ایران چگونه دچار بحران بی‌آبی شد؟
توسط : azemandias

«میراب»‌ پویشی برای اصلاح الگوی مصرف آب

ایران چگونه دچار بحران بی‌آبی شد؟

سازمان حفاظت محیط‌زیست با مشارکت بانک ایران‌زمین اقدام به برگزاری پویش آموزشی و فرهنگ‌سازی به نام «میراب» کرده‌اند.
میراب به معنای نگهبان آب ریشه در تاریخ هزاران‌ ساله ایران دارد و اشاره به روزگار مردمانی دارد که در طول تاریخ همواره در جستجوی آب بوده‌اند و با تقسیم کار اجتماعی و اقتصادی سعی در حفاظت منابع آبی خود داشته اند.
تمرکز اصلی این پویش تاکید بر واقعیت‌های کمتر مورد توجه قرار گرفته در میان افکار عمومی در حوزه مصرف آب و تمرکز بر عادات غلط اجتماعی در حوزه مصرف آب است.

در این طرح بیش از ۱۰ محتوای موشن‌گرافی در بستر رسانه‌های رسمی و شبکه‌های اجتماعی آنها منتشر می‌شود تا مخاطبان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مشاهده این تولیدات محتوا، گوشه‌ای از وضعیت بحرانی آب در ایران را درک کنند و همزمان قدم‌هایی برای اصلاح الگوی مصرف خود بردارند.

بانک ایران‌زمین (به عنوان تنها مشارکت‌کننده این پویش با سازمان محیط‌زیست) در راستای اختصاص چندین‌ساله‌ی برنامه‌های مسئولیت اجتماعی خود به موضوعات محیط‌زیستی این‌بار با پویش «میراب» به دنبال تحقق یکی از شعارهای اصلی خود در میان افکار عمومی است: « برای زندگی همین یک زمین را داریم».

بانک ایران زمین پیش از این با برگزاری پویش‌هایی در حوزه حراست از دخایر جنگل‌های کشور، هوای پاک، اقدامات عملی در حوزه پاکسازی طبیعت از زباله، مدیریت پسماند، حراست از ذخایر جنگل‌های بلوط در غرب کشور، حمایت از محیط‌بانان و... اقدامات عملی موثری را برای حفاظت از زمین و محیط‌زیست را در دستور کار خود قرار داده است.
این پویش‌ها دریچه‌ای است از برنامه‌های مسئولیت اجتماعی بانک ایران زمین که در سال‌های اخیر به صورت متمرکز، وقف مسائل مرتبط با محیط‌زیست شده است.

بحران بی‌آبی چگونه به وقوع پیوست؟

کشور ایران به عنوان سرزمینی خشک و بیابانی همواره در جستجوی منابع آبی بوده است اما فارغ از اقلیم خشک و بیابانی ایران، سیاست‌ها و اقداماتی نادرست طی دهه‌ها و سال‌های اخیر باعث شده مدیریت منابع آبی در کشور دچار چالش‌های جدی باشد.

در سال‌های اخیر علت‌های زیادی باعث شده کم آبی در ایران تبدیل به یک بحران شود. مهم‌ترین علت‌های وقوع بحران بی‌آبی در ایران به شرح زیر است:

1.افزایش سریع جمیعت
در ۴۰ سال گذشته جمعیت ایران از ۳۵ میلیون به نزدیک ۸۰ میلیون رسیده است

2.مهاجرت و گسترش شهرنشینی

نابرابری اقتصادی، فرصت‌های شغلی و شرایط زندگی بهتر در مناطق شهری باعث شده ۷۰ درصد جمعیت ایران شهری شود.

3.کشاورزی ناکارآمد

بیش از ۹۰ درصد آب در ایران صرف بخش کشاورزی می‌شود، این رقم در کشورهای موفق دنیا در حوزه کشاورزی حدود ۶۰ درصد است.

4. آب و انرژی ارزان

آب در ایران بسیار ارزان است. ۳ برابر کمتر از متوسط جهانی

5. سدسازی بی رویه

حجم عظیم سدسازی عاری از عواقب نبوده است. افزایش توسعه در پایین دست تحت باور افزایش دسترسی به آب، از جمله عواقب شناخته شده سدسازی در ایران مانند سایر نقاط جهان است

6. چاه‌های عمیق

در حال حاضر بیش از ۵۵ درصد از کل تقاضای آب از طریق پمپاژ آب‌های زیرزمینی صورت می‌گیرد.

7.خشکسالی

خشکسالی شدید حدود ۸ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

تغییر اقلیم

کشور ایران متأثر از تغییر اقلیم است و اکثر پروژه‌های مطالعاتی به گرم و خشک شدن ایران و کل خاورمیانه در آینده اشاره می‌کنند

سه شنبه 18/4/1398 - 9:41
پسندیدم 0
UserName