آیا خورشید آیسان را می بلعد؟
توسط : zahedkola

ستاره شناسان می گویند: دنباله دار آیسان در حال حرکت به سمت خورشید است و اواخر ماه جاری میلادی (هفت آذر) به نزدیک ترین فاصله با خورشید می رسد؛ اما ستاره شناسان نمی دانند که سرنوشت این دنباله دار در حین عبور از نزدیکی خورشید چه خواهد شد.

گزارش ایرنا به نقل از پایگاه های خبری فضایی حاکی است که دنباله دار آیسان اواخر ماه میلادی جاری (هفت آذر) به خورشید نزدیک شود و اگر در مسیر خود تبخیر یا متلاشی نشود، در ماه دسامبر (آذر-دی) امسال با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود.

طبق پیش بینی ها قرار است دنباله دار آیسان روز بیست و هشتم نوامبر (هفت آذر) از فاصله یک میلیون کیلومتری سطح خورشید عبور کند.

ستاره شناسان نمی دانند که سرنوشت دنباله دار آیسان بر اثر عبور از کنار خورشید چه خواهد شد.

به گفته ستاره شناسان، دمای این ستاره که با سرعت 377 کیلومتر در ثانیه (یک میلیون و 357هزار و 200 کیلومتر در ساعت) حرکت می کند، هنگام عبور از کنار خورشید به بیش از دو هزار و 700 درجه سلسیوس می رسد که این میزان حرارت نه تنها برای تبخیر یخ موجود در ستاره دنباله دار، بلکه برای بخار شدن فلزات و صخره های سنگ نیز کافی است. 

اگر گرمای زیاد به فروپاشی آیسان منجر نشود، این دنباله دار احتمالاً با جاذبه خورشید متلاشی خواهد شد اما دانشمندان می گویند بر اساس محاسبات آیسان دوام خواهد آورد. 

دنباله دار آیسان برای اولین بار در ماه سپتامبر سال 2012 کشف شد. در آن زمان دو اخترشناسِ تازه کار با استفاده از ˈشبکه اپتیکال علمی و بین المللیˈ در روسیه به نام ˈآیسانˈ، این دنباله دار را کشف کردند و به همین علت نام این دنباله دار را ˈآیسانˈ گذاشتند.

این دنباله دار در آن زمان با توجه به فاصله زیاد خود که حتی از مدار سیاره مشتری نیز دورتر بود، درخشش فوق العاده ای داشت و احتمال اینکه با نزدیک شدن به خورشید، پدیده ای تماشایی را رقم بزند، زیاد است. 

در هنگام عبور آیسان از کنار خورشید، تبخیر یخ موجود در ستاره بر اثر گرمای خورشید، ردهای درخشانی را در کنار هاله های نورانی و مبهم ایجاد خواهد کرد.

بسته به مقدار یخی که در این دنباله دار وجود دارد، هر قدر آیسان به خورشید نزدیک تر شود، درخشش آن نیز بیشتر خواهد شد.

ستاره شناسان آماتور در دو روز گذشته، عکس هایی را که با تلسکوپ یا دوربین دو چشمی از این دنباله دار تهیه کرده بودند، روی اینترنت منتشر کردند. 

گفته می شود دنباله دارها بقایای یخ زده ای از دوران شکل گیری منظومه شمسی در حدود چهار میلیارد و 500 میلیون سال پیش هستند.

آیسان نیز جزء گروهی از ستاره های دنباله دار است که در ˈابر اورتˈ قرار دارند. ابر اورت نام مکانی است که خیلی از ستاره های دنباله دار از آن سرچشمه می گیرند و در فاصله 50 هزار واحد نجومی یا تقریباً یک سال نوری از خورشید قرار دارد. این ابر حاوی اجرام یخ زده آسمانی است و در آن سوی مدار نپتون قرار دارد.

گاهی اوقات، اثر جاذبه باعث می شود که یکی از اجرام از این توده ابری خارج شود و به قسمت های داخلی منظومه شمسی نزدیک شود.

مدل های رایانه ای نشان می دهند دنباله دار آیسان، نخستین جرم آسمانی است که دچار این حادثه شده است. 

اگر پیش بینی ها درست باشد، ستاره دنباله دار آیسان اوایل ماه دسامبر (10،11 و 12 آذر) و صبح زود در آسمان دیده خواهد شد.

همچنین این دنباله دار را، اگر از حرارت و نیروی جاذبه خورشید جان سالم به در ببرد، می توان در طول شب های ماه ژانویه (دی) و با چشم غیر مسلح در آسمان مشاهده کرد.

دوشنبه 4/9/1392 - 14:26
پسندیدم 0
UserName