نصب کن گرم شو
توسط : m_hadi47


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - اصغر اصغری:
ماه‌های سرد سال که از راه می‌رسد نخستین تغییر‌ها در نوع پوشش مردم دیده می‌شود.

كم‌كم همه سراغ لباس‌هایی می‌روند كه بتواند بدنشان را در برابر هجوم سرما درامان بدارد. تغییرات اما به همین جا خلاصه نمی‌شود. حالا وقت آن است كه سراغ نصب بخاری در خانه و محل كارتان بروید اما نصب صحیح این وسیله گرمازا استانداردهای خاص خودش را دارد كه رعایت آنها باعث بهره‌مندی از گرمای لذتبخش و مطبوع خواهد شد اما توجه نكردن به آنها خسارت‌های جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت. در این گزارش همراه محمود غدیری، معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران شده‌ایم تا مراحل مختلف نصب صحیح بخاری را با هم مرور كنیم و یك زمستان تابستانی، گرم و ایمن داشته باشیم.

نكات ایمنی بخاری 
همه‌‌چیز استاندارد باشد

اگر برای امسال قصد دارید بخاری جدید بخرید توجه داشته باشید كه حتما سراغ كالاهای استاندارد و تولیدات شركت‌های معتبر بروید. همچنین نوعی بخاری را انتخاب كنید كه متناسب با منطقه آب و هوایی شما و همینطور فضای خانه‌تان باشد. خیلی‌ها هم هستند كه سراغ بخاری قدیمی‌شان می‌روند تا فصل سرد سال را با آن سپری كنند. برای راه‌اندازی و نصب بخاری رعایت این نكات را فراموش نكنید.
وضعیت ظاهری بخاری را بررسی كنید. اگر دچار عیب ظاهریو یا مشكلی در بخش‌های مختلف شده است، حتما آن را به كمك یك متخصص برطرف كنید.
استفاده از بخاری‌هایی كه شیشه جلویی آنها شكسته باعث افزایش خطر آتش‌سوزی و یا ورود گاز سمی مونواكسیدكربن به محیط می‌شود. پس حتما برای این نوع بخاری‌ها شیشه نو تعبیه كنید.
هیچ‌گاه از بخاری‌های قدیمی كه مجهز به ترموكوپل نیستند استفاده نكنید؛ چراكه همین قطعه كوچك می‌تواند جان شما را هنگامی كه شعله قطع شده باشد نجات دهد.
گاهی لازم است برای نصب بخاری در محل مورد نظر، دكور خانه‌تان را اندكی تغییر دهید چرا كه بهتر است به فاصله یك متر، وسیله‌ای نزدیك بخاری قرار ندهید تا احتمال بروز آتش‌سوزی به حداقل برسد.
برخی از شهروندان برای گرم كردن محیط خانه و یا محل كارشان از بخاری‌هایی كه اصطلاحا بدون دودكش هستند استفاده می‌كنند. این بخاری‌ها به‌دلیل سوخت كاملشان، گاز مونواكسیدكربن كمتری تولید می‌كنند اما خطر آنها هیچ‌گاه به صفر نمی‌رسد، به همین دلیل هرگز نباید از بخاری‌های بدون دودكش در محل‌هایی كه در آن استراحت می‌كنید بهره ببرید. این كار ممكن است به قیمت جانتان تمام شود. استفاده از این نوع بخاری‌ها در محیط كار یا مكان‌هایی كه دارای جریان ورودی و خروجی هوا هستند اشكالی ندارد.

نكات ایمنی شلنگ گاز بخاری 
شكل ظاهری مهم است

شلنگ گاز یكی از مهم‌ترین بخش‌های اصلی راه‌اندازی و نصب مجدد بخاری برای ورود به فصل سرد سال است. توجه به نكات ایمنی این قطعه می‌تواند شما را از بروز خطراتی همچون آتش‌سوزی برهاند.
هنگامی كه می‌خواهید برای بخاری‌تان شلنگ بخرید، حتما سراغ نمونه‌های ویژه گازسوز آن بروید. شلنگ‌های معمولی و شلنگ‌های آب از مواد نفتی تهیه می‌شوند و در مجاورت با جریان گاز به‌تدریج كیفیت خود را از دست می‌دهند. از طرف دیگر، شلنگ‌های معمولی در برابر ضربه‌های فیزیكی و تغییرات دمایی به راحتی آسیب دیده و یا پوسیده می‌شود اما مسیر داخلی شلنگ‌های ویژه گاز با مواد خاص مقاوم‌سازی می‌شود. همچنین كیفیت آنها به‌گونه‌ای طراحی شده تا در برابر برش و ضربه‌های احتمالی مقاومت لازم را داشته باشند. پس استفاده از شلنگ ویژه گاز را برای نصب هر وسیله گازسوز، به‌ویژه بخاری فراموش نكنید.
نكته مهم بعدی، اندازه و یا طول شلنگ است. شلنگ بخاری مطابق با استانداردهای بین‌المللی و ملی نباید بیشتر از یك ونیم متر طول داشته باشد.
تا آنجا كه ممكن است برای گرفتن گاز و نصب شلنگ از یك خروجی جداگانه گاز بهره ببرید. استفاده از خروجی‌های چندسر می‌تواند مشكلاتی را برای سیستم گازرسانی به‌وجود آورد.
پس از نصب كامل شلنگ، بهتر است آن را در جایی به‌صورت ثابت قرار دهید تا در مقابل ضربه‌های احتمالی و یا بریدگی در امان باشد.
امتحان كردن محل خروجی گاز و ورودی شلنگ به بخاری با كف هم جزو ضرورت‌های نصب صحیح بخاری است. این عمل باعث می‌شود تا درباره عدم‌نشت گاز از ۲ سر شلنگ اطمینان حاصل كنید.
بهتر است هر هفته یك‌بار وضعیت شلنگ را بررسی كنید تا درصورت بروز مشكل به سرعت آن را رفع كنید.

نكات ایمنی لوله بخاری 
بیشتر مراقب باشید

رعایت اصول ایمنی مربوط به لوله بخاری و مسیر خروج گاز سمی مونواكسیدكربن شاید مهم‌ترین بخش راه‌اندازی دوباره بخاری خانه و یا محل كار شما باشد، چرا كه درصورت غفلت در نصب صحیح لوله‌ها لطمات جبران ناپذیری برای شما به‌وجود خواهد آمد.
نكته اول اینكه یادتان باشد، ورودی محل دودكش دیوار باید از خروجی تنوره بخاری بالا‌تر باشد. در این وضعیت گازهای سمی راحت‌تر از بخاری به سمت بالا هدایت و از خانه‌تان خارج می‌شود. اگر لوله به سمت پایین شیب منفی داشته باشد، احتمال بازگشت بخشی از همین گاز‌ها به محیط افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی بهتر است بخاری را تعویض یا محل خروجی دیوار را اصلاح كنید. اگر ورودی و خروجی لوله‌های بخاری و لوله دیوار مساوی هم باشد مشكل تا حدی كم می‌شود.
برای نصب لوله به بخاری و سپس به خروجی دیوار به شیوه صحیح قرار دادن اتصالات قطعه‌های لوله توجه داشته باشید. در این روش باید اتصالات بعدی نسبت به اتصالات قبلی قطرشان بیشتر باشد. رعایت این موضوع باعث عدم‌خروج گازهای سمی و یا ایجاد درز در لوله خواهد شد. لق بودن و یا عدم‌استحكام كافی لوله بخاری در جای خود می‌تواند خطرهای زیادی به همراه داشته باشد.
استاندارد طول لوله یك متر تعریف شده است. استفاده از لوله‌هایی كه طول بیشتری دارند ضریب خطرپذیری را افزایش خواهد داد.
به هیچ عنوان برای خروج گازهای سمی بخاری از لوله‌هایی كه اصطلاحا به آكاردئونی و یا انعطاف پذیر معروف شده‌اند استفاده نكنید. این لوله‌ها به مرور دچار افتادگی می‌شوند و شیب منفی ایجاد می‌كنند، ضمن اینكه به‌دلیل نازك بودن بدنه‌شان احتمال آسیب‌پذیری هم افزایش می‌یابد. بهترین جنس لوله بخاری‌‌ همان لوله‌های گالوانیزه است كه استحكام كافی در برابر ضربه‌های احتمالی خواهند داشت.
یكی از مواردی كه باعث ایجاد مسمومیت و بروز مشكلات اینچنینی می‌شود انتقال لوله بخاری از یك اتاق به اتاق دیگر یا به حمام است. در این روش خطرناك، خود بخاری در جایی دیگر قرار دارد اما خروجی اصلی لوله بخاری به سمت هوای باز از داخل یك اتاق دیگر می‌گذرد. بار‌ها اتفاق افتاده كه عبور دادن لوله بخاری از مكان‌های دیگر و به‌صورت غیرمستقیم باعث شكل‌گیری حوادث و لطمات جبران ناپذیری شده است.
یكی دیگر از مسائل مربوط به لوله بخاری این است كه‌گاه مشاهده می‌شود، خروجی لوله داخل دیوار به جای اینكه مسیر مستقیم رو به بالا را طی كند، در بخش‌هایی از دیوار دچار شكستگی و یا شیب می‌شود. این اتفاق معمولا درباره خانه‌های زیرزمینی و یا طبقات همكف رخ می‌دهد. برای خروج گازهای سمی بخاری‌هایی كه در چنین موقعیت‌هایی قرار دارند بهتر است از خروجی داخلی دیوار استفاده نشود و لوله مستقیم به هوای باز دیگری منتقل شود.
وقتی لوله بخاری به پشت بام رسید، باید چند مورد درخصوص رعایت استانداردهای لازم مورد توجه قرار بگیرد؛ نخست اینكه لوله بخاری حدود یك متر از سطح كف پشت بام بالا بیاید؛ چرا كه در چنین شرایطی احتمال سقوط اشیا، آشغال‌ها و یا پرنده‌ها به داخل لوله بخاری و مسدود شدن آن به حداقل می‌رسد.
استفاده از كلاهك لوله بخاری كه شكل اچ (H) دارد هم كاملا ضروری است. این نوع كلاهك لوله بخاری‌ها موجب عدم‌تأثیرگذاری وزش باد و یا بارش باران و برف می‌شود و ضمن ممانعت از ورود جسم خارجی به داخل لوله، به خوبی باعث خروج گاز مونواكسید كربن خواهد شد.

۱۲۵ راهنمای شماست

برای اطمینان از نصب صحیح بخاری و یا جلوگیری از بروز مشكلات احتمالی می‌توانید با كار‌شناسان سازمان آتش‌نشانی تماس بگیرید و از راهنمایی‌های آنها بهره‌مند شوید. اما یكی از مهم‌ترین توصیه‌های ما این است كه در خانه‌تان حسگرهای مخصوص مونواكسیدكربن نصب كنید. این حسگر‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند كه هنگام نشت این گاز خطرناك به شما هشدار خواهند داد. حسگرهای استاندارد قیمت زیادی ندارند و می‌توانند جان شما را در مقابل قاتل خاموش یا‌‌ همان گاز مونواكسید كربن محافظت كنند.

چطور امتحان كنیم؟

برای اینكه مطمئن شوید لوله بخاری را به شكلی صحیح نصب كرده‌اید و سیستم خروج گازهای سمی به خوبی كار می‌كند ۲ راه را به خوبی بیازمایید؛ نخست اینكه هنگام روشن شدن بخاری به نحوه سوختن شعله‌ها و رنگ آنها توجه كنید. شعله‌های آبی و بدون تكان‌های شدید نشان از جریان سالم ورودی اكسیژن و خروج مونواكسید‌كربن دارد و شعله‌های زرد رنگ می‌تواند هشداری برای عدم‌خروج این نوع گاز‌ها باشد. نكته دیگر اینكه باید تمام طول لوله بخاری، از محل خروجی كوره بخاری تا خروجی آن در پشت بام گرم و داغ باشد. لوله بخاری سرد نشان از آن دارد كه گازهای سمی گرم از مسیر لوله خارج نمی‌شوند و از جایی دیگر سر درمی‌آورند. اگر با چنین مسئله‌ای مواجه شدید تمام بخش‌ها را دوباره بررسی كنید یا برای رفع مشكل با شماره ۱۲۵ تماس بگیرید.


شنبه 27/10/1393 - 22:12
پسندیدم 0
UserName