باردارید؟ بیشتر آب بنوشید!
توسط : taghvimi

باردارید؟ بیشتر آب بنوشید!بارداری,خانم‌های باردار,ماسك بارداری

حرف‌وحدیث‌ها و باورهای درست و غلط بسیاری در مورد بارداری در تابستان وجود دارد. بسیاری از اطرافیان به خانمی كه قصد باردارشدن دارد، توصیه می‌كنند به نحوی برنامه‌ریزی كند كه در تابستان باردار نشود و برخی برعكس تابستان را فصل مناسبی برای بارداری می‌دانند....

واقعیت این است كه بارداری در هر فصل، مزایا و معایب خاص خودش را دارد. احتمال مسمومیت بارداری و فشارخون بالا در تابستان كمتر است اما در مقابل به دلیل گرمی هوا و نیاز بیشتر بدن به آب ممكن است خانم باردار دچار مشكلاتی شود. از جمله تشدید علایم آغاز بارداری تهوع و استفراغ در خانم‌هایی است که 3 ماهه اول را در تابستان می‌گذرانند.

معمولا به خانم‌های باردار توصیه می‌كنیم برای كاهش این علایم موادغذایی خشك مثل بیسكویت یا نان خشك مصرف‌ كنند و كمتر مایعات بنوشند اما در تابستان برای پیشگیری از كم‌آبی و به دلیل گرمای هوا و تعرق بیشتر مصرف بیشتر مایعات جزو ضروریات است. این مساله می‌تواند باعث افزایش حالت تهوع در خانم‌های باردار شود. درصورتی كه 3 ماهه دوم و سوم بارداری با تابستان تقارن پیدا كند، از آنجا كه سوخت‌وساز انرژی بدن بالاتر می‌رود، خانم‌های باردار ممكن است نسبت به اطرافیان بیشتر احساس گرما كنند و تحملشان نسبت به گرما و محیط‌های بسته كمتر شود. اگر اواخر بارداری به تابستان بیفتد، چون تعریق بیشتر است میزان مایع اطراف جنین نیز كاهش می‌یابد و این مساله روی رشد و وزن‌گیری جنین تاثیرگذار است. برای پیشگیری توصیه می‌شود خانم‌های باردار مصرف مایعات را بیشتر کنند و در خانه بمانند.

مساله آخر و البته قابل‌پیشگیری، افزایش احتمال بروز ماسك بارداری است. این لك‌ها گرچه به دلیل تغییرهای هورمونی بروز می‌كنند اما با قرار گرفتن در معرض آفتاب، تشدید می‌شوند و لازم است خانم‌ها توجه ویژه‌ای به مصرف ضدآفتاب‌ها داشته باشند و ترجیحا در ساعت‌های اوج آفتاب از خانه خارج نشوند و از كلاه و پوشش مناسب در باقی ساعات استفاده كنند.
جمعه 29/3/1394 - 16:29
پسندیدم 0
UserName