ورود سارقـان ممنوع!
توسط : ha_sh_2000

همشهری - اصغر اصغری:
سرقت از خانه اتفاقی ناخوشایند است که می‌تواند ماحصل یک عمر داشته‌های شما را در کمتر از چند دقیقه به تاراج دهد.

همیشه فرصت‌هایی برای افراد سارق وجود دارد تا به خانه‌ها دستبرد بزنند و شما را با اندوه از دست دادن اموالتان تنها بگذارند. با این حال، همواره دستورات و روش‌هایی برای ایمن‌سازی حداكثری خانه شما وجود دارد؛ دستوراتی به ظاهر ساده اما بسیار مهم كه می‌تواند دست سارقان را برای همیشه از اموال داخل خانه‌تان كوتاه كند. در این گزارش كه به كمك ابوالفضل قهرمانی، كارشناس ابزارآلات ایمنی و نصاب سیستم‌های ضدسرقت تهیه شده تلاش كرده‌ایم تا شما را با بخشی از این دستورات مهم آشنا كنیم.

ورودی خانه را دریابید

تقریبا همه خانه‌های شهری یك بخش ورودی دارند كه فضای داخل خانه را به واسطه در از محوطه بیرونی آن جدا می‌كند. اگر در محله‌ای زندگی می‌كنید كه احتمال بروز سرقت در آن زیاد است، برای ورودی در خانه‌تان از فضای كوچه یا محوطه مشاع آپارتمان از نور كافی استفاده كنید تا جلوی خانه تاریك نباشد. همچنین اگر منزلتان شمالی و حیاط‌دار است، فضای بالای دیوار را نرده‌كشی كنید تا احتمال بروز سرقت را به حداقل برسانید. هیچ وقت نرده‌بان را به حالت ایستاده به دیوار تكیه ندهید. دسترسی به داخل خانه و حیاط را بررسی كنید و راه را برای ورود افراد متخلف ببندید. آیفون‌های تصویری به شما كمك می‌كند تا چهره اشخاصی را كه زنگ خانه‌تان را می‌زنند ببینید. آن وقت می‌توانید راحت‌تر مأموران آب و برق و گاز را از سارقان تشخیص دهید.

دوربین نصب كنید

چند سالی می‌شود كه نصب دوربین‌های مداربسته از حالت صنعتی خارج شده‌اند و كاربردهای عمومی‌تری یافته‌اند. حالا این امكان وجود دارد كه شما هم امنیت منزلتان را به دوربین‌های مداربسته بسپارید تا درصورت سرقت سرنخی در دست داشته باشید. دوربین‌های جدید مداربسته به‌صورت نامحسوس و غیرقابل شناسایی در بخش ورودی خانه و دیگر فضاها نصب می‌شوند. این دوربین‌ها تصاویر را در دوره زمانی مشخص به حافظه می‌سپارند. دوربین‌های جدید مجهز به سامانه دید در شب هستند و رفت وآمد هر جنبنده‌ای را به‌راحتی ثبت می‌كنند. همچنین برخی از این دوربین‌ها بدون نیاز به سیم‌كشی، تصاویر را به‌صورت وایرلس به مركز كنترل ارسال می‌كنند. قیمت دوربین‌ها بسیار متنوع است. اما نصب و راه‌اندازی سیستم‌های دوربین مدار‌بسته معمولا از ۳۰۰هزار تومان فراتر می‌رود.

درهایی كه ضدسرقت هستند

حالا نصب درهای ضدسرقت در بخش ورودی یا دیگر قسمت‌های خانه كاملا مقرون به‌صرفه‌شده است. درهای ضدسرقت اصطلاحا به درهایی گفته می‌شود كه از داخل به اهرم مجهز هستند و درصورت چرخاندن كلید در قفل، ضامن‌های آن از 4سمت وارد ستون در می‌شوند و امكان باز شدن آن را به حداقل می‌رسانند. قیمت درهای ضدسرقت از ۴۵۰هزار تومان شروع می‌شود. یادتان باشد برای خرید این درها سراغ نمونه‌های چینی نروید چرا كه عملكرد مطمئنی ندارند و اتفاقا راحت‌تر از درهای معمولی باز می‌شوند. اگر به هر دلیل، امكان نصب درهای ضدسرقت را ندارید، می‌توانید از قفل‌های كمكی یا همان ۳ شاخه استفاده كنید. این نوع قفل‌ها، اضافه‌بر قفل اصلی در نصب می‌شوند و احتمال باز شدن آن را برای سارقان به حداقل می‌رسانند. قیمت این قفل‌ها از ۵۰ هزار تومان شروع می‌شود. البته حدود ۲۰هزار تومان هم باید بابت اجرت نصب آن بپردازید.

كامپیوتری جواب می‌دهد

اگر قفل‌های در ورودی یا دیگر درهای خانه‌تان شكل و شمایل قدیمی و معمولی دارد، بهتر است مغزی آن را با نمونه‌هایی كه اصطلاحا به قفل‌های كامپیوتری معروف است تغییر دهید. این نوع مغزی قفل‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند كه هر نوع كلیدی داخلشان وارد نمی‌شود و تنوع كلیدشان هم كمتر است. مجموع این عوامل باعث می‌شود تا قفل در شما حالت ضدسرقت پیدا كند. این نوع قفل‌ها هم تنوع زیادی در بازار دارند، اما نمونه‌های ایرانی و تركیه‌ای آن كیفیت بالاتری دارند. قیمت مغزی‌های كامپیوتری باكیفیت هم از ۲۰هزار تومان شروع می‌شود. مزیت مغزی‌های كامپیوتری این است كه هم روی درهای چوبی و هم آهنی جواب می‌دهد. ضمن اینكه كلید این نوع قفل‌ها هم معمولا استحكام بالاتری دارد و دیرتر خراب می‌شود.

از قفل و در تا كركره

این قفل‌ها هستند كه از ورود هر فرد غریبه‌ای به خانه شما جلوگیری می‌كنند. پس در دوره‌های زمانی مشخص نسبت به سالم بودن آنها اطمینان حاصل كنید. اگر پیچ قفل‌ها نیز شل شده یا حالتی نامتوازن دارد نسبت به تعمیر آن سریع اقدام كنید. قفل‌های خراب تنها كار را برای سارقان راحت‌تر می‌سازد. همچنین نسبت به سالم بودن همه درهای خانه، به‌ویژه در ورودی حساسیت نشان دهید. درهایی كه فرسوده هستند یا به راحتی شكسته می‌شوند نمی‌توانند ایمنی لازم را برای منزلتان به‌وجود آورند. اگر در خانه‌های آپارتمانی زندگی می‌كنید بهترین راه حفاظت از در ورودی خانه‌تان این است كه آن را با یك در كركره‌ای محافظ فلزی ایمن‌تر‌سازید. برای نصب این درهای كركره‌ای كافی است از كمك یك آهنگر برخوردار شوید. این درها به چهارچوب فلزی در نصب می‌شود و احتمال سرقت از خانه را به حداقل می‌رساند. فراموش نكنید بهترین نوع قفل برای بستن درهای كركره‌ای، قفل‌هایی است كه به آنها اصطلاحا كتابی گفته می‌شود. چرا كه بریدن این قفل‌ها برای سارقان سخت‌تر است. نصب درهای كركره‌ای بسته به وزن آن، هزینه‌ای بیش از ۲۰۰هزار تومان برایتان دربرخواهد داشت.

پنجره‌ها را ایمن كنید

پنجره‌ها یكی از راه‌های اصلی سارقان برای ورود به خانه هستند. اگر در طبقه اول یك مجتمع آپارتمانی زندگی می‌كنید بهتر است نسبت به نصب نرده و حفاظ مناسب برای پنجره‌های خانه‌تان اقدام كنید. استفاده از پنجره‌های دوجداره نیز احتمال سرقت را كاهش می‌دهد. بالكن‌ها نیز ازجمله مكان‌هایی هستند كه فرصت ورود به خانه را برای سارقان فراهم می‌آورند. بهترین راه برای ایمن‌سازی‌ این بخش از خانه، نرده‌كشی مناسب است تا از ورود افراد غریبه جلوگیری شود. اگر پشت‌بام‌تان با دیگر ساختمان‌ها هم‌سطح است یا امكان دسترسی به آن وجود دارد، نسبت به ایمن‌سازی در پشت‌بام هم اقدامات لازم را انجام دهید. همچنین بهتر است درهای خرپشته و بالكن از پشت قفل شده باشد تا دسترسی به آن تنها از داخل میسر باشد. اگر پنجره‌های بالكن و دیگر بخش‌های منتهی به فضای بیرونی خانه‌تان به‌صورت كشویی است، تنها به قفل معمول آن اكتفا نكنید. بهتر است در روزهایی كه خانه‌تان را برای چند روز ترك می‌كنید، پشت این نوع درها یك وسیله اهرم شكل بگذارید تا از باز شدن آسان آن جلوگیری شود.

شب‌بند، چشمی، گاوصندوق و دیگران

خانه‌های آپارتمانی و مجتمعی، طعمه‌های خوبی برای سرقت هستند. برای افزایش ایمنی این نوع خانه‌ها بهتر است روی در خانه شب‌بند نصب كنید. شب‌بند، وسیله‌ای است كه از باز شدن كامل در پس از باز كردن قفل اصلی جلوگیری می‌كند و می‌تواند مانعی دیگر بر سر راه سارقان باشد. نصب شب‌بند هزینه زیاد و تخصص آنچنانی نمی‌خواهد و خودتان هم می‌توانید از پس نصب آن برآیید. بهتر است در اصلی خانه‌تان چشمی داشته باشد تا راحت‌تر فضای بیرونی خانه‌تان را ببینید. چشمی‌ها هم كیفیت‌های متفاوتی دارند و قیمت آنها از ۸ هزار تومان شروع می‌شود. اگر عادت دارید طلا و جواهرتان را در خانه نگه دارید، بهترین راه نگهداری از اینگونه وسایل ارزشمند در داخل گاوصندوق است. علاوه بر زیورآلات، اسناد و مدارك باارزش را هم می‌توانید در گاوصندوق قرار دهید تا دسترسی به آنها برای سارقان مشكل‌تر شود. قیمت گاوصندوق‌های نسوز بالاتر از ۸۰۰هزار تومان است. شما همچنین می‌توانید از صندوق‌های خانگی دیجیتال برای نگهداری اشیای ارزشمند و مدارك‌تان استفاده كنید. این صندوق‌ها تنها با وارد كردن رمز باز می‌شوند و قیمت پایین‌تری نسبت به گاوصندوق‌ها دارند. فراموش نكنید، بهتر است گاوصندوق یا صندوق را در جایی از خانه قرار دهید كه به‌راحتی قابل رویت نباشد.

خانه باید ایمن باشد

ابوالفضل قهرمانی، كارشناس ابزارآلات ایمنی و نصاب سیستم‌های ضدسرقت است. تجربه ۸ ساله او به كمك ما آمده تا بتوانیم منزلمان را در مقابل سرقت ایمن‌سازی‌ كنیم. قهرمانی معتقد است كه برای ایمن‌سازی‌ فضای منازل باید از چند روش همزمان استفاده كرد تا از دسترسی دزدان مصون بماند.

خانه را ایمن‌تر كنید

رعایت برخی نكات به ظاهر ساده می‌تواند احتمال سرقت وسایل خانه شما را به حداقل برساند. با برخی از این راهكارها آشنا شوید تا ایمنی خانه‌تان هنگام نبود شما بالاتر برود.
هیچ‌گاه در خانه‌تان را باز نگه‌ندارید. كلید منزلتان را به افرادی كه آنها را خوب نمی‌شناسید یا كاملا به آنها اطمینان ندارید نسپارید. هنگام قفل كردن در، كلید را همراهتان بردارید و آن را زیر پادری، جاكفشی یا ... قرار ندهید.
وقتی قصد مسافرت چندروزه را دارید، از همسایه‌ها یا اقوام بخواهید روزی یك‌بار به خانه‌تان سركشی كنند. 
بهتر است شب‌ها درها و پنجره‌های منتهی به فضای بیرون از خانه را از داخل قفل كنید.
اگر به تازگی خانه‌تان را عوض كرده‌اید یا دسته كلید خانه‌تان گم شده است، بلافاصله نسبت به تغییر قفل و كلیدها اقدام كنید.
هنگامی كه به مسافرت می‌روید هیچ‌گاه چراغی را به‌صورت دائم روشن نگذارید. این كار نشانه خوبی برای سارقان است.
گاهی اوقات پل‌های هوایی نزدیك مجتمع‌های مسكونی یا درختان باعث می‌شوند تا ورود دزدها به فضای داخلی خانه و یا آپارتمان آسان‌تر شود. برای ایمن‌سازی‌ این فضاها هم چاره‌ای بیندیشید.
هنگامی كه برای دید و بازدید به خانه اقوام و آشنایان می‌روید درصورتی كه آنها خانه نباشند، از گذاشتن پیغام خودداری كنید. اینگونه پیغام‌ها راهنمای خوبی برای سارقان است.

 


جمعه 3/11/1393 - 19:26
پسندیدم 0
UserName