حافظه قوی یــار همیشگی
توسط : m_hadi47


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - نگار شهیددخت:
امروزه فلش مموری‌ها جزو اساسی‌ترین وسایل نگهداری و حمل اطلاعات شده است.

 حقیقت این است كه سرعت بالای این كالای كوچك و كم حجم در ثبت اطلاعات و همچنین استفاده آسان آن باعث شده تا بسیار پرطرفدار باشد. به همین دلیل اكثر كاربران كامپیوتر حداقل یك حافظه فلش برای نگهداری یا انتقال اطلاعات در اختیار دارند. روزبه‌روز هم شاهد تنوع در مدل و نوع فلش مموری‌ها در بازار هستیم. تنوع این كالای پرمخاطب، اگر چه موجب بالا رفتن قدرت انتخاب خریداران شده است اما موجبات سردرگمی برخی از خریداران این كالا را نیز فراهم آورده است در نتیجه هنوز بسیاری نمی‌دانند كه هنگام خرید فلش مموری به چه نكاتی باید دقت كنند.

نكاتی كه باید هنگام خرید فلش‌مموری به آن توجه شود

1- ابتدا باید مشخص كنید به چه میزان فضا برای نگهداری اطلاعات نیاز دارید (حافظه فلش چند گیگابایتی مورد استفاده شماست؟) این موضوع روی قیمت كالا هم تأثیر دارد. 
در حال حاضر فلش‌مموری در ظرفیت‌های گوناگون 2تا 128گیگابایت در بازار موجود است.

2- مورد دیگری كه هنگام خرید باید مدنظر قرار گیرد، سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی فلش مموری‌هاست. در حال حاضر اكثر فلش مموری‌های موجود در بازار از رابط usb2.0 بهره می‌برند كه البته نسخه‌های usb3.0 نیز در بازار موجودند و سرعت بالاتری دارند. اگر قصد دارید حجم بزرگی از داده‌ها را بین سیستم و درایو انتقال دهید و سیستم شما به پورت یو‌اس‌بی ‌3.0سازگاری دارد، بهترین گزینه برای انتقال، استفاده از فلش‌های 3.0خواهد بود.

3- درصورتی كه هنگام خرید فلش‌مموری سرعت خواندن و نوشتن فلش (سرعت خواندن به سرعت كپی‌كردن اطلاعات از حافظه و سرعت نوشتن به سرعت كپی‌كردن اطلاعات در حافظه می‌گویند) برای شما یكی از فاكتورهای تعیین‌كننده در كنار فاكتورهای دیگر است لازم هست كه قبل از خرید به سرعت فلش دیسك مورد نظر پی ببرید. با مراجعه به سایت http://usbflashspeed. com می‌توانید اطلاعات جامعی را درخصوص انتخاب فلش مموری موردنظرتان به‌دست آورید. به این ترتیب كه ابتدا مدل فلش‌مموری را در قسمت search این سایت وارد كنید سپس ظرفیت فلش مموری را انتخاب كنید و در نهایت گزینه FIND را بزنید. در بعضی از مدل‌ها شما با 2 نتیجه روبه‌رو خواهید شد كه یكی از این نتایج مربوط به تست سرعت با فایل سیستم FAT است و یكی دیگر از نتایج مربوط به فایل سیستم NTFS خواهد بود.

همچنین شما با كلیك روی مدل فلش مموری خود می‌توانید اطلاعات بیشتری از تست سرعت به‌دست آورید(گاهی ممكن است یك فلش ظاهرا متعلق به یك مارك معروف باشد اما واقعا در سایت آن شركت حتی با جست‌وجو هم نتوانید پیداش كنید و این یعنی آن جنس تقلبی است!)

پس هیچ‌گاه به دستفروشی كه در حال فروش یك حافظه 32گیگابایتی به قیمت یك حافظه 8 گیگابایتی است اعتماد نكنید. این حافظه‌های فلش معمولا دارای ظرفیت 2یا 4 گیگابایت است كه با دستكاری نرم افزاری ظرفیت بالاتری را نمایش می‌دهد اما یك‌بار نوشتن حجم زیادی از اطلاعات روی این حافظه فلش به‌طور كامل آن را از كار خواهد انداخت و شما هم پول و هم اطلاعات ارزشمند خود را از دست خواهید داد.

4- نكته مهم دیگر، شركت‌های سازنده این حافظه‌ها و وضعیت گارانتی آنها در ایران است. بهترین فلش‌ها دارای گارانتی با مدت زمان بیشتری هستند.

5- از آنجا كه مهم‌ترین هدف از خرید حافظه فلش در اختیار داشتن فایل‌های ضروری است لذا پشتیبانی از انواع سیستم عامل‌ها برای كاربران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، پس حافظه فلشی خریداری كنید كه از فرمت‌های مورد نیازتان پشتیبانی كند.

نكاتی برای افزایش طول عمر حافظه فلش

برای وصل كردن فلش به كیس از پورت‌های جلوی كیس استفاده نكنید. این پورت‌ها از 4 رشته سیم برای اتصال به مادربرد استفاده می‌كنند و بیشتر اوقات این سیم‌ها به درستی وصل نشده‌اند و همچنین از كیفیت پایینی برخوردارند و از نظر ولتاژ و كیفیت مانند پورت‌های پشت كیس نیستند و در بسیاری از موارد باعث سوختن فلش می‌شوند.
قبل از اتصال حافظه‌های فلش به تلویزیون، گیرنده‌های دیجیتال، سینمای خانوادگی و... دستگاه را خاموش كرده و سپس این حافظه فلش را به دستگاه وصل كنید.
از اتصال دائمی فلش به سیستم خودداری كنید و بعد از اتمام كار آن ‌را جدا كنید.

وقتی كار با فلش مموری به اتمام رسید ابتدا تمام فایل‌ها و برنامه‌هایی كه از روی فلش مموری اجرا می‌شوند را بسته و سپس آن را Safely Remove كنید. درصورتی كه این عمل انجام نشود ممكن است باعث سوختن فلش مموری بر اثر یك اتصال كوتاه یا شوك الكتریكی شود. انجام ندادن این كار و جدا كردن حافظه فلش درحالی‌كه اطلاعات در حال انتقال است می‌تواند به اطلاعات ذخیره شده روی حافظه فلش آسیب برساند و ممكن است مجبور به فرمت كردن حافظه فلش شوید. (در بعضی ازفلش‌ها، برنامه‌های جانبی چون U3یا Utility دیده می‌شود كه برای محافظت از اطلاعات روی فلش كاربرد دارد.) در ویندوز 7 و ویندوز ویستا چراغ چشمك‌زن هنگام قطع ارتباط فلش با كیس، فلش خاموش نمی‌شود. درصورتی كه در ویندوز XP این چراغ خاموش می‌شود. این چراغ اگر در حال چشمك‌زدن باشد، نشان می‌دهند كه سیستم در حال كار با اطلاعات روی فلش است و چراغ ثابت نشان‌دهنده این است كه هیچ اطلاعاتی بین فلش و سیستم رد و بدل نمی‌شود.

اگر می‌خواهید حافظه فلش خود را به رایانه دیگری متصل كنید در بعضی از فلش‌ها یك دكمه قفل برای حالت نوشتن به‌صورت سخت افزاری روی فلش هست كه به كمك آن می‌توان از نوشتن روی فلش جلوگیری كرد ولی اگر این امكان روی فلش شما وجود ندارد بهتر است زمانی كه فلش شما به رایانه متصل شد به جای دبل كلیك روی آیكون حافظه فلش از كلیك راست استفاده شود و سپس درایو مربوطه با انتخاب گزینه open باز شود در این صورت اگر فایلی به‌صورت اتوران در روی فلش شما پنهان شده باشد به‌صورت اتوماتیك اجرا نخواهد شد.

رمزدار كردن درایو فلش

برای رمزدار كردن درایو فلش خود اعمال زیر را انجام دهید:

فلش خود را به كامپیوتر متصل كنید.
روی كلید شروع (start) كلیك كنید و BitLocker را تایپ كنید سپس روی BitLocker Drive Encryption كلیك كنید.
در مرحله بعد روی Turn On BitLocker كلیك كنید.
اگر درایو فلش شما سازگاری داشته باشد BitLocker آن را برای رمز‌گذاری آماده می‌نماید.
رمز را انتخاب كنید و روی next كلیك كنید.
یكی از 2 گزینه را انتخاب كنید اگر بعدها رمز عبور خود را فراموش كردید می‌توانید با استفاده از كلید بازیافت (recovery key) آن را بازگردانید. گزینه اول كلید بازیافت را در یك فایل ذخیره می‌كند و گزینه دوم یك پرینت از آن می‌گیرد.
روی next كلیك كنید.
تنظیمات انتخابی و رمز عبور خود را تأیید كنید و روی start encrypting كلیك كنید.
درایو شما هم‌اكنون رمزدار شد.

نكته: اگر حجم درایو شما زیاد باشد ممكن است این كار مدت زمان بیشتری طول بكشد


شنبه 27/10/1393 - 22:12
پسندیدم 0
UserName