فرار از گرد و خاک
توسط : m_hadi47


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - سیده فاطمه مطهری:
گردگیری یکی از کارهای همیشگی و بی‌پایان برای تمیز نگه داشتن خانه است.

اگرچه نمی‌توانیم برای همیشه از گردوخاك نشسته بر وسایل خانه، خلاص شویم ولی راه‌حل‌هایی برای كم شدن گردوغبار و راحت تمیز كردن خانه داریم.

‌ اول از همه راه‌های ورود گردوخاك به خانه‌تان را پیدا كنید. درز در و پنجره‌ها یكی از اصلی‌ترین راه‌های ورود گرد وخاك به خانه هستند. حتما این درز‌ها را بگیرید تا علاوه بر جلوگیری ازورود گردوخاك، گرمای خانه از این درزها خارج نشود. دریچه‌های كولر نیز یكی دیگر از راه‌های ورود گردوخاك به خانه است. حتما دریچه‌های كولر را ببندید و بعد از تمیز كردن آنها، یك كاغذ یا مقوا جلوی دریچه بچسبانید تا مانع ورود گرد و خاك به خانه وخارج شدن گرما شود. در فصل‌های گرم سال نیز هربار بعد از جارو كشیدن خانه، كولر را خاموش كنید و با سر فرچه‌ای جاروبرقی، دریچه‌های كولر را جارو كنید تا گردوخاك آن گرفته شود.

‌ ورود خود شما به خانه نیز یكی از راه‌های آمدن گردوخاك به منزل است. گردوخاكی كه روی كفش، لباس و وسایل‌تان نشسته، با شما وارد خانه می‌شود. پس بهتر است كفش‌هایتان را خارج از در ورودی خانه دربیاورید و در جاكفشی بگذارید. لباس‌هایتان را قبل از ورود به خانه بتكانید و اگر خرید كرده‌اید آنها را مستقیم به آشپزخانه ببرید و جابه‌جا كنید. موكت یا فرش كوچكی در ورودی خانه پهن كنید و هفته‌ای یك‌بار آن را بشویید یا جارو بكشید.

‌ روزنامه یا كاغذباطله را در اتاق پاره نكنید، زیرا ریزذراتی كه آنها را تشكیل داده‌اند در هوا معلق می‌شوند و روی وسایل می‌نشینند.

‌ فیلترجاروبرقی‌تان را طبق دستوری كه دارد هرچند وقت یك‌بار تمیز یا عوض كنید، چون منافذ این فیلترها بعد از مدتی كثیف و مسدود می‌شوند و نمی‌توانند گردوخاك را در جارو محبوس كنند و به بیرون بازمی‌گردانند.

‌ قبل از شروع گردگیری، خانه‌تان را جارو بزنید؛ چون بیشتر گردوغبارها با جارو جمع می‌شود و مقدار كمی روی وسایل باقی می‌ماند كه برای تمیز كردن آنها بهتر است از گردگیرهای پری استفاده نكنید چون گرد و خاك به آنها نمی‌چسبد و فقط از یك مكان به مكان دیگر منتقل می‌شوند. بهترین گزینه، گردگیرهای ریزبافت یا پارچه‌های میكروفیبر یا الكترواستاتیكی هستند كه گردوخاك را به‌خود می‌گیرند و نگه‌می‌دارند و بعد از تمام شدن گردگیری به راحتی شسته می‌شوند و دوباره قابل‌استفاده هستند.

اگر دستمال یا پارچه‌های معمولی در دسترس دارید و با آنها خانه را تمیز می‌كنید، حتما با كمی آب مرطوبشان كنید تا گردوخاك به آنها بچسبد.


شنبه 27/10/1393 - 22:13
پسندیدم 0
UserName