عمليات تروريستي زاهدان و پروژه ايجاد اختلاف قومي در ايران
توسط : xxl1122

براساس شواهد، مدارك و اعترافات عاملان عمليات تروريستي اخير در زاهدان دولت آمريكا نقش اصلي را در طراحي و اجراي اين عمليات برعهده داشت.

مقارن ساعت ‪ ۶/۳۷‬دقيقه صبح روز چهارشنبه ‪ ۲۵‬بهمن ماه سال جاري تعدادي افراد شرور و عوامل ناامني با كارگذاشتن مواد منفجره در داخل يك دستگاه خودروي پيكان سواري و متوقف كردن آن در مسير عبور يك دستگاه اتوبوس حامل كاركنان سپاه پاسداران و انفجار آن، ‪ ۱۱‬نفر از كارمندان سپاه را شهيد و ‪ ۳۱‬نفر را زخمي كردند.

در جريان اين حادثه با هوشياري ماموران و همكاري نزديك مردم تعدادي از عوامل ناامني دستگير شدند.

ساعاتي پس از تشييع پيكر شهدا، سركرده گروهك تروريستي ريگي از طريق مصاحبه با شبكه تلويزيوني منافقين از وقوع حمله تازه اين گروهك در زاهدان خبر داد و دقايقي بعد صداي انفجار از مركز استان سيستان و بلوچستان به گوش رسيد.

انفجار اخير چهارمين اقدام تروريستي در زاهدان است كه گروهك تروريستي ريگي مسووليت آن را برعهده گرفته است.

ارديبهشت‌ماه سال‌جاري نيز اين گروهك تروريستي در يك عمليات ويژه ‪ ۹‬تن از سربازان مرزي ايران را در مرز پاكستان ربود و يك تن از گروگان ها را به شهادت رساند.

گروهك تروريستي ريگي براي اولين بار در اسفند ماه سال ‪ ۱۳۸۴‬با حمله به كارواني از مردم عادي و غير مسلح كه از مراسم بزرگداشت شهداي زاهدان بازمي گشتند و با به شهادت رساندن ‪ ۲۲‬تن از آنان و گروگان گرفتن جمعي ديگر اعلام وجود كرد.

اين گروهك تروريستي به سركردكي "عبدالمالك ريگي" ‪ ۲۵‬ساله و با پشتيباني "طالبان" و "القاعده" تشكيل شده است و مزدوران اين گروه نيز پس از هر عمليات تروريستي به دامان طالبان در خارج از مرزها پناه مي‌برند.

اين گروهك به جهت ماهيت تروريستي مورد توجه دولت‌هاي خارجي به ويژه آمريكا قرار گرفته و "واشينگتن" در راستاي سياست ايجاد تفرقه در ميان قوميت‌هاي مختلف و بوجود آوردن جو رعب و وحشت و احساس ناامني در ايران اين گروهك تروريستي را به خدمت گرفته است و با پشتيباني مالي و تسليحاتي آنان را به انجام عمليات تروريستي تشويق مي‌كند.

دولت آمريكا كه در تمامي طرح‌هاي قبلي خود عليه ايران شكست خورد، از سال ‪ ۱۳۸۴‬راهبرد جديدي را عليه ايران با عنوان "ناآرامي و تحريك قوميت‌ها" مطرح كرد. اين راهبرد اولين بار توسط "مايكل لدين" استراتژيست معروف آمريكايي و از مسئولان موسسه مطالعاتي و پژوهشي "آمريكن اينتر پرايز" كه اتاق فكر نو محافظه كاران آمريكايي محسوب مي‌شود، مطرح شد.

دراين راهبرد به تحريك قوميتها با وعده فدراليسم و دامن زدن به ناامني در مناطق مرزي ايران توجه ويژه‌اي شده است.

براساس اين راهبرد، آمريكا سعي دارد با استفاده از موضوع قوميت‌ها و فرقه‌ها و مذاهب آنان را به تقابل با يكديگر وا دارد و در نهايت انسجام اجتماعي و اراده ملي را در حمايت از سياست‌هاي نظام تضعيف و مختل كند.

عامل اصلي بمب‌گذاري بلوار "ثارالله" زاهدان در اعتراف‌هاي خود كه از سيماي مركز سيستان و بلوچستان پخش شد، گفت: "مدتي قبل از طريق يكي ازكشورهاي همسايه براي اقدامهاي تروريستي و خرابكاري وارد زاهدان شدم." وي كه خود را"نصرالله شنبه‌زهي" معرفي كرد،افزود كه در سه عمليات تروريستي ديگر نيز قبلا شركت داشته است.

عامل اصلي بمب‌گذاري روز چهارشنبه زاهدان همچنين در اعترافي ديگر اطلاعات جديدي از توطئه‌هاي آمريكا براي ايجاداختلاف و فتنه قومي و مذهبي در سيستان و بلوچستان افشا كرد.

وي در اعترافهاي خود گفت كه گروهك تروريستي ريگي هيچگونه سازماندهي و تشكيلاتي در داخل ايران و به خصوص سيستان و بلوچستان ندارد و اعضاي آن افراد شروري هستند كه توسط سرويسهاي خارجي جذب شده‌اند و آموزش خرابكاري مي‌بينند.

اين عامل بمب‌گذاري اعتراف كرد افرادي كه به ما آموزش بمب‌گذاري و ترور مي‌دادند به زبان انگليسي صحبت مي‌كردند و مترجمان آنان كه زبان فارسي داشتند، به احتمال زياد از اعضا گروهك منافقان بودند.

سردار سرتيپ دوم "محمد غفاري" فرمانده "قرارگاه عملياتي فتح " نيروي انتظامي سيستان و بلوچستان وابستگي گروهك تروريستي ريگي به سرويس‌هاي اطلاعاتي و جاسوسي آمريكا و انگليس را محرز دانست.

وي به خبرنگار ايرنا گفت: از اين افراد علاوه بر سلاح و مهمات و نارنجك دستي، يك دستگاه دوربين فيلم برداري كشف شد كه در آن بسياري از حقايق و همچنين نحوه بمب‌گذاري و اجراي عمليات‌هاي تروريستي و خرابكارانه فيلم برداري شده بود.

فرمانده قرارگاه "فتح " گفت: فيلم‌هاي كشف شده نشانگر اين است كه مزدوران يادشده براي دريافت جيره خود از اربابان خارجي، تمامي صحنه‌ها را فيلم برداري كردند و قصد داشتند با تحويل آن به سرويس‌هاي جاسوسي خارجي پاداش اين جنايت خود را دريافت كنند.

پيش از اين رويداد تروريستي، "عبدالمالك ريگي " سركرده اين گروهك در ديدار با "حاج بشير احمد ريگي"، بزرگ طايفه ريگي كه براي ميانجيگري (در مورد گروگان‌هاي پرسنل نيروي انتظامي) به منطقه صالحيان مراجعه كرده بود، اظهار داشت كه من از آمريكايي‌ها براي مبارزه حمايت مي‌شوم و پول مي‌گيرم.

سركرده گروهك تروريستي همچنين دقايقي پيش از انجام انفجار تروريستي ‪۲۸‬ بهمن زاهدان، در يك برنامه مستقيم تلويزيوني كه از شبكه تلويريوني منافقين پخش مي‌شد از انجام عمليات تروريستي در شهر زاهدان خبر داد و با افتخار از كشتار مردم ياد كرد.

هم زماني مصاحبه ريگي با تلويزيون منافقين و انفجار تروريستي در زاهدان و نيز گفتو گوي وي با راديو دولتي آمريكا كه در آن گزارشي از اقدامات تروريستي خود را ارائه داد از نشانه‌هاي ديگر دخالت آمريكا در عمليات تروريستي زاهدان است.

به اين ترتيب آمريكاييها در راستاي سياست جديد خود براي ايجاد اختلافات قومي ضمن آموزش تروريستها، تجهيزات نظامي لازم در اختيار آنان قرار دادند و با پشتيباني مالي آنان را براي انجام عمليات تروريستي در ايران تشويق كردند.

آمريكا كه خود مسبب اصلي به وجود آمدن اين رويداد تلخ و حادثه ناگوار تروريستي در زاهدان است در شوراي امنيت سازمان ملل متحد نيز در مسير صدور قطعنامه باگنجانيدن عبارت تسليت به دولت ايران مخالفت كرد.

‪ ۱۵‬عضو شوراي امنيت در ‪ ۲۶‬بهمن به اتفاق آرا، اين "حمله تروريستي" را محكوم و "تسليت صميمانه خود را به بستگان قربانيان و تمام مردم ايران " اعلام كردند.

در بيانيه اين شورا تاكيد شده است كه هيچ بهانه‌اي نمي‌تواند توجيه‌گر اين گونه اقدامات تروريستي باشد و برضرورت سپردن عاملان، سازمان‌دهندگان و بانيان اين حمله تروريستي به دست عدالت، تاكيد شده است.

با اصرار نماينده آمريكا، اعضاي شوراي امنيت ضمن محكوم كردن اين اقدام ترويستي، از گفتن "تسليت به دولت ايران " خودداري كردند.

دوشنبه 21/3/1386 - 20:23
پسندیدم 0
UserName