منابع اسلامی و سفر به ماه
توسط : majid4mi

منابع اسلامی و سفر به ماه

 

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/van-allen-belt.jpg

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

 یا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَنْفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانْفُذُوا لَا تَنْفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ (الرحمن/۳۳)
ای گروه جن و انس، اگر می‌توانید از “”مرزهای”” آسمانها و زمین بگذرید، پس بگذرید، ولی هرگز نمی‌توانید، مگر با نیرویی (فوق العاده)

چند وقت قبل به طور کاملا” اتفاقی به این آیه برخوردم.

بلافاصله ذهنم رفت به طرف “”لایه های”” کمربند تشعشعی Van Allen و پروژه های تخیلی آپولو و پروژهای وعده داده شده سرنشین دار MarsOne ، Orion و البته تأکید جالب قرآن (اگر می توانید بگذرید، پس بگذرید، ولی هرگز نمی توانید مگر با نیرویی)،  پس به تفاسیر این آیه در المیزان و نمونه ، نور مراجعه کردم.

تفسیر المیزان:

خطاب به گروه جن و انس در این آیه شریفه به طورى که از سیاق استفاده مى شود از خطابهاى روز قیامت است ، و خطابى است تعجیزى ، یعنى مى خواهد بفرماید: روز قیامت هیچ کارى نمى توانید بکنید.
و مراد از استطاعت ، قدرت ، و مراد از نفوذ از اقطار، فرار از کرانه هاى محشر است ، چون کلمه اقطار جمع قطر است که به معناى ناحیه است و معناى آیه این است که : اى گروه جن و انس – در ضمن باید دانست این که جن را جلوتر از انس آورد، براى این بود که طایفه جن در حرکات سریع تواناتر از انسان– اگر توانستید از حساب و کتاب قیامت بگریزید، این شما و این نواحى آسمان ها و زمین ، ولى به هر طرف بگریزید بالاخره به ملک خدا گریخته اید، و شما نمى توانید از ملک خدا درآیید، و از مواخذه او رها شوید.
(لا تنفذون الا بسلطان ) – یعنى قادر بر نفوذ نخواهید بود، مگر با نوعى سلطه که شما فاقد آن هستید. و منظور از سلطان ، قدرت وجودى است ، و سلطان به معناى برهان و یا مطلق حجت است ، و سلطان به معناى ملک نیز هست .
بعضى از مفسرین گفته اند: مراد از نفوذى که در این آیه نفى شده نفوذ علمى در آسمان ها و زمین ، و دست یابى به اقطار آن دو است (و نتیجه گرفته اند آیه شریفه پیشگویى از این آینده است که روزى بشر قدرت نفوذ علمى پیدا مى کند، و به اقطار آسمان ها دست مى یابد)
لیکن همانطور که ملاحظه فرمودید: سیاق آیه با این معنا سازگار نیست (چون در این آیات گفتگو درباره قیامت است ، و در وسط چنین گفتگویى ناگهان به مساءله اى از مسائل دنیا پرداختن درست به نظر نمى رسد).

تفسیر نور:

نکته ها:

مَعْشَر به معنای گروه، از ریشه عَشر به معنای عدد ده است. کلمه عشیره به معنای بستگان نیز از این ریشه است. در قرآن کلمه معشر سه بار به کار رفته است.

سطان هم به قدرت قهریه و مادی گفته می شود که سبب سلطه بر دیگران است و هم به قدرت علمی و دلیل و برهان و استدلال محکم که سبب تسلط علمی و فکری می شود.   وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَى بِآیاتِنَا وَسُلْطَانٍ مُبِینٍ(غافر/۲۳) ، یجَادِلُونَ فِی آیاتِ اللَّهِ بِغَیرِ سُلْطَانٍ(غافر/۳۵).

آیه ۳۳ می تواند مربوط به دنیا و مباحث فضانوردی و گذر از جو زمین و نفوذ در آسمانها باشد و یا به قرینه آیات قبل و بعد، مربوط به قیامت و عدم امکان فرار از دادگاه الهی باشد.

عمق زمین و اوج فضا و کرات آسمانی، برای انسان و جن قابل تسخیر است. تعبیر إِنِ اسْتَطَعْتُمْ به جای لو اسْتَطَعْتُمْ نشانه امکان و جمله إِلَّا بِسُلْطَانٍ رمز آن است که می توان در آسمانها و زمین نفوذ پیدا کرد. به ویژه آنکه در قرآن معمولا” کلمه سلطان برای سلطه علمی به کار رفته است.

تفسیر نمونه:

در تعقیب آیه گذشته که از مساءله حساب دقیق الهى سخن مى گفت باز جن و انس را مخاطب ساخته مى گوید: اى جمعیت جن و انس ! هرگاه به راستى مى خواهید از مجازات و کیفر الهى برکنار مانید اگر مى توانید از مرزهاى آسمانها و زمین بگذرید، و از حیطه قدرت او خارج شوید، ولى هرگز قادر بر این کار نیستید مگر با نیروئى الهى ، و چنین نیروى الهى نیز در اختیار شما نیست (یا معشر الجن و الانس ان استطعتم ان تنفذوا من اقطار السموات و الارض فانفذوا لا تنفذون الا بسلطان ).
به این ترتیب شما هرگز یاراى فرار از دادگاه عدل خدا و پیامدهاى آن را ندارید ، هر جا بروید ملک خدا است ، و هر کجا باشید محل حکومت او است ، آرى این موجود ضعیف و ناتوان کجا مى تواند از عرصه قدرت خداوند بگریزد همانگونه که امیر مؤ منان على (علیه السلام ) در دعاى روحپرور کمیل عرضه مى دارد: و لا یمکن الفرار من حکومتک .
(معشر) در اصل از عشر به معنى (عدد ده ) گرفته شده است ، و چون عدد ده یک عدد کامل است واژه معشر به جمعیت کاملى گفته مى شود که از اصناف و طوائف مختلف تشکیل گردد.
(اقطار) جمع (قطر) به معنى اطراف چیزى است .
(تنفذوا) از ماده نفوذ در اصل به معنى پاره کردن و عبور کردن از چیزى است ، و تعبیر به (من اقطار) اشاره به این است که جوانب آسمانها را بشکافید و از آن بگذرید، و به خارج آنها سفر کنید.
ضمنا مقدم داشتن (جن ) در اینجا ممکن است به خاطر این باشد که آنها آمادگى بیشترى براى سیر آسمانها دارند.
در اینکه آیه فوق مربوط به قیامت است ، یا دنیا، و یا هر دو؟ در میان مفسران گفتگو است ، و چون آیات قبل و بعد از آن ناظر به رویدادهاى سراى دیگر است به نظر مى رسد که این آیه نیز مربوط به فرار از چنگال عدالت الهى در قیامت باشد.
ولى بعضى با توجه به جمله (لاتنفذون الابسلطان ) (نمى توانید بگذرید مگر با قدرت و نیرو) آنرا اشاره به مسافرتهاى فضائى بشر دانسته اند که قرآن شرط آنرا داشتن سلطه علمى و صنعتى بر این کار دانسته است .
این احتمال نیز داده شده که هم ناظر به رستاخیز باشد، و هم ناظر به دنیا، یعنى نه در اینجا قادرید بدون قدرت در اقطار آسمان نفوذ کنید، و نه در آنجا، منتها، در اینجا وسیله محدودى در اختیار شما قرار دارد، اما در آنجا هیچ وسیله اى نیست .
بعضى نیز تفسیر چهارمى براى آن گفته اند که منظور نفوذ فکرى و علمى در اقطار آسمانها است که با قدرت استدلال براى بشر امکانپذیر است .
ولى تفسیر اول از همه مناسبتر به نظر مى رسد و مؤ ید آن بعضى از اخبارى است که در منابع اسلامى در این زمینه نقل شده از جمله در حدیثى از امام صادق (علیه السلام ) مى خوانیم : (روز قیامت خداوند بندگان را در محل واحدى جمع مى کند و به فرشتگان آسمان پائین وحى مى فرستد فرود آیید، آنها که دو برابر جمعیت روى زمین از جن و انس هستند فرود مى آیند، سپس ‍ اهل آسمان دوم که آنها نیز دو برابر همه مى باشند فرود مى آیند، و به همین ترتیب فرشتگان هفت آسمان فرود مى آیند و همچون هفت حجابى گرداگرد انس و جن را احاطه مى کنند، اینجاست که منادى صدا مى زند: اى جمعیت جن و انس اگر مى توانید از اقطار آسمانها و زمین بگذرید، اما هرگز نمى توانید جز با قدرت الهى و در اینجا مى بینند اطراف آنها را هفت گروه عظیم از فرشتگان فراگرفته اند (و راهى
براى فرار از چنگال عدالت نیست ) جمع میان تفاسیر نیز امکانپذیر است .

……………………………………..

نکته جالب در مورد جن، اینکه جنیان همزمان با بعثت پیامبر(ص)، از نفوذ به آسمانها منع شدند.
(به چه دلیل؟ مشخص نیست. رجوع شود به تفسیر نمونه آیه ۸ سوره مبارکه جن)

یعنی خیلی زود تر از اینکه بشر، سفر های فضایی خود را شروع کند. شاید به همین دلیل جن جلوتر از انسان آمده است …

همان طور که ملاحظه می کنید مابین مفسران در مورد این آیه اتفاق نظر وجود ندارد و مفسر شریف تفسیر المیزان این مسئله را با قاطعیت رد نکرده اند، همچنین مفسر شریف تفسیر نمونه نیز جمع میان تفاسیر را امکان پذیر دانسته اند. در مورد قسمت آخر آیه که می فرماید: إِلَّا بِسُلْطَانٍ و اینکه منظور از سلطان چیست؟ این روایت بسیار گویاست.

امام علی علیه‌السلام:

العِلمُ سُلطانٌ ، مَن وَجَدَهُ صالَ بِهِ، ومَن لَم یَجِدهُ صیلَ عَلَیهِ.
دانش، قدرت است، هر که آن را بیابد با آن یورش برد و هر که آن را از دست بدهد بر او یورش برند.

شرح‏ نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج ۲۰، ص ۳۱۹

 

اگر از دید امور دنیایی، این آیه را برسی کنیم، می فهمیم که خداوند برای عبور از لایه های کمربند تشعشعی ون آلن و فراتر از آن، شرط علم و تکنولوژی بسیار پیشرفته ای را گذاشته است، واین نکته که اگر کسی توانایی پیمودن مثلا” نقطه a تا نقطه b را (توانایی موشکی) نداشته باشد، تاکید اینکه اگر می توانید از نقطه b بگذرید، او را شامل نمی شود.

تأکید برای کسی است که توانایی رسیدن به نقطه b و عبور از آن را دارد ولی در آنجا با مانعی برخورد می کند، که صرف داشتن قدرت موشکی، برای عبور به سلامت از آنجا کافی نیست، و تکنولوژی پیشرفته دیگری نیاز است، مطلبی که خود جناب NASA ! در سالهای ۱۹۹۴ و ۲۰۰۵  به آن اعتراف کرده است.

 به قول نویسندگان APOLLO FRY UP ، the Ultimate Mega Show و … ناسا از یک طرف می گوید که تکنولوژی عبور انسان از مدار کم ارتفاع زمین (LEO) و بازگرداندن سالم آن را در اختیار ندارد، اما از طرفی دیگر ادعای سفرهای آپولو در نیم قرن پیش را دارد!!

اما  “” شاید “”  آن تکنولوژی پیشرفته که خداوند در قرآن، آن را شرط عبور از مرزهای آسمانها و زمین قرار داده است در اختیار شخص دیگری باشد …

 

امام باقر علیه‌السلام:

“””ذخر””” لصاحبکم الصعب، قلت: وما الصعب؟ قال ما کان من سحاب فیه رعد وصاعقه او برق، فصاحبکم یرکبه، اما انه سیرکب السحاب ویرقی فی الاسباب اسباب السماوات السبع و الارضین السبع.

برای صاحب و سرور شما حضرت مهدی علیه السلام آن وسیله سرکش “””ذخیره””” شده است. راوی می گوید: گفتم: منظور از وسیله سرکش چیست؟ امام(ع) فرمودند: ابری است که در آن غرش رعد و شدت صاعقه یا برق است. او بر این وسیله سوار می شود، آگاه باشید او به زودی بر ابرها سوار می شود و به آسمان ها و زمین های هفتگانه صعود می کند.

بحارالانوار ج ۵۲ ص ۳۲۱ ، بصائر الدرجات ص ۴۰۹ ، اختصاص مفید ص ۱۹۹

امام صادق علیه السلام:

خداوند ذوالقرنین را در انتخاب بین دو ابر سخت و رام مخیر کرد. او ابر رام را برگزید و اگر ابر سخت را برمی گزید، اجازه استفاده از آن را نداشت، زیرا خداوند ابر سخت را برای حضرت قائم علیه السلام ذخیره کرده است.

بحارالانوار ج ۵۲ ص ۳۱۲ ، اختصاص مفید ص ۳۲۶ ، غایه المرام ص ۷۷

سیمای-آفتاب

 

در صفحه ۲۹۳ از کتاب “سیمای آفتاب” پیرامون این حدیث شریف این طور نوشته شده:

مسلما” منظور از ابر این ابر معمولی نیست، زیرا ابرهای معمولی وسیله ای نیستند که بتوان با آنها سفر فضایی کرد، زیرا آنها در جو نزدیک زمین در حرکتند و با زمین فاصله چندانی ندارند و نمی توانند از آن بالاتر روند، بلکه اشاره به وسیله فوق العاده سریع السیری است که در آسمان به صورت توده ای فشرده از ابر به نظر می رسد، غرشی همانند رعد، قدرت و شدتی همچون صاعقه و برق دارد و به هنگام حرکت، دل آسمان را با نیروی فوق العاده خود می شکافد، همچنان به پیش می رود و می تواند به هر نقطه ای از آسمان حرکت کند.

بدین ترتیب آن وسیله فوق مدرن بوده و شبیه آن را در وسایل کنونی نداریم. شاید تنها در میان بشقاب های پرنده و وسایل سریع و سرسام آور فضایی که امروز داستانهایی از آنها بر سر زبانهاست و نمی دانیم تا چه حدی جنبه واقعی و علمی دارد، شبیه آن را داشته باشیم، ولی به هر صورت، بشقاب پرنده هم نیست.

شاید حال بتوان فهمید که چرا جرج بوش پسر بیش از یک دهه پیش (۲۰۰۴) وعده سفر به ماه در ۲۰۲۰ را داده است!

ایالات متحده در اواخر دهه ۶۰ فکر می کرد عبور از کمربند ون آلن، نهایت تا چند سال بعد میسر خواهد شد. فعلا” با یک دروغ آبروی رسانه ای از دست رفته خود را (به خاطر شکستهای پی در پی از شوروی) باز می گردانیم و در آینده ای نزدیک با سفرهای واقعی به دیگر کرات منظومه شمسی همه چیز را به فراموشی می سپاریم.

NASA در مخیله اش هم نمی گنجید که عبور از لایه های کمربند ون آلن تا این اندازه مشکل باشد! و مدارکی که روزی به آنها می نازید تبدیل به حفره ای در تاریخ شود، و روزگاری مجبور شود آنها را گم کند!  یا دائم آنها را ویرایش، و به مرور حذف کند، شیرین کاری های تبلیغاتی را سر زبانها بیندازد تا افکار عمومی را منحرف کند و البته مورد تمسخر رسانه ای قرار گیرد!

پیرامون این مطالب بر خود واجب دیدم تا پاسخ سوألات خود را از حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظلّه العالی) جویا شوم.

آیت ا... مکارم

 

سوأل: آیا حضرتعالی ارتباطی بین کلمه أَقْطَارِ در این آیه و لایه های کمربند حفاظتی زمین (کمربند تشعشعی ون آلن) قائل هستید؟

پاسخ آیت الله مکارم: بعید نیست.

سوأل: با توجه به حدیث شریف امام باقر(ع)، آیا همین “ابر سخت” یا “وسیله سرکش” در این حدیث شریف، همان سُلْطَانٍ در آیه مورد نظر نیست؟

پاسخ آیت الله مکارم: بعید نیست و توجه داشته باشید به طور کلی قضاوت قطعی درباره این امور ممکن نیست.

 

از امام صادق علیه‌السلام نشانه های آخر الزمان را پرسیدند، فرمودند:

در آن سالی که صیحه،
(ندایی آسمانی از طرف جبرئیل امین که فریاد بر می آورد: آگاه باشید، برگزیده خدا، مهدی آل محمد است، از او اطاعت کنید.)
شنیده می شود – قبل از آن – در ماه رجب نشانه ای آشکار خواهد شد، داودبن سرحان، از امام(ع) سوال کرد: آن نشانه چیست؟ امام(ع) فرمودند:

وَجهٌ یَطلَعُ فِی القَمَرِ وَ یَدٌ بارِزَهٌ.
صورتی در ماه، ظاهر می شود و دستی آشکار می گردد.

غیبت نعمانی: ص ۱۶۹ و مهدی منتظرعلیه السلام : ص۱۴۲

باید گفت از آن جایی که انسانها با صورت شناخته می شوند و به نوعی صورت هر شخص، بارز ترین وجه شناسایی آن فرد هست، به نظر (حقیر) منظور امام معصوم (ع) از این که می فرمایند در ماه صورت پیدا می شود این بوده است که یک مطلب یا پدیده واضح و آشکاری در مورد ماه فراگیر می شود به طوری که همه آن را خواهند دید.

خب چه چیز آشکارتر از اینکه سفرهای تخیلی Apollo (سفرهای انسان به ماه) دروغ بوده است؟

اما با وجود مدارک بسیار هنوز هم کم نیست تعداد افرادی که به سفرهای تخیلی آپولو باورمند هستند.

به همین دلیل به شخصه معتقدم هنوز صورت در ماه پیدا نشده است. وقتی می توان گفت در ماه صورت پیدا شده، که هیچ کس در این مورد حتی شک هم به خود راه ندهد. تا کمی پیش از این، تقریبا” اکثر مردم دنیا در مورد اینکه توسط گوگل، فیسبوک و … جاسوسی و تجاوز به حریم خصوصی امری بدیهی است اتفاق نظر داشتند، اما با افشاگری های اخیر ادوارد اسنودن، می شود گفت که دیگر کسی در این مورد شکی ندارد. در مورد سفرهای تخیلی آپولو هم به همین گونه هست. اما بنده  بیشتر منتظر برگ برنده ای هستم که در صفحه دلیل سکوت شوروی به آن اشاره شد.

شاید افشاگری های بزرگتری در راه باشد!

نکته جالب درباره اسنودن اینکه ولادیمیر پوتین در یک مصاحبه گفته: «اگر آقای اسنودن بخواهد در روسیه اقامت کند، باید فعالیت‌های خود را که به منافع شرکای آمریکایی ما لطمه می‌زند، متوقف کند.»!!! (قابل توجه کسانی که می گویند چرا روسیه سکوت کرده!)

 

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/marsone.jpg

 

Mars One

 NASA با سر زبان انداختن پروژهایی مثل مارس وان، آن هم توسط یک شرکت خصوصی با یک تیر چند نشان می زند:

۱: انحراف افکار عمومی از سفرهای تخیلی آپولو، به طوری که تا صحبت از دروغ بودن داستان های تخیلی آپولو می شود، بلافاصله با این جمله که “”الان اونا دارن مریخ رو شخم میزن! و دارن آدم می فرستن مریخ، اینها هنوز توی ماه موندن!”” و جملاتی از این دست، مواجه می شویم!

۲: خرید زمان جهت ارتقای تکنولوژی، و خروج از مخمصه ای که در آن گرفتار شده است.

۳: جلو انداختن یک شرکت خصوصی، اول به عنوان یک موش آزمایشگاهی، دوم در صورت شکست پروژه، خود ناسا در معرض اتهام قرار نگرفته باشد.

 

اما در هر حال خداوند برای هر چیزی اندازه ای قرار داده، حتی دروغ گویی. مطمئنا” دروغهای NASA هم خط قرمزی دارد. شک ندارم خط قرمز دروغ گویی های NASA کمربند تشعشعی Van Allen هست.

با تمام این تفاسیر و با توجه به اینکه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظلّه العالی) قضاوت قطعی درباره این امور را ممکن ندانسته اند، بی صبرانه، مشتاقانه و البته کنجکاوانه اگر عمری باقی باشد منتظر عاقبت پروژهای وعده داده شده MarsOne ، Orion و … می مانم!

 

شنبه 21/1/1395 - 10:20
پسندیدم 0
UserName