وقتی حلق كودكتان ورم و عفونت می‌كند
توسط : mo_1443
همه ما درباره لوزه‌ها و دردسرهای ناشی از آن شنیده و بسیاری از ما در دوران كودكی این مشكلات را تجربه كرده‌ایم. با این حال بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند كار لوزه‌ها چیست و چه موقعی باید آن‌ها را جراحی كرد. مشكلات لوزه بیشتر در كودكان دبستانی و ابتدای راهنمایی رخ می‌دهد و یكی از شایع‌ترین مشكلات این گروه سنی است. بسیاری از والدین كلافه از مشكلاتی كه لوزه برای كودك ایجاد كرده می‌پرسند اصلا این لوزه به چه دردی می‌خورد. برای پاسخگویی به این سوالات و آگاهی هر چه بیشتر درباره بیماری‌های لوزه گفت‌وگویی انجام دادیم با دكتر پدرام برقعی. ، متخصص جراحی گوش و حلق و بینی با گرایش فوق تخصصی گوش و عضو هیئت علمی دانشكده علوم پزشكی دانشگاه تهران.

  لوزه‌ها چطور عمل می كنند؟


التهاب لوزه، درد و تورم در 2 بافت نرم و بیضی‌شكل در پشت حلق است كه هر كدام از این لوزه‌ها در یك‌ سمت حلق قرار گرفته‌اند.

لوزه‌‌ها قسمتی از سیستم دفاعی بدن بوده و می‌توان گفت، به نوعی خط مقدم دفاع در برابر عوامل عفونی هستند كه به حفره دهان وارد می‌شوند. این وظیفه با تولید نوع خاصی از گلبول‌های سفید در لوزه‌ها انجام می‌گیرد و همین وظیفه است كه بافت لوزه را نسبت به عفونت حساس می‌كند. این وظیفه به‌خصوص در زیر 5 سال اهمیت بسیار زیادی دارد ولی پس از آن به‌تدریج نقش لوزه در سیستم دفاعی بدن كمرنگ شده و مكانیزم‌های دیگری جای لوزه‌ها را در سیستم ایمنی می‌گیرند. به همین علت است كه بعد از سن بلوغ ما كمتر به عفونت‌های لوزه مبتلا می‌شویم. بسیاری از والدین با دیدن سایز بزرگ لوزه كودك خود نگران می‌شوند و به تصور بیماری، او را نزد پزشك می‌برند اما باید توجه داشت كه وجود لوزه‌های بزرگ و بدون علامت در كودكان كاملا طبیعی است زیرا این بافت‌های بزرگ با رشد كودك به مرور كوچك خواهند شد.

  علائم بیماری كدامند؟


التهاب لوزه معمولا در كودكان رخ می‌دهد. كودكان از دوره پیش دبستانی تا ابتدای نوجوانی بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. علت این است كه بچه‌هایی كه به مهدكودك یا مدرسه می‌روند در یك محیط بسته در تماس با ده‌ها و صدها همسن و سال خود هستند و طبیعتا به‌طور مكرر در معرض انواع و اقسام ویروس‌ها و باكتری‌ها قرار می‌گیرند. در اغلب موارد، التهاب لوزه به‌ دلیل وجود ویروس سرماخوردگی است گرچه سایرعوامل ویروسی و باكتریایی هم در ایجاد آن نقش دارند. علائم این بیماری معمولا شامل این موارد است: لوزه‌های قرمز و متورم، پوشش سفید یا زرد رنگ روی لوزه، گلو درد، بلع دشوار و دردناك، تب، تنفس بد بو و سردرد. در بچه‌های كوچك كه نمی‌توانند مشكل خود را به درستی تشریح كنند آبریزش از گوشه دهان، امتناع از غذا خوردن و بهانه‌گیری بی‌دلیل دیده می‌شود. البته تشخیص التهاب لوزه توسط افراد غیرمتخصص كار راحتی نیست؛ اگر این علائم در كودك شما وجود داشت حتما به پزشك مراجعه كرده و از خوددرمانی پرهیز كنید.

  اگر درمان نشود چه؟


التهاب یا تورم مكرر یا مزمن لوزه‌ها می‌تواند باعث بروز مشكلاتی برای فرد شود. مشكلاتی از قبیل اشكال در تنفس، قطع تنفس موقع خواب، خروپف، گسترش عفونت به بافت‌های اطراف و ایجاد چرك‌و‌آبسه در بافت‌های پشت لوزه كه می‌تواند خطراتی جدی برای بیمار به‌همراه داشته باشد. برخی از انواع عفونت‌های باكتریایی لوزه هم وجود دارد كه اگر درمان نشود یا به‌صورت ناقص درمان شود، خطر ابتلا به تب روماتیسمی یا التهاب در بافت‌های كلیوی را به‌دنبال خواهد داشت كه هر 2 بیماری‌هایی بسیار خطرناك محسوب می‌شوند .

  نكته‌های درمانی


چه التهاب لوزه ویروسی باشد چه باكتریایی،  برخی مراقبت‌ها در منزل می‌تواند مشكلات كودك را به شكل قابل ملاحظه‌ای كاهش دهد. اگر التهاب ویروسی باشد همین مراقبت‌ها تنها راه درمان بیماری خواهد بود چون همان‌طور كه می‌دانید بیماری ویروسی درمان خاصی ندارد و صرفا باید دوره آن طی شود. این دوره 7 تا 10‌روز طول خواهد كشید. اگر بیماری باكتریایی باشد پزشك برای كودك آنتی‌بیوتیك تجویز می‌كند كه معمولا از خانواده پنی‌سیلین‌ها خواهد بود. اگر عامل عفونت ویروسی باشد آنتی‌بیوتیك كمكی به درمان نخواهد كرد.مراقبت‌هایی كه می‌توانید در منزل برای كاهش علائم التهاب لوزه و درد گلو انجام دهید شامل این موارد است:
  •  كودك خود را تشویق كنید تا استراحت كند. تا جایی كه می‌تواند بخوابد و به گلویش فشار نیاورد.
  •   به كودك مایعات فراوان بدهید تا گلو مرطوب شده و از كم آبی جلوگیری شود.
  •   مصرف مایعات گرم مثل شیر گرم، چای كمرنگ یا آب جوش و عسل می‌تواند گلو درد را آرام كند.
  •   اگر كودك شما می‌تواند قرقره كند، یك قاشق چای‌خوری نمك را داخل یك لیوان آب گرم حل كرده و از كودك بخواهید قرقره كند. این كار به میزان قابل ملاحظه‌ای درد گلو را كاهش می‌دهد.
  •  با كمك دستگاه تولید بخور یا رطوبت‌ساز،  هوا را مرطوب كنید یا این‌كه از كودك خود بخواهید بخور بگیرد.
  •   مكیدن آب‌نبات‌های سرماخوردگی برای كودكان بالای 4 سال مفید خواهد بود.
  •   از دادن غذاهای تحریك‌كننده و پرادویه یا نوشابه به كودك خودداری كنید، چون درد گلو را تشدید خواهد كرد.
  •   از كشیدن سیگار در محیط منزل خودداری كنید چون گلوی كودك را آزرده خواهد كرد.
  •  برای كاهش تب و درد كودك می‌توانید از استامینوفن یا ایبوپروفن(قرص یا شربت) استفاده كنید. یك نكته بسیار مهم این‌كه به هیچ‌وجه بدون تجویز پزشك به كودك آسپرین ندهید چون ممكن است باعث ایجاد یك سندرم شدید و كشنده در بدن شود. این قضیه در مورد آنفلوآنزا و آبله مرغان هم مصداق دارد.
  •   نكته مهم دیگر این‌كه لطفا سر‌خود به كودك آنتی‌بیوتیك ندهید و برای این كار حتما به پزشك مراجعه كنید.

  لوزه جراحی می‌خواهد؟


خوشبختانه امروزه به‌دلیل آشنایی به علل و عوامل بیماری‌زا و درمان‌های مناسب و موثر موجود،  نیاز به جراحی نسبت به گذشته بسیار كمتر شده است. با این حال متخصص گوش، حلق و بینی اغلب به 2 علت ممكن است جراحی لوزه را برای كودك تجویز كند:

1) اگر كودك شما به‌طور مكرر به عفونت‌های باكتریایی لوزه مبتلا می‌شود یا این‌كه التهاب لوزه به‌حالت مزمن درآمده یا این‌كه عفونت باكتریایی لوزه به درمان جواب نمی‌دهد، جراحی و خارج كردن لوزه در دستور كار جراح قرار می‌گیرد. اگر كودك بیش از 6 بار در سال دچار عفونت باكتریایی لوزه شد یا در عرض 2‌سال بیش از 4‌بار در هر سال (یعنی سال اول 4‌بار و سال دوم هم 4‌بار) یا در عرض 3 سال بیش از 3 بار در هر سال دچار التهاب لوزه شد جراحی لوزه تجویز می‌شود.

2) اگر هم بزرگی اندازه لوزه منجر‌به قطع تنفس یا دشواری مداوم تنفس موقع خواب(حتی در زمانی كه كودك سرما نخورده)شود و به درمان با آنتی‌بیوتیك مناسب و كافی جواب ندهد، خارج‌كردن لوزه مد‌نظر قرار می‌گیرد.

جراحی لوزه در كودكان همیشه تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و جراح لوزه‌ها را از طریق دهان خارج می‌كند، بنابراین نباید نگران باقی ماندن جای برش باشید. این جراحی هر چند كه در نظر اغلب افراد نسبتا ساده به‌نظر می‌رسد ولی از نظر تكنیكی انجام آن به‌صورت صحیح و با حداقل عارضه، به تجربه و آشنایی دقیق جراح با آناتومی محل و تكنیك‌های صحیح كنترل خونریزی لوزه بستگی خواهد داشت. بیمار اغلب در همان روز جراحی می‌تواند از بیمارستان مرخص ‌شود. دوره التیام كامل كودك شما 7 تا 10 روز طول خواهد كشید.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

دوشنبه 6/8/1392 - 16:56
پسندیدم 0
UserName
x