این مشکلات ژنتیکی نیستند!
توسط : sirYahya

این مشکلات ژنتیکی نیستند!

وقتی شرایط خانوادگی نابه‌سامان می‌شود
گاهی اوقات مشکلات خانوادگی هم می‌تواند زمینه‌ساز مجرد ماندن افراد باشد. مشکلاتی مانند ضعف مالی، موقعیت پایین اجتماعی، بیماری پدر و مادر و غیره که شاید از سوی طرف مقابل و خانواده‌اش قابل‌ چشم‌پوشی نباشد.
ممکن است جوانی به دلیل سابقه یکی از والدینش عطای ازدواج را به لقای‌اش بخشیده باشد. فردی که والد بزهکار، معتاد و خلافکار دارد از این‌که آینده‌اش به‌خطر بیفتد، می‌هراسد و والد خود را مانعی بزرگ بر سر راه ازدواج خود می‌داند. در ادامه به چند مورد از این قبیل مشکلات اشاره می‌شود؛
هراس از پذیرفتن خواستگار 
بعضی از جوانان به‌خصوص دختران، از این‌که در خواستگاری به دلیل داشتن والد معتاد و یا بزهکار توسط طرف مقابل رد شوند به شدت می‌ترسند. به همین دلیل حاضر نمی‌شوند این خطر را بپذیرند، بنابراین حاضر نیستند هیچ‌جا خواستگاری بروند و یا هیچ خواستگاری را بپذیرند. آنان ترجیح می‌دهند ازدواج نکنند تا مورد سرزنش همسر آینده خود قرار نگیرند.
نگرانی برای زندگی آینده
جوان از این‌که مشکلات خانوادگی، زندگی‌اش را در آینده با مشکل مواجه کند دچار استرس می‌شود که این نگرانی‌ها گاهی منجر به پنهان کردن حقیقت از طرف مقابل می‌گردد. اما او هر روز از این موضوع نگران است که مبادا روزی همسرش رازهایش را بفهمد و زندگی‌شان به خطر افتد.
ازدواج اجباری 
گاهی افراد از روی اجبار با کسی ازدواج می‌کنند که هیچ سنخیتی با او ندارند. این مورد در شرایطی اتفاق می‌افتد که یا والدین به‌علت شرایط بد مالی آن‌ها را وادار به ازدواج می‌کنند و یا خود فرد بدون این‌که به آینده خویش فکر کند، تنها برای فرار از شرایط بد خانواده تن به این ازدواج می‌دهد و آینده خود را تباه می‌سازد.
احساس سرخوردگی و کمبود
اعتیاد و یا مشکلات خانوادگی باعث می‌گردد فرد احساس کند که در مقابل همسر و خانواده او پشتوانه‌ای ندارد. افراد در این شرایط خود را سرخورده می‌بینند و این امر باعث می‌شود داشته‌ها و توانایی‌های خود را نادیده گرفته و اعتماد‌به‌نفس خود را در مقابل همسرشان کاملا از دست بدهند.
مشکلات مالی 
مشکلات مالی شدید و بدهکاری‌های فراوان یکی از والدین نیز مانع دیگری است بر سر راه ازدواج جوانان. در این قبیل خانواده‌ها والدین زیر بار قرض و بدهی از تامین مخارج ساده زندگی هم برنمی‌آیند، چه برسد به این‌که برای فرزندشان امکان ازدواج را فراهم آورند.
راه برون‌رفت از این شرایط چیست؟
-حقیقت را بگویید!
توجه داشته باشید در هیچ شرایطی به خواستگار خود دروغ نگویید. لازم نیست جلسه اول خواستگاری را با فاش کردن مسائل خانوادگی‌تان شروع کنید اما اگر جلسه اول به جلسه دوم کشیده شد و کم‌کم به توافق رسیدید باید حقایق را بازگو کنید. از طرف‌مقابل بخواهید شما را با شرایطی که دارید، بپذیرد و انتظار بیش‌تری از شما نداشته باشد. در این‌صورت هیچ‌گاه در طول زندگی دچار استرس و نگرانی نخواهید شد.
-پاکی خود را ثابت کنید!
به طرف‌مقابل ثابت کنید مشکلات خانوادگی ژنتیکی نیست و لزوماً اعمال فرزندان شبیه والدین‌شان نیست. به او نشان دهید شما نیز از شرایط بد زندگی‌تان رنج می‌برید و هیچ‌گاه حاضر نیستید راهی را که آن‌ها رفته‌اند بروید. علاوه بر این تحقیق از دوستان و همکلاسی‌های شما نیز می‌تواند درست‌کاری‌تان را به طرف‌مقابل نشان دهد.
-از صحبت کردن نترسید!
در هر شرایطی از زندگی که هستید اعتماد‌به‌نفس خود را از دست ندهید. شاید کسی که به خواستگاری شما می‌آید ملاک‌های مهم‌تری داشته باشد و شرایط خانوادگی‌تان برایش اهمیتی نداشته باشد.
-مستقل شوید
اگر خانواده زیر بار بدهی‌های فراوان است، تلاش کنید شغلی برای خودتان دست‌وپا کنید. استقلال مالی نه تنها شرایط زندگی‌تان را بهتر می‌کند، بلکه باعث می‌شود طرف مقابل دریابد برای آینده‌تان اهمیت قائلید و نمی‌خواهید در وضعیت نابه‌سامان خانوادگی‌تان بمانید.
و مهم‌تر این‌که:
توکل بر خدا و یاد او را هیچ‌گاه فراموش نکنید که خداوند گره‌گشای همه گرفتاری‌هاست.

پنج شنبه 15/8/1393 - 8:27
پسندیدم 0
UserName