که می توانید انجام دهید. به او بگویید «آیا می توانی شعر» یک توپ دارم، قل قلیه «را مانند آقا خرگوشه از حفظ بخوانی؟» با این کار به راحتی می توان کودکان را در اتاق انتظار پزشک آرام نگاه داشت (اگر چه در بسیاری از مطب ها، تصاویر زیبا و جالب وجود دارد.)
منبع:نسیم رضوان

سه شنبه 4/10/1386 - 9:46
پسندیدم 0
UserName