14ريش سفيد دنياي وب !
توسط : saber69
 

14ريش سفيد دنياي وب !

 

نزديك به سه دهه از راه‌اندازي وب جهاني مي‌گذرد، اما هيچكس به درستي از گستردگي و وسعت اين پديده‌ي بزرگ تحول برانگيز آگاه نيست. هرچند طي جديدترين مطالعات، برآورد محققان حاكي از وجود 40 ميليارد صفحه‌ي وب در سطح جهان است.

با وجود پيشرفت خيره‌كننده در توسعه‌ي وب جهاني،‌ بسياي از ما پيشينه‌ و گذشته‌ي آن را به فراموشي سپرده‌ايم؛ اما كافي است نگاهي به آنچه دنيا 15 سال قبل بود‌ بيندازيم.

آمازون يك رودخانه‌ي بزرگ در جنوب آفريقا بود و RYANAIR نام خطوط هوايي ايرلند بود كه به مكان‌هايي پرواز مي‌كرد كه هيچكس نامي‌ از آن نشنيده بود؛ ياهو نيز واژه‌اي برگرفته از سفرهاي گاليور بود و گوگل اشاره به رقم بسيار بزرگ رياضي داشت؛ EBAY نوعي خط نگارشي بود و ...

اما امروزه هريك از آن‌ها قدرت بزرگي در دنياي وب محسوب مي‌شوند كه نمي‌توان از تحولي كه در جهان اينترنت ايجاد كرده‌اند به سادگي گذشت؛ روزنامه‌ي قديمي‌ گاردين انگليس پانزدهمين سال راه‌اندازي وب‌سايت خبري خود را جشن مي‌گيرد و به همين مناسبت اقدام به معرفي 15 سايت برتر جهاني كرده است كه به معناي واقعي كلمه، دنياي وب را متحول كرده‌اند.

 

1- EBAY.COM

راه‌اندازي: سال 1995 در آمريكا توسط "پير اميديار"

تعداد اعضا: 168 ميليون نفر

نوع سرويس‌دهي: مركز خريد و مزايده‌ي آنلاين

يكي از بزر‌گ‌ترين وب‌سايت‌هاي اينترنتي كه به كاربران امكان خريد و فروش هركالايي را مي‌دهد؛ شهروندان انگليسي بيشتر از هر وب‌سايت ديگري به آن مراجعه مي‌كنند، به طوري كه بيش از 10 ميليون عضو انگليسي دارد و دو سرويس پرداخت آنلاين PAYPAL و SKYPE متعلق به آن است.

 

2 - WIKIPEDIA.COM

راه‌اندازي: سال 2001 در آمريكا توسط "جيمي ‌ولز"

تعداد مراجعه‌كننده: 912 هزار نفر در روز

نوع سرويس‌دهي: دايره‌المعارف آنلاين

اگرچه اولين دايره‌المعارف اينترنتي در جهان نيست، اما نخستين لغت‌نامه‌ي رايگان آنلاين است كه همه امكان دسترسي و ويرايش آن را دارند،‌ به طوري كه كابران مي‌توانند اقدام به تصحيح يا اضافه كردن مطالب كنند كه در مدت چند ثانيه،‌ نرم‌افزار دايره‌المعارف را به‌روز مي‌كند.

 

3- NAPSTER.COM

راه‌اندازي: سال 1999 در آمريكا توسط "شاون فانينگ"

تعداد اعضا: 500 هزار مشترك پولي

نوع سرويس‌دهي: سايت اشتراك فايل

هدف اصلي دانشجوي دانشگاه بوستون آمريكا از طراحي اين وب‌سايت، به اشتراك گذاشتن فايل‌هاي موسيقي بود. اوج محبوبيت "نپ‌استر" در سال 2000 بود كه بيش از 70 ميليون نفر در آن عضويت رايگان داشتند؛ اما ورشكستگي آن موجب شد تا پس از آن كاربران اقدام به پرداخت مبالغي براي دانلود قطعات موسيقي كنند.

 

4 - YOUTUBE.COM

راه‌اندازي: سال 2005 در آمريكا توسط "چاد هورلي"، "جواد كريم" و "استيون چن"

ميزان مراجعه: 100 ميليون كليپ در روز

نوع سرويس‌دهي: سايت اشتراك ويدئويي

كارمندان سابق شركت EBAY فكر آن را نمي‌كردند كه با راه‌اندازي اين وب‌سايت در فوريه‌ي 2005 آن را به يكي از محبوب‌ترين سايت‌هاي اينترنتي تبديل كنند، به طوري كه اكنون روزانه 100 ميليون كليپ آن مورد تماشاي كاربران قرار مي‌گيرد؛ نمايش ويديوهاي موسيقي قديمي ‌و رخدادهاي ورزشي قرن هفدهم از امكانات ويژه‌ي آن است و علاوه بر آن،"يوتيوب" محلي شناخته ‌شده براي بروز استعداد كارگردان‌هاي آماتور است.

 

5 - BLOGGER.COM

راه‌اندازي: سال 1999 در آمريكا توسط "ايوان ويليامز"

تعداد اعضا: 5/18 ميليون نفر

نوع سرويس‌دهي: سيستم راه‌اندازي وبلاگ

در حال حاضر تعداد دقيق بلاگ‌هاي موجود در جهان مشخص نيست، اما ميليون‌ها بلاگ اكنون كاربران را وارد خانه‌هاي شخصي آنلاين كرده است و در هر دقيقه يك بلاگ راه‌اندازي مي‌شود و اين انقلاب اينترنتي را بايد مديون BLOGGER دانست كه ايده‌ي اوليه‌ي بلاگ را در ذهن كاربران ايجاد كرد.

 

6 - FRIENDSREUNITED.COM

راه‌اندازي: سال 1991 در انگليس توسط استيو و جولي پانك هورست

تعداد اعضا: 15 ميليون نفر

نوع سرويس‌دهي: وب سايتي براي گردهم آوردن همكلاسي‌هاي قديم

گرچه در ابتداي راه‌اندازي تعداد مراجعان به اين سايت به زحمت دو رقمي ‌مي‌شد، اما محبوبيت آن چنان سريع افزايش يافت كه در سال 2001 به علت ميزان بالاي مراجعه تنها سرور آن از كار افتاد؛ هم اكنون هزاران كاربر بطور همزمان از آن استفاده مي‌كنند و اين نتيجه‌ي تلاش زوجي است كه براي راه‌اندازي آن 18 ساعت در روز سختي كشيدند.

 

7 - DRUDGEREPORT.COM

راه‌اندازي: سال 1994 در آمريكا توسط "مت دراج"

ميزان مراجعه: 8 تا 10 ميليون صفحه در روز

نوع سرويس‌دهي: سايت خبري

درابتدا تنها به عنوان بولتن خبري ايميل كار خود را آغاز كرد، اما اكنون به يكي از پرنفوذترين رسانه‌هاي خبري در سياست‌گذاري آمريكا تبديل شده و در طول 12 ماه گذشته بيش از 5/3 ميليارد مراجعه داشته است و اولين منبع آنلاين اخبار فوري به شمار مي‌آيد.

 

8 - BMYSPACE.COM

راه‌اندازي: سال 2003 در آمريكا توسط "تام اندرسون" و "كريس دي ولف"

تعداد كاربران: 100 ميليون نفر

نوع سرويس‌دهي: سايت شبكه‌ي اجتماعي

از محبوبيت "ماي اسپيس" همين كافي كه ميزان مراجعه به آن در انگليس از شبكه‌ي خبري BBC نيز بيشتر است. اين وب سايت 100 ميليون عضوي تمامي ‌ويژگي‌هاي جوامع اينترنتي را دارد و به كاربران امكان برنامه‌ريزي براي رخدادها را مي‌دهد. "ماي‌اسپيس" اكنون چهارمين وب‌سايت پربيننده در جهان است كه امكان آپلود و گوش‌ كردن به موسيقي را مي‌دهد و اكنون 2/2 ميليون گروه موسيقي و خواننده جذب آن شده‌اند.

 

9-AMAZON.COM

راه‌اندازي: سال 1994 در آمريكا توسط "جف بزوس"

تعداد كاربران: بيش از 35 ميليون نفر از 250 كشور جهان

نوع سرويس‌دهي: فروشگاه اينترنتي، عمدتا كتاب، CD , DVD

بزرگ‌ترين فروشگاه كتاب جهان است كه ابتدا "كادابرا" نام داشت، اما نام آمازون به عنوان چيزي غير قابل ‌توقف و بزرگ براي آن انتخاب شد كه اكنون درآمد هفت ميليارد دلاري آن در سال به خوبي اثبات كننده‌ي نام آن است؛ موفقيت آمازون تا جايي پيش رفت كه موسس آن در سال 1999 از سوي مجله‌ي آمريكايي "تايم" مرد سال جهان لقب گرفت.

 

9 - SLASHDOT.ORG

راه‌اندازي: سال 1997 توسط "راب مالدا"

تعداد كاربران: 5/5 ميليون نفر در ماه

نوع سرويس‌دهي: وب‌سايت اخبار فن‌آوري

يكي از پرمراجعه‌ترين وب‌سايت‌هاي جهان كه امكان گفت‌وگو و بحث براي متخصصان و دانشمندان را فراهم ساخته و منبع مرجع اخبار فن‌آوري محسوب مي‌شود؛ بيشتر قسمت‌هاي سايت توسط كاربران نوشته و تنظيم مي‌شود و برخي مواقع اظهارنظرهاي كاربران در خصوص يك موضوع مورد بحث از 10 هزار مورد نيز مي‌گذرد.

 

11 - SALON.COM

راه‌اندازي: سال 1995 در آمريكا توسط "ديويد تالبوت"

تعداد كاربران: 5/2 ميليون تا 5/3 ميليون بازديدكننده در ماه

نوع سرويس‌دهي: مجله‌ي اينترنتي

اولين وب‌سايت جهان كه به‌دست چند روزنامه‌نگار و با هدف ترويج روزنامه‌نگاري آنلاين راه‌اندازي شد؛ مقالات و يادداشت‌هاي اين سايت در خصوص مرگ پرنسس دايانا و رسوايي اخلاقي بيل كلينتون همچنان در يادها‌ زنده است و استفاده از آن به صورت حق اشتراك است.

 

12 - CRAIGSLIST.ORG

راه‌اندازي: سال 1995در آمريكا توسط "كريك نيومارك"

تعداد كاربران: چهار ميليارد صفحه در ماه

نوع سرويس‌دهي: يك وب‌سايت ويژه براي جوامع شهري آنلاين

يكي از ساده‌ترين وب‌سايت‌هاي اينترنت است و البته يكي پرقدرت‌ترين آن‌ها؛ سادگي آن از اين جهت است كه تنها‌ يك تابلوي اعلانات رايگان است، اما محبوببيت آن است كه قدرت‌اش را چشمگير ساخته است؛ اجاره‌ي آپارتمان، فروش خودرو، پيدا كردن كار، گذراندن اوقات فراغت وغيره؛ در اين سايت به همگي سوالات پاسخ داده مي‌شود و به طور كلي اين سايت زندگي شهري را در آمريكا متحول كرده است.

 

YAHOO.COM- 13

راه‌اندازي: سال 1994 در آمريكا توسط "ديويد فليو" و "جري يانگ"

تعداد كاربران: 400 ميليون نفر

نوع سرويس‌دهي: پورتال اينترنت و سازمان رسانه‌اي

ياهو با 4/3 ميليارد صفحه مراجعه در روز، بالاترين تعداد بازديدكننده‌ي اينترنت را در جهان دارد؛ سرويس‌هاي پيام فوري، اخبار و ايميل آن در جهان بالاترين سطح محبوبيت را دارند و گوگل تنها رقيب جدي ياهو محسوب مي‌شود.

 

EASYJET.COM -14

راه‌اندازي: سال 1995 در انگليس توسط "‌هاجي لوآنو"

تعداد كاربران: 30 ميليون مسافر در سال گذشته

نوع سرويس‌دهي: هزينه‌ي خطوط هوايي

اولين مكان آنلاين براي رزرو بليط هواپيما كه در ابتدا تصور نمي‌شد بتواند تعداد كافي مسافر براي پروازهواپيماها تهيه كند؛ در اين سايت علاوه بر رزرو بليط، مي‌توان هتل محل اقامت، اجاره‌ي خودرو در شهر مقصد و ديگر خدمات مربوطه را به صورت آنلاين انجام داد.

سه شنبه 27/6/1386 - 8:19
پسندیدم 0
UserName