قل قل قليان ممنوع!!
توسط : bacheh_bad
 

قل قل قليان ممنوع!!

تکیه داده پشت دخل، می پرسد چه طعمی باشه ؟ می گویی دو سیب نعناع لطفا. پولش را می پردازی و روی تخت  رستوران سنتی می نشینی. دیگری از آن سوی قهوه خانه صدا می کند : آقا زحمت عوض کردن زغال این را می کشی ؟ یعنی آن که یا زغال بالای قلیان شما خاکستر شده و یا آن که خاموش است.  هر کدام از این دو حالت که باشد، یعنی این که هنوز قصد دارید مدتی را به  کشیدن قلیان بگذرانید.

 

اما قرار نیست اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند. موید علویان، معاون سلامت وزارت بهداشت اعلام كرد: (( قلیان از اماكن عمومی و مراكز تهیه مواد غذایی مناطق دربند و سربند جمع آوری می‌‏شود.)) .


 

او به خبرگزاری ایلنا  می گوید که (( قانون جامع كنترل دخانیات از یازدهم آذرماه سال گذشته ابلاغ شده و لازم الاجراست. علویان، محدودسازی و اعمال قوانین تنبیهی از جمله ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر 18 سال بسیار كارساز می داند. بنا بر این طرح قرار است از سه شنبه هشتم خردادماه به جمع آوری قلیان ها از از اماكن عمومی و مراكز تهیه مواد غذایی مناطق دربند و سربند بپردازند.)) او در این گفتگو، خواستار همکاری نهاد های غیر دولتی و دانشگاه ها هم شده است.


قلیان، وسیله ای است که تنباکو را با آن از طریق آتش زغال داغ کرده و از طریق شلنگی که به آن نی پیچ می گویند می کشند. دهه های پیش، مصرف قلیان در انحصار پیرتر ها و مسن ها بود. قهوه خانه ها ، میزبان پیرمرد هایی بودند که برای خستگی در کردن، روی صندلی می نشتند و همزمان با نوشیدن چای، پکی هم به قلیان می زدند و مشغول گپ با دیگران می شدند. امروزه، علاوه بر این بیشتر به عنوان یک تفریح روزمره، میان جوانان ایرانی شایع شده است. مغازه هایی هم در شهر ها باز شده که خود قلیان را در شکل های مختلف، و البته  به تازگی با سیستمی مدرن تر که با واشر های پلاستیکی آب بندی می شود به فروش می رسانند.

قلیان هایی که در حال حاضر رواج پیدا کرده، از نوع آذربایجانی هستند. از طرف دیگر، قلیان سنتی ترین نوع استعمال دخانیات در ایران است. هنوز هم قلیان‌های ساخت دزفول بهترین شهرت رو تو جنوب و غرب کشور دارد. اگر به میهمانی آن ها بروید، پذیرایی با قلیان عزت نهادن به میهمان محسوب می شود و جایگاهی فراتر از استعمال دخانیات دارد.

اما در تهران و شهر های بزرگ، برای کشیدن قلیان یا باید سری به قهوه خانه های پیرمردی بزنید، که دود سیگار و قلیان سراسر آن جا را گرفته که در آن صورت با کمتر از 400-500 تومان می توانید قلیانی بکشید و چایی بنوشید. قلیان های سنگین از نوع خوانسار و کاشان و حکان، که یک پک آن برای یک جوان قلیان کش امروزی، بسیار سنگین است در این پاتوق ها عرضه می شود. به همین خاطر است که جوانان کمتر به این اماکن علاقه نشان می دهند. آن ها یا به سراغ کافی شاپ هایی می روند که با قلیان هم از مشتری ها پذیرایی می کنند یا آن که راه را به طرف حومه ی تهران، یعنی دربند و سربند و فرحزاد و امثال آن کج می کنند. باغ هایی  با هوایی مناسب، که نه مثل کافی شاپ ها و سفره خانه های سنتی سخت گیری های معمول را دارند و نه آن که نیاز است که برای هر قلیان، 5 هزار تومان هزینه کنند.  در این جا معمولا دختر ها هم می توانند با هزار و پانصد تومان یک قلیان چاق شده ی سبک با اسانس میوه سفارش بدهند و با هزار تومان اضافه تر یک قوری چای و مقداری نبات نیز در اختیار داشته باشند.
يکشنبه 27/3/1386 - 17:35
پسندیدم 0
UserName