این جاهلیت مدرن!
توسط : vanhelcing

یادم می آید بچه که بودیم هر از گاهی دم در خانه کاغذهایی می انداختند با این مضمون که هر کس این نامه را بخواند و از روی آن n مرتبه ننویسد، فلان می شود و بهمان! مثل یک پزشک یا مهندس که این نامه را خواند و اهمیت نداد و تمام زندگی اش فنا شد و آخر سر خودش هم مُرد و از این چیزها! در عالم بچگی کلی می ترسیدیم و تصمیم می گرفتیم از رویش بنویسیم. ولی از آنجایی که عالم بچگی، عالم بی خیالی است، فراموش می کردیم بنویسیم تا بار دیگری که از این نامه ها پیدا می کردیم و یادمان می آمد و با اینکه دیده بودیم بار قبل هیچ اتفاقی نیفتاد باز هم می ترسیدیم!
حالا شده حکایت این اس ام اس ها که ماشاءالله روز به روز هم تعدادشان بیشتر می شود! باز قبلاً که کاغذی بود از دین و مذهب مایه نمی گذاشتند. اما الان تو را به دوازده امام و چهارده معصوم قسم می دهند که الا و بالله این اس ام اس را برای مثلاً ده نفر بفرست تا به حاجتت برسی! تازه بعضی هایش که زمان برآورده شدن حاجت را هم می گویند، مثلاً ده صبح فردا! جالب اینجاست که آن تهدیدها هم دوباره تکرار می شوند، هر چند یک مقداری کم رنگ تر!
یکی نیست بگوید آخر آدم عاقل! ما اگر قرار بود اینطوری به آرزوهایمان برسیم که تا حالا دنیا را فتح کرده بودیم! خداییش چند تا از این اس ام اس ها فرستاده اید و حاجت روا شده اید؟! بعضی وقت ها با بد بینی فکر می کنم خود مخابرات این اس ام اس ها را درست می کند! چون اگر حتی نصف مشترکین به دستورالعمل مورد اشاره در پیام عمل کنند، با یک حساب سر انگشتی، مبلغ زیادی پول به حساب مخابرات واریز می شود!
ولی کلاً جالب است! به این می گویند تکنولوژی در خدمت خرافات! جالب تر این است که گویی جهل و خرافات، زمان و مکان و تحصیلات نمی شناسد! مردم، حالا این چیزها را همانقدر می پذیرند که بیست سال پیش می پذیرفتند! کدامیک از ما این پیام ها را از افرادی دریافت کرده ایم که تحصیلات زیر لیسانس دارند؟! به هر حال چاره ای نیست. خرافات همیشه بوده و از این به بعد هم خواهد بود. در همه فرهنگها و همه کشورها. ولی من هنوز تو کف این پیشرفت از کاغذ به اس ام اس مانده ام! ;))

__________________________________________________________________________________________

.

شناسه تصویر

 

جمعه 30/6/1386 - 1:59
پسندیدم 0
UserName