زمان تزریق واکسن آنفولانزا

 

نكاتی مهم در خصوص واكسن آنفولانزا 
واکسن آنفلوانزا واکسنی است که انسان را علیه ابتلا به آنفلوانزا محافظت می‌کند. هرسال طی دو نوبت، واکسن جدیدی برای آنفلوانزای همان فصل ساخته می‌شود، چرا که ویروس آنفلوآنزا به‌سرعت خود را تغییر می‌دهد.
اگر لیست مواد تشکیل دهنده واکسن آنفلوانزا را بخوانید ، ممکن است متوجه کلماتی مانند فرمالدئید، پلی سوربات 80 و تیمروزال شوید. برخی از این مواد ، مانند تیمروزال ، در سال های اخیر به دلیل نگرانی از خطراتی که ممکن است برای سلامتی ایجاد کنند ، خبرساز شده اند.

 

در طول نیم قرن گذشته، میلیون ها نفر واکسن آنفولانزا گرفته اند. تعداد بسیار کمی از افراد با مشکل جدی روبرو شده اند. تحقیقات به طور گسترده نشان می دهد که واکسن آنفولانزا و مواد شیمیایی موجود در آن بی خطر هستند.

 

واکسن آنفولانزا چیست؟
آنفولانزا، یک عفونت تنفسی است که می‌تواند عوارض جانبی جدی برای کودکان، افراد مسن و افرادی با شرایط پزشکی خاص ایجاد کند. معمولا انتظار می‌رود، واکسنی که هر سال با توجه به آخرین ویروس‌های آنفولانزا تولید شده است بتواند شخص دریافت کننده واکسن را از این ویروس محافظت کند.

دریافت واکسن آنفولانزا، هر چند که ۱۰۰ درصد موثر نیست، اما بهترین راه برای جلوگیری از دردسرهای مبتلا شدن به علایم آنفولانزا و عوارض آن است.

 

واکسن آنفولانزا محتوی آنتی ژن های سطحی ویروس آنفولانزا است ، این واکسن به صورت سوسپانسیون در سرنگ های آماده مصرف و به شکل مایع شفاف و بی رنگ در سرنگ های تک دوز است. برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا به خصوص در افرادی که در صورت ابتلا به آنفولانزا در معرض خطر بروز عوارض آن قرار دارند،توصیه می شود.

 

وقتی واکسن آنفلوانزا می زنید ، دو گزینه پیش رو دارید:

• واکسن های آنفلوانزای غیرفعال ،که حاوی ویروس های آنفلوانزا هستند که از بین رفته اند ، بنابراین نمی توانند آنفلوانزا ایجاد کنند.

• اسپری های بینی واکسن آنفلوانزای زنده ، که حاوی شکل زنده اما ضعیف شده ویروس است.

 

مواد تشکیل دهنده واکسن آنفولانزا:
در اینجا برخی از مواد تشکیل دهنده در واکسن آنفولانزا آورده شده است:

پروتئین تخم مرغ

بسیاری از واکسن های آنفلوانزا از طریق رشد ویروس های موجود در تخم مرغ های لقاح یافته ساخته می شوند. این بدان معنی است که آنها حاوی مقدار کمی پروتئین تخم مرغ هستند.

در نسخه جدیدتری از واکسن ، از ماده ای به نام فلوواکس استفاده شده که در سلول های حیوانی رشد می کند.

 

مواد نگهدارنده

تولیدکنندگان واکسن ماده نگهدارنده تیمروزال را به شیشه های واکسن چند منظوره اضافه می کنند. تیمروزال به جلوگیری و از بین بردن باکتری ها و قارچ های خطرناک در شیشه واکسن کمک می کند.

تیمروزال حاوی جیوه است که در دوزهای زیاد می تواند سمی باشد. شواهد کافی برای اثبات خطرناک بودن مقدار کم موجود در واکسن آنفولانزا وجود ندارد. اما اگر نگران هستید ، نسخه های بدون تیمروزال واکسن آنفلوانزا در دسترس است.

 

تثبیت کننده ها

برای پایدار نگه داشتن واکسن ها از ساکارز ، سوربیتول و مونوسدیم گلوتامات (MSG) استفاده می شود. آنها مانع از دست دادن قدرت واکسن ها ، حتی در برابر گرما و نور می شوند.

ساکارز همان قند سفره است که با قاشق در قهوه خود می ریزید. سوربیتول یک شیرین کننده مصنوعی است که در آدامس نیز یافت می شود. MSG یک تقویت کننده عطر و طعم است. که معمولاً به عنوان یک افزودنی در بسیاری از غذاهای فرآوری شده استفاده می شود. اگرچه افراد خاصی به MSG حساس هستند ، اما مقدار موجود در واکسن آنفلوانزا بسیار ناچیز است.

 

آنتی بیوتیک ها

نئومایسین ، جنتامایسین و سایر آنتی بیوتیک ها به مقدار بسیار کم به واکسن ها اضافه می شوند. آنها از آلودگی واکسن باکتری جلوگیری می کنند.

 

پلی سوربات 80

در واکسن ها ، پلی سوربات 80 همه مواد را به طور یکنواخت توزیع می کند. اگرچه دوزهای زیاد ممکن است باعث واکنش برخی افراد شود ، اما مقدار موجود در واکسن آنفلوانزا بسیار ناچیز است.

 

فرمالدئید

این ترکیب طبیعی در محصولات خانگی از چسبها و دیگر موارد گرفته تا مبلمان چوبی فشرده وجود دارد. فرمالدئید گازی است که در آب محلول است. در واکسن آنفلوانزا برای غیرفعال سازی ویروس آنفلوانزا استفاده می شود.

قرار گرفتن روزمره در مقادیر زیاد فرمالدئید مرتبط با سوزش چشم و گلو ، مشکلات تنفسی و خطر بیشتر برای برخی سرطان ها است.

 

سطح فرمالدئید موجود در واکسن (مانند واکسن آنفلوانزا) بسیار کمتر از مقداری است که به طور طبیعی در بدن انسان رخ می دهد. 

مقدار فرمالدئید مورد استفاده در واکسن ها "باعث نگرانی ایمنی نمی شود" و "هیچ شواهدی در ارتباط با سرطان و قرار گرفتن در معرض نادرست مقادیر کمی فرمالدئید از طریق تزریق همانطور که در واکسن ها اتفاق می افتد وجود ندارد."

 

سه شنبه 25/6/1399 - 11:45
پسندیدم 0
UserName