مسائل شهری باید با رویکرد علمی و مشارکتی حل شود
توسط : abbaszadeganمسایل شهری باید مبتنی بر دو رویکرد اصلی ، روش های علمی و جلب مشارکت حوزه های مختلف حل شود.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه یك محمد حسین بوچانی رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر در هجدهمین جلسه شورای پژوهشی و نوآوری مناطق 22 گانه شهرداری تهران که در شهرداری منطقه یک با حضور سید حمید موسوی شهردار این منطقه ، مریم ابهری مدیریت مطالعات و برنامه ریزی امور مناطق ، حمیدی فرهودی مشاور معاون هماهنگی امور مناطق، معاونان ، شهرداران نواحی، مدیران برگزار شد با حمایت از تشکیل شورای پژوهش و نوآوری این منطقه اعلام کرد: اکنون باور جدی در شهرداری تهران شکل گرفته که حل مشکلات شهر تهران باید با دو رویکرد استفاده از روش های علمی با توجه به مقتضیات محلی و سرزمینی و چارچوب های اجتماعی و فرهنگی و جلب مشارکت در حوزه های مختلف اداری ، مردمی و... انجام شود
وی افزود: با تشکیل شورای پژوهش ، مناطق به دنبال پروژه های کاربردی خواهند رفت و از ظرفیت نیروهای تحصیل کرده خود نیز می توانند بهره مند شوند که منطقه یک نیز با بیش از 330 نیروی فوق لیسانس و دکترا می تواند از این سرمایه علمی خود استفاده کند.
بوچانی هدف از تشکیل کمیته پژوهش در منطقه را کم کردن این فاصله ها و پیوند پژوهش و اجرا دانست و افزود: شهرداران مناطق بعنوان رییس کمیته پژوهش منطقه خود می توانند در طرح و برنامه هایشان از پژوهش و نوآوری استفاده کنند چرا که نوآوری روش بهینه حل مسئله است.
شهردار منطقه یک نیز شورای پژوهش را محل تلاقی فضای دانشگاهی با مدیریت شهری و نقطه عطفی در ارتباطات و تبادل نظر حوزه دانشگاهی و اجرایی دانست و افزود: تفاوت جوامع از نظر پیشرفت، مربوط به تحقیق و پژوهش آنهاست و از آنجا که بخش تحقیقات و پژوهش مغز متفکر سازمان است وجود این شورا می تواند به ساماندهی و ارتقاء پژوهش در منطقه یک کمک شایانی نماید.
وی تفاهم نامه اقدامات مشترک بین دانشگاه شهید بهشتی و شهرداری را در راستای توسعه پژوهش و نوآوری در منطقه دانست و افزود: اولین تفاهم نامه با جامعه علمی در منطقه یک منعقد شده تا با همت نخبگان دانشگاهی بتوانیم بسیاری از امور اجرایی را با رویکرد علمی به اجرا برسانیم و در حال حاضر نیز برخی امور زیباسازی شهری و بصری نیز در این منطقه با همکاری دانشجویان هنر و گرافیک با نقاشی های دیواری در سطح منطقه در حال انجام است.
وی پژوهش در خصوص ساماندهی بافت های فرسوده، تفکیک پسماند، سیما و منظر شهری، ایمن سازی شهر، ساماندهی مشاغل، حفظ حریم شهر و جلوگیری از منابع طبیعی ، توسعه گردشگری و... را از مهمترین اموری دانست که نیازمند پژوهش و نوآوری است.
گفتنی است شورای پژوهش و نوآوری شهرداری منطقه یک در این جلسه تشکیل و احکام اعضا به 14 نفر از معاونین ، کارشناسان و... ابلاغ شد .
بر همین اساس طی حکمی از طرف محمد حسین بوچانی، شهردار منطقه یک بعنوان رییس شورای پژوهش و نوآوری این منطقه منصوب و از ایشان خواسته شد با بهره مندی ازدانش و رویکردهای نوگرایانه ، شورای مذکور را به یکی از کانون های سیاستگذاری و ارایه راهکارهای علمی ، اجرایی و کاربردی برای حل مسایل شهری منطقه در راستای تحقق تهران شهری برای همه تبدیل کند

سه شنبه 30/7/1398 - 14:34
پسندیدم 0
UserName