بابا برقی منم!
توسط : m_hadi47


مهارت‌های زندگی > فوت و فن - اصغر اصغری:
‌از کودکی نوعی هراس از نزدیک‌شدن به برق و جریان الکتریسیته در همه ما نهادینه شده است؛ ترسی که در جای خود بسیار بجا‌ به‌نظر می‌رسد اما این بدان معنا نیست که هیچ وقت نباید سراغ برقکاری بروید و کارهای ساده آن را خودتان انجام ندهید.

 صفحه مهارت امروز ما كه به كمك رضا همتی، كار‌شناس برق تهیه شده و به شما كمك می‌كند تا برخی كارهای برقی ساده خانه‌تان را شخصا انجام بدهید. سیم‌كشی كنید، عیب كارتان را بیابید و اگر توانستید تجربه‌تان را در اختیار دیگران هم قرار دهید.

این‌ ابزار‌ها را داشته باشید

برای اینكه كارهای برقی خانه را خودتان انجام بدهید، لازم است بخشی از ابزارهای اصلی این كار را تهیه كنید. برای انجام امور برقی معمول در خانه به یك انبردست، فازمتر، دم باریك و نوارچسب مخصوص برقكاری و دستكش پلاستیكی نیاز دارید. اگر بتوانید یك سیم‌چین، سیم لخت‌كن و یك اهم‌متر را هم به این فهرست اضافه كنید كارتان بهتر خواهد بود. ضمن اینكه برای سیم‌كشی داخلی به فنر مخصوص این كار هم احتیاج پیدا خواهید كرد. فنرهای سیم‌كشی در ابعاد ۵، ۱۰ و ۱۵متری وجود دارند و به‌نظر می‌رسد‌‌ همان ۱۰ متری كار شما را راه بیندازد. حالا باید به اصلی‌ترین وجه برقكاری یعنی شناخت جریان فاز و نول برسید. در همه سیم‌كشی‌ها ۲ جریان فاز و نول باعث روشن شدن همه وسایل برقی می‌شود. فاز‌‌ ‌سیمی است كه الكتریسیته یا‌‌ همان برق در آن جریان دارد و با روشن شدن لامپ داخل فازمتر قابل شناسایی است‌ اما سیم نول، هیچ علامت خاصی ندارد و خطری هم از جانب آن شما را تهدید نمی‌كند.

خودتان لامپ و پریز نصب كنید

خیلی وقت‌ها پیش آمده كه بخواهید برای انباری خانه‌تان و یا جایی كه نور كمتری دارد یك سیم‌كشی مختصر انجام دهید. برای این كار كافی است یك سیم فاز و یك سیم نول را از جعبه تقسیم برق و یا یك پریز بگیرید و آنها را تا محل موردنظر بكشید. حالا شما باید در‌ محل جدیدیك كلید ایجاد كنید تا بتوانید جریان برق لامپ را هر زمان كه خواستید روشن و خاموش كنید. پس از نصب كلید، سیم فاز را وارد آن كرده و در جای مربوطه نصب ‌كنید اما یادتان باشد كه سیم نول وارد آن نمی‌شود و مستقیما به پشت سرپیچ لامپ كشیده می‌شود. حالا یك قطعه سیم برای انتقال جریان فاز از كلیدبه سرپیچ لامپ نیاز دارید تا كارتان تمیز و مرتب به پایان برسد. گاهی اوقات هم پیش می‌آید كه در آشپزخانه، انباری و یا حیاط خلوت خانه‌تان نیاز به یك پریز برق دارید. كافی است دوباره سیم فاز و نول را از یكی از جعبه‌های برق خانه‌تان بگیرید و تا محل نصب پریز بیاورید. این دفعه، هم سیم فاز و هم سیم نول را پشت پریز نصب كنید.

خودتان عیب‌یابی كنید

لامپ را می‌زنی و انتظار روشن شدنش را داری اما می‌بینی اتفاقی نمی‌افتد و همچنان در تاریكی هستی! پیدا كردن ریشه مشكل در چنین شرایطی چندان مشكل نیست. پس از اینكه مطمئن شدی لامپ سالم است و سوخته نیست، سراغ بررسی كردن سرپیچ بروید. با دقت نگاه كنید و ببینید كه آیا سیم‌های فاز و نول در محل سرپیچ، قطعی ندارند و وصل هستند یا نه؟ برای پیدا كردن جریان برق هم از فازمتر بهره‌ببرید. اگر تا سرپیچ هم اشكالی وجود نداشت، در قدم بعد سراغ پریز بروید و ورودی و خروجی فاز و نول را آنجا نگاه كنید. حالا و در قدم نهایی باید سراغ جایی كه برق از آنجا تقسیم شده و به پریز رسیده بروید و اتصالات را بررسی كنید. اگر در این بخش هم مشكلی وجود نداشته باشد، احتمال اینكه یكی از سیم‌های فاز و نول در مسیر جریان سوخته و یا قطع شده باشد زیاد است. برای فهمیدن این جریان ابتدا از سیم فاز شروع كنید و فازمتر را به جریان بزنید، اگر روشن شد معلوم می‌شود كه اشكال و یا قطعی در سیم نول است.

خودتان لوستر را نصب كنید

در حال حاضر بیشتر لوستر‌ها به شكل ۲ پل در بازار یافت می‌شود. نصب كلیدهای ۲ پل نسبت به كلیدهای تك پل كه تنها یك جریان فاز و یك جریان نول دارند كمی فنی‌تر است و باید دقت لازم را به خرج دهید. كلیدهای ۲ پل معمولا برای وسایل روشنایی به‌كار می‌روند كه همواره نیاز نیست از همه ظرفیت آن استفاده شود. یادتان باشد، خود لوستر دارای ۳ سیم است كه دوتای آنها به هم چسبیده‌اند و یكیشان جداست. ۲ سیم به هم چسبیده برای انتقال جریان فاز و سیم تكی برای نول است. حالا سیم فاز را بعد از عبور از فیوز به جعبه می‌بریم و از آنجا به پیچ مشترك 2 پل كه معمولا قرمز رنگ است وصل می‌كنیم. از ۲ پیچ غیرمشترك كلید، سیم‌های برگشت فاز را به ته ۲ سرپیچ وصل می‌كنیم و سپس سرپیچ را از بدنه به‌طور مستقیم به نول متصل می‌كنیم. در چنین حالتی با یكی از پل‌های كلید دوتایی، نیمی از لامپ‌ها و با زدن كلید دیگر همه لامپ‌های لوستر وصل می‌شود. اگر جای سیم‌ها را اشتباه زدید، نگران نباشید، می‌توانید با 3-2 بار عوض كردن جای سیم‌ها ترتیب آنها را به‌دست بیاورید.

خودتان تعویض كنید

مهتابی‌ها ازجمله پركاربرد‌ترین وسایل روشنایی آفرین در خانه‌ها هستند اما آنها هم دچار مشكل می‌شوند و شما را به دردسر می‌اندازند. برای رفع مشكل مهتابی هم باید قدم به قدم پیش بروید و مثل همیشه ابتدا از سالم بودن لامپ مهتابی اطمینان حاصل كنید. مهتابی‌های سوخته پرش و قطع و وصلی دارند و یا ۲ سرشان سیاه رنگ می‌شود. اگر مهتابی سالم بود، به‌وجود جریان فاز و سالم بودن نول توجه كنید. همچنین این احتمال وجود دارد كه استارت مهتابی‌ سوخته باشد. تعویض استارت هم كاری ساده است. كافی است آن را كمی به طرفین بپیچانید تا از جایش دربیاید. بعد استارت سالم را به همین روش پیچاندن جا می‌زنید تا اصطلاحا در جای خودش چفت شود. با پیگیری این موارد می‌توانید مشكل روشن‌نشدن مهتابی را خیلی آسان رفع كنید. البته این امكان هم وجود دارد كه سیم برق شما دچار اشكال شده باشد و در این صورت، طبق دستور عیب‌یابی كه در همین صفحه گفته شد عمل كنید.

خودتان كولر را نصب كنید

اگر پریز لوستر‌ها را به‌خاطر داشتن ۲ كلید، 2 پل می‌خوانند كولر‌ها هم به‌دلیل داشتن 3 كلید، به وسایل 3 پل معروف شده‌اند. برای نصب دقیق برق‌كشی كولرهای آبی دقت و تجربه بیشتری نیاز دارید. مهم‌ترین نكته در هنگام نصب كولر این است كه به نقشه راهنمای نصب برق كولر كه معمولا در داخل وجود دارد توجه كنید. در این نقشه كه توسط شركت سازنده ارائه شده، شیوه آوردن برق و جریان فاز و نول و نصب هر یك به سوكت‌های آن، شرح داده شده است. كابل برق كولر نیز دارای ۴رشته سیم است كه هر یك از آنها باید به یكی از سوكت‌های پشت كلید كولر و سوكت همنام خودش وصل شود.

اول ایمنی بعد كار برقی

اگر چه انجام امور برقی خانه توسط خودتان لطف دیگری دارد اما فراموش نكنید كه در این كار دائما با خطر سرو كار خواهید داشت. پس حفظ جوانب احتیاط و رعایت برخی اصول كه در ذیل به آن اشاره می‌شود الزامی به‌نظر می‌رسد.

هرگز یك سیم لخت را بدون اینكه از پیش نسبت به آن اطلاع پیدا كرده باشید لمس نكنید. اگر‌‌ همان سیم حاوی جریان فاز باشد می‌تواند عواقب وخیمی برای شما به‌وجود آورد.

برای شناسایی وجود جریان فاز و یا نول، حتما و پیش از هر اقدامی از فازمتر استفاده كنید. این وسیله پركاربرد راهنمای شما در همه امور برقی خانه خواهد بود و سلامتی‌تان را تضمین می‌كند.

در محیط‌های خیس و یا با دست و لباس‌های خیس سراغ برقكاری نروید؛ چرا كه آب رساناست و می‌تواند شما را دچار برق‌گرفتگی كند. در هنگام برقكاری در خانه نیز بهتر است از دمپایی و یا كفش لاستیكی كه هیچ‌گونه میخ و یا فلزی در آن به‌كار نرفته باشد استفاده كنید. در محیط‌هایی مثل حمام نیز ترجیحا از نصب پریز و كلید برق خودداری كنید. استفاده از دستكش پلاستیكی‌ در همه شرایط توصیه می‌شود.

برای انجام برقكاری بهتر است، فیوز خانه را قطع كنید تا هیچ‌گونه الكتریسیته در سیم‌ها جریان نداشته باشد. به‌ویژه هنگامی كه در حال تعویض لامپ‌ها و یا نصب لوستر هستید، این امكان وجود دارد كه شخصی ناخواسته كلید برق را بزند و اتفاق ناخوشایندی رخ بدهد.

اگر قصد دریل كاری و یا كوبیدن میخ در خانه را دارید، اطمینان حاصل كنید كه در‌‌ همان محل سیم كشی برق وجود نداشته باشد؛ چرا كه علاوه بر احتمال برق‌گرفتگی و خطرات آن، ممكن است سیم‌های برق نیز دچار آسیب و پارگی شوند.

استفاده همزمان از چند وسیله برقی پرمصرف در ساعت‌های اوج بار، احتمال سوختن سیم‌كشی خانه را افزایش می‌دهد. همچنین اگر در خانه‌ای كه عمر مفید آن گذشته زندگی می‌كنید یا به تازگی به آنجا نقل مكان كرده‌اید، نسبت به وضعیت سیم‌كشی آن اطمینان حاصل كنید.

تمامی اتصالات سیم‌ها را با چسب نواری مخصوص بپوشانید و هیچ سیمی را لخت نگذارید. سیم لخت احتمال بروز برق‌گرفتگی و یا آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد.

اگر پریز‌ها را در ارتفاع پایین نصب می‌كنید، بهتر است برای هر كدام یك درپوش مناسب نیز داشته باشید تا برای بچه‌ها مشكلی پیش نیاید.

در هنگام برقكاری ‌ از چهارپایه محكم، مناسب و چوبی استفاده كنید.

از یك پریز برق برای چند وسیله برقی استفاده نكنید و از كشیدن سیم از كف منزل یا زیر فرش كه احتمال برخورد پای افراد با آن وجود دارد خودداری كنید.


شنبه 27/10/1393 - 22:7
پسندیدم 0
UserName