پرسش‌هاى موسى(ع) از خدا
توسط : mohsenpour

پرسش‌هاى موسى(ع) از خدا

تسبیح

امام عسكرى علیه السلام مى‌فرماید: هنگامى كه موسى بن عمران با خدا سخن مى‌گفت عرضه داشت: خدایا! پاداش كسى كه شهادت دهد من فرستاده و پیامبر توام و تو با من سخن مى‌گویى چیست؟ خدا فرمود: فرشتگانم به سوى او مى‌آیند و وى را به بهشتم بشارت مى‌دهند .

موسى گفت: پاداش كسى كه در پیشگاهت مى‌ایستد و همواره نماز به جا مى‌آورد چیست؟ فرمود: به خاطر ركوع و سجود و قیام و قعودش به فرشتگانم مباهات مى‌كنم، و كسى كه به فرشتگانم به او مباهات كنم او را عذاب نخواهم كرد .

موسى گفت: پاداش كسى كه به خاطر خشنودیت مسكینى را طعام دهد چیست؟ فرمود: فرمان مى‌دهم ندا دهنده‌اى بر فراز همه خلایق ندا دهد فلان پسرِ فلان، از آزاد شده‌هاى خدا از آتش دوزخ است .

موسى گفت: پاداش كسى كه صله رحم كند چیست؟ فرمود: مرگش را به تأخیر مى‌اندازم و سكرات موت را بر او آسان مى‌كنم، و خزانه‌داران بهشت او را ندا مى‌كنند به سوى ما بیا و از هر درى كه خواستى وارد بهشت شو .

موسى گفت: پاداش كسى كه آزارش را از مردم نگاه دارد و نیكى و خیرش را به مردم برساند چیست؟ فرمود: روز قیامت، آتش به او ندا مى‌كند كه تو را بر من راهى نیست .

گفت: پاداش كسى كه با زبان و دلش تو را یاد كند چیست؟ فرمود: موسى! او را در قیامت در سایه عرشم قرار مى‌دهم و در حمایت خود مى‌گیرم .

گفت: پاداش كسى كه پنهان و آشكار آیات حكیمانه‌ات را تلاوت كند چیست؟ فرمود: اى موسى! چون برق بر صراط خواهد گذشت .

گفت: پاداش كسى كه بر آزار و سرزنش مردم چون وابسته به تو است صبر كند چیست؟ فرمود: او را در برابر ترس‌هاى روز قیامت یارى مى‌دهم .

گفت: پاداش كسى كه چشم‌هایش از خشیت تو اشك بریزد چیست؟ فرمود: چهره‌اش را از حرارت آتش دوزخ حفظ مى‌كنم و او را از روز فزع اكبر ایمنى مى‌دهم .

گفت: پاداش كسى كه به خاطر حیاى از تو خیانت را ترك كند چیست؟ فرمود: روز قیامت براى او ایمنى است .

گفت: پاداش كسى كه به اهل طاعتت محبت ورزد چیست؟ فرمود: او را بر آتش دوزخ حرام مى‌كنم .

گفت: پاداش كسى كه مؤمنى را عمداً به قتل برساند چیست؟ فرمود: روز قیامت به او نظر رحمت نمى‌اندازم و از لغزشش گذشت نمى‌كنم .

گفت: پاداش كسى كه كافرى را به سوى اسلام دعوت كند چیست؟ فرمود: به او درباره هر كسى كه بخواهد اجازه شفاعت مى‌دهم .

گفت: پاداش كسى كه نمازهایش را به وقت بخواند چیست؟ فرمود: درخواست‌هایش را به او عطا مى‌كنم و بهشتم را بر او مباح مى‌نمایم .

گفت: پاداش كسى كه وضویش را براى خشیت تو كامل و تمام انجام دهد چیست؟ فرمود: او را روز قیامت برمى‌انگیزم در حالى كه میان دو چشمش نورى است كه مى‌درخشد .

گفت: پاداش كسى كه روزه رمضان را به خاطر رضا و خشنودى تو بگیرد چیست؟ فرمود: او را در قیامت در جایگاهى قرار مى‌دهم كه در آن ترسى نیست .

 

منبع: کتاب عبرت آموز، حسین انصاریان
دوشنبه 23/7/1386 - 16:23
پسندیدم 0
UserName