چرا باید پسر به خواستگاری دختر برود؟
توسط : sirYahya

 

در مورد نحوه‌ خواستگارى و رفتن پسر یا دختر،‌ اسلام هیچ گونه دستور واجب و خاصى ندارد و مانند برخی امور دیگر به خود مردم واگذار شده است.

 

 

  استاد مطهرى می‌گوید: «این كه از قدیم الایام مردان به عنوان خواستگارى نزد زنان مى رفته اند و از آن‌ها تقاضای همسرى مى كرده اند، از بزرگ ترین عوامل حفظ حیثیت و احترام زن بوده است. طبیعت مرد را مظهر طلب و عشق و تقاضا آفریده است و زن را مظهر مطلوب بودن و معشوق بودن. طبیعت زن را گُل، و مرد را بلبل، زن را شمع و مرد را پروانه قرار داده است.این یكى از تدابیر حكیمانه و شاهكارهاى خلقت است كه در غریزه مرد نیاز و طلب و در غریزه زن ناز و جلوه قرار داده است. خلاف حیثیت و احترام زن است كه به دنبال مرد بدود. براى مرد قابل تحمّل است كه از زنى خواستگارى كند و جواب رد بشنود و آن گاه از زن دیگرى خواستگارى كند و جواب رد بشنود تا بالاخره زنى رضایت خود را به همسرى با او اعلام كند اما براى زن كه می‌خواهد محبوب و معشوق و مورد توجه و علاقه باشد و از قلب مرد سر در آورد تا بر سراسر وجود او حكومت كند، قابل تحمل و موافق غریزه نیست كه مردى را به همسرى خود دعوت كند و احیاناً جواب رد بشنود و سراغ مرد دیگری رود».

 

خواستگاری همیشه از ناحیة‌ جنس مذكر انجام می‌شود. این قاعده حتى در مورد حیوانات نیز جاری است. یعنى در خواست از جنس مخالف غالباً از ناحیة مذكر آغاز می‌شود. دین مقدس اسلام نیز كه آیین فطرت است، بر این رویه فطرى و طبیعى صحه نهاده و بر این مبنا و اساس است كه در قرآن و سنّت در امر ازدواج، مردان مخاطب واقع گشته اند و مستقیماً به آنان دستور ازدواج و همسر گزینى داده شده و فرموده است:‌ «فانكحوا ما طاب لكم من النّساء؛ بازنان طیب و پاكیزه ازدواج كنید».

 

این آیه به معناى نهى از خواستگارى زن از مرد نیست، از این رو در صدر اسلام تقاضاى زن از مرد نیز اتفاق افتاده است. امام باقر(ع) نقل می‌كند: زنى نزد پیامبر(ص) آمد و عرض كرد: مرا به عقد كسى در آور. حضرت رو به حضار نمود و فرمود: كسى حاضر است با این زن ازدواج كند؟ مردى از میان جمع برخاست و عرض كرد: من حاضرم، حضرت فرمود: چه دارى كه به او بدهی؟ گفت: چیزى ندارم. پیامبر(ص) فرمود: نمى شود. زن خواسته خود را تكرار كرد. دیگر بار حضرت فرمایش خویش را تكرار نمود، باز همان مرد برخاست. سرانجام پیامبر به آن مرد فرمود: از قرآن چیزى مى دانی؟ گفت: بلی. فرمود: زن را به عقد ازدواج تو در آوردم، در عوض قرآنى كه به او آموزش مى دهی،‌ مهریه او خواهد بود. از این جریان بر مى آید كه خواستگاری زن از مرد از نظر اسلام ممنوع و مذموم نیست ، ولى حركت بر خلاف عرف اجتماعی و سیرة مسلمانان و قواعد مورد قبول جامعه و مقتضاى فطرت و طبیعت است.

 

برگرفته از جزوات هیئت محبین اهل بیت(ع)


پنج شنبه 15/8/1393 - 8:33
پسندیدم 1
UserName