۱۰نکته برای هک نشدن!
توسط : m_hadi47


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - نگار شهیددخت:
امروزه نفوذ به دنیای مجازی کاربران و استفاده از اطلاعات شخصی افراد به امری فراگیر تبدیل شده و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دنیای دیجیتال شده است تا آنجا که هر روز خبر‌هایی از حملات هکری شنیده می‌شود. 

اگرچه رعایت نكات ایمنی و استفاده از نرم‌افزارهای آنتی‌هك تاحدی جلوی تخریب اطلاعات كاربران مجازی را گرفته است اما شاید همین امر باعث شده باشد كه هكرهای حرفه‌ای گستره فعالیت‌های خود را افزایش داده و به سراغ كاربران تلفن همراه آمده باشند.

هك‌ موبایل به این معنا نیست كه دیگر كاربر اختیاری در كنترل تلفن همراه خود نداشته باشد بلكه بسته به نوع حمله‌ای كه صورت گرفته ممكن است دفترچه تلفن یا تمامی ‌پیام‌های كوتاهی كه در صندوق دریافت پیام‌ها (inbox) وجود دارد برای هكر ارسال شود. هر چند قدمت هك تلفن همراه به قدمت هك كامپیوترها نمی‌رسد اما با پیشرفت روزافزون امكانات تلفن‌همراه این وسیله هم در معرض خطر حمله هكرها قرار دارد تا آنجا كه هر فرد با داشتن نرم‌افزارهای مخصوص هك به راحتی قادر خواهد بود تلفن همراه كاربر را هك و از اطلاعات شخصی كاربران استفاده كند.

فعالیت هكرهای ایرانی درحال حاضر فقط در نفوذ به اطلاعات شخصی كاربران خلاصه می‌شود و همین سرك كشیدن به حریم خصوصی دیگران و انتشار اطلاعات شخصی آنان باعث شده تا امروزه شاهد گسترش نرم‌افزارهای مخصوص هك و فروش آن از طریق اینترنت باشیم.

برخی از نرم افزارهای هك می‌توانند از همه‌‌چیز روی تلفن‌های همراه كپی بگیرند، موقعیت مكانی آن را ذخیره كنند و هركدام از اجزای آن را كه می‌خواهند روشن و خاموش كنند. تمام این كارها می‌تواند طوری انجام شود كه كاربر هیچ‌گاه به‌وجود این نرم‌افزارها روی تلفن همراه خود پی نبرد. آنها حتی می‌توانند امكان كنترل تلفن همراه از راه دور را فراهم كنند و از تمام پیامك‌های داخل گوشی كپی بگیرند.

رایج‌ترین شیوه هك موبایل توسط افراد سودجو بلوتوث است و بیشترین هك موبایل در مكان‌های عمومی صورت می‌گیرد چرا كه برخی از افراد با روشن‌كردن بلوتوث گوشی‌های موبایل اقدام به تبادل اطلاعات ازجمله فیلم، موسیقی و ... می‌كنند.

نفوذ به تلفن همراه همیشه به نصب و به كارگیری نرم‌افزار و استفاده از تكنولوژی بلوتوث خلاصه نمی‌شود. هم‌اكنون برخی از وبلاگ‌ها به چگونگی واردكردن كدهای مخصوصی جهت ورود به فایل‌های شخصی گوشی قربانی خود می‌پردازند كه با این روش، پرداخت وجه مكالمات فرد به‌حساب قربانی گذاشته می‌شود. حتی در برخی از مواقع نیز مشاهده شده كه به وسیله ارسال پیام كوتاه یا وارد كردن یك كد مخصوص می‌توان گوشی و سیم‌كارت فرد مقابل را به راحتی سوزاند!

اگر كاربران تلفن همراه در زمینه استفاده از فناوری بلوتوث و GPRS از یك سو و نیز در اختیار نگذاشتن گوشی تلفن همراه خود در دسترس افراد سودجو نكات ایمنی را رعایت كنند، خطركمتری متوجه آنان خواهد شد.

گوشی‌های هوشمند با داشتن سیستم عامل، از ریسك بالای هك‌شدن برخوردارند به همین دلیل كاربران باید از روش‌هایی برای محافظت از اطلاعات شخصی‌ای كه در گوشی‌هایشان وجود دارد استفاده كنند. روش‌های پیشنهادی می‌تواند برای حفاظت در مقابل تهدیدات و نفوذ به گوشی‌های موبایل مؤثر واقع شود.

1- مطمئن شوید بلوتوث تلفن همراهتان همیشه خاموش است مگر در مواردی كه خود به آن نیاز دارید.

2- حتی‌المقدور از هندزفری‌های مجهز به تكنولوژی بلوتوث استفاده نكنید (از لحاظ پزشكی نیز استفاده از آن سبب آسیب‌های جدی در مغز و گوش می‌شود) چرا كه به‌خاطر روشن بودن بلوتوث می‌توانند از گوشی شما سوءاستفاده كنند.

3- گزینه‌های موجود در قسمت بلوتوث گوشی خود را به‌نحوی تنظیم كنید كه برای دریافت فایل‌های ارسالی حداقل 2 بار از شما و فرستنده موافقت بخواهد.

4- هنگام اتصال به اینترنت از طریق تلفن همراه روی لینك‌ها و پیام‌های نامطمئن كلیك نكنید.
بهتر است پیام‌های ناشناس یا ایمیل‌های نامطلوبی را كه در آنها لینكی درج شده است مورد استفاده قرار ندهید زیرا در اكثر مواقع مخربان با ارسال یك كد مخرب می‌توانند گوشی‌های هوشمند را تحت كنترل در بیاورند.

5- از بازی‌ها و اپلیكیشن‌های موجود در منابع غیرمعتبراستفاده نكنید. اگر به بازی یا اپلیكیشن احتیاج دارید، سعی كنید آنها را از منابع معتبر دریافت كنید. بعضی از همین بازی‌ها می‌توانند آلوده به كدهای مخربی باشند كه باعث بروز مشكلات حاد می‌شوند.

6- از اطلاعات موقعیتی و شخصی خود محافظت كنید. اگر علاقه‌مند به عكاسی با موبایل خود هستید و نمی‌خواهید كه اطلاعات موقعیتی و برخی دیگر اطلاعات شخصی شما توسط عكس منتشر شود، كافی است گزینه‌های مربوط به GPS Camera و Geo Tag را غیرفعال كنید.
موبایل‌های جدید این امكان را دارند كه وقتی عكسی با موبایل خود می‌گیرید، اطلاعات موقعیتی شما را توسط GPS دریافت كرده و ضمیمه تصویر كنند. گفتنی است این اطلاعات زمانی مشخص می‌شود كه عكس گرفته شده را توسط موبایل خود روی شبكه‌های اجتماعی منتشر كنید.
اما اگر شما تصاویری را از قبل گرفته‌اید و هنوز آنها را در هیچ شبكه‌ای به اشتراك نگذاشته‌اید، كافی است با نرم‌افزارهایی همچون Microsoft Photo Tools تمامی مشخصات شخصی خود را از روی تصویر گرفته شده حذف كنید.

7- وای فای گوشی همراه خود رادر مكان‌های ناامن خاموش كنید. اگر شما به هر دلیلی نمی‌خواهید بلوتوث یا وای فای خود را خاموش كنید، بهتر است از گزینه «عدم‌نمایش برای دیگران» یا «حالت امن» و یا گزینه‌های مشابه كه در بخش امنیتی تنظیمات دستگاه شما موجود است، استفاده كنید.

8- هر وقت می‌خواهید وارد سرویس ایمیل یا سایت بانكی خود شوید، آدرس را با پیشوند https وارد كنید (مثلا https://gmail. com). به این ترتیب به شیوه‌ای امن به سایت مورد نظر وصل می‌شوید و امكان سرقت اطلاعات بسیار كم خواهد شد.

9- همیشه آپدیت‌های منظمی برای سیستم عامل‌های آندروید، ویندوز فون و iOS منتشر می‌شود. برخی از هكرها از این موضوع سوءاستفاده كرده و فایل‌های آلوده خود را به‌عنوان آپدیت موبایل در اینترنت منتشر می‌كنند. مراقب این موضوع باشید و همیشه آپدیت سیستم عامل را توسط برنامه Update Manager خود گوشی انجام دهید.

10- یكی از مهم‌ترین نكاتی كه باید رعایت كنید این است كه هیچ‌گاه حساب‌های بانكی خود را توسط نرم‌افزار‌های ناشناس باز نكنید بلكه از نرم افزار بانكی مخصوص بانك خود كمك بگیرید.

 


شنبه 27/10/1393 - 22:11
پسندیدم 0
UserName