راهکارهای مادر خلاق برای کودک بازیگوش
توسط : ostadsalam

یکی از فاکتورهایی که امروزه در گزینش مدرسه ها، از دید والدین در نظر گرفته می شود، خلاق بودن آموزشهایی است که در مدارس به دانش آموزان می دهند.

سالها پیش زمانی که دانش آموز مدارس ابتدایی و راهنمایی بودم، آموزشها چیزی فراتر از آنچه در کتابهای درسی وجود داشت، نبود. زنگهای هنر نیز در اوج خلاقیت و با حضور معلمهای اجتماعی یا زبان انگلیسی که به جای معلم هنر سرِ کلاس حاضر می شدند به کشیدن طرحهای کلیشه ای و تکراری طبیعت بی جان می گذشت. هیچ خلاقیتی وجود نداشت! انگار خلق کردن و خلاق بودن، شکستن خطوط پر رنگ قانونها بود.

اما با گذر زمان، همه چیز عوض شده است. خودِ من به عنوان یک مادر، به دنبال کشف خلاقیت در فرزندانم هستم. اگر کاری را دوبار به یک روش انجام بدهند، نگران می شوم که پس خلاقیتش کجا رفته؟ چرا همه اش تکرار؟!

اما بهتر است بدانیم که گرچه خلاقیت به نظر جنبه وراثتی دارد، اما کودکان در بسیاری موارد می آموزند که خلاق باشند.

در نظر بگیرید مادری را که سرِ سفره، غذای فرزندش را برایش در بشقاب می ریزد. غذا باب میل کودک نیست و بهانه گیری شروع می شود. مادر خلاق قبل از بهانه گیری و با توجه به شناختی که از فرزندش دارد، غذا را به شکل بامزه ای در بشقاب سرو می کند. برای غذا چشم و دهان می گذارد و یا با گفتن داستانهای بامزه کودک را به خوردن ترغیب می کند.

اما مادر غیر خلاق شروع می کند به تهدید کردن." اگر غذا نخوری سفره را جمع می کنم ". " اگر نخوری مریض می شوی ". " به پدرت می گم که اذیتم می کنی ". و... .

این کودک هیچوقت نمی آموزد برای حل مشکلش راه حلی پیدا کند. همیشه با فکر کردن به عاقبت خراب کارها، انگیزه خود را از دست خواهد داد.

مادرها مخصوصا به خاطر حضور بیشتری که در کنار فرزندانشان دارند و یا به واسطه پیوند عاطفی عمیقی که با کودک خود دارند، به راحتی می توانند در خانه به یک معلم خصوصی تبدیل شوند و در یک کلاس خصوصی با به کار گیری روشهای خلاق، مهارتهای بسیاری را به آنها بیاموزند.

اغلب والدین، علیرغم سطح تحصیلات بالایی که دارند از برقراری رابطه خلاق با فرزندشان عاجزند. این پدر و مادرها نیازمند آموزش مبانی تعلیم و تربیت و مهارتهای رفتار با کودکان هستند.

باز کودکی را در نظر داشته باشید که از انتظار کشیدن در مطب دکتر کلافه شده و شیطنت کرده یا نق می زند. مادری که در رفع نیازهای فرزندش مهارت دارد و به اصطلاح خلاق است، کیفش را باز می کند و چون این اتفاقات را قبلا پیش بینی کرده، یک دفتر و تعدادی مداد رنگی در اختیار کودک می گذارد. کودک خوشحال از اینکه کار جدیدی برای انجام دادن پیدا کرده، با نقاشی سرگرم می شود. این کودک می آموزد که هر وقت اوضاع بر وفق مرادش نیست، به دنبال آرام کردن فضا باشد. اما مادر غیر خلاق یا آموزش ندیده در این شرایط بحرانی! تعادل اعصابش را از دست می دهد. مدام با کودکش می جنگد، لحنش پرخاشگرانه و تهدید آمیز است. کودک باهوش نیز به بازی با مادرش ادامه می دهد و داستان به جاهای باریک می کشد.

برای پدر و مخصوصا مادر خلاق، مهم این است که فرزندشان بتواند در مشکلات ریز و درشتی که با آنها موجه می شود، راه حلهای گوناگونی را امتحان کند. اینکه بچه ای بتواند زیپ لباسش را ببندد خیلی مهمتر از این است که نمره کامل در درس علوم بگیرد. یک مادر و پدرِ خلاق حرفه ای برای فرزندشان یک معلم تمام و عیار هستند و شیوه های درست زندگی کردن و مهارتهای ارتباطی را به درستی به فرزندشان می آموزند.

با شرکت دادن فرزندمان در کلاسهایی مثل کلاس عکاسی خلاق ویژه کودکان، دوره رباتیک یا کلاس های آموزش نقاشی کودکان، از راهنمایی استادان این هنرهای خلاقانه نیز بهره ببریم.

یادمان باشد از یک مادر خلاق، کودکی با زمینه مساعد برای خلاقیت پرورش خواهد یافت.  

استاد سلام وب سایت تدریس خصوصی و دوره های آموزشی چه به صورت حضوری، چه به صورت کلاس آنلاین برای تمام سنین با معرفی دوره های پرورش خلاقیت و آموزش هنرهای خلاق از مادران و پدران خلاق در راستای آموزش به کودکانشان، حمایت می کند.و روز جهانی کودک را به تمام کودکان این سرزمین تبریک عرض می کند.

يکشنبه 16/7/1396 - 19:50
پسندیدم 0
UserName