تست حاملگی بی بی چک (Baby Chek)
توسط : bahaar88
تستهای تشخیص حاملگی


برای تشخیص بارداری روشهای مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط مختلف میتوان از هرکدام از آنها استفاده کرد.داشتن اطلاعات کافی در رابطه با این روشها و اینکه در هر شرایطی از کدام روش میتوان استفاده کرد و چه میزان میتوان به هر روشی اعتماد نمود میتواند برای همه افراد مفید باشد.


در این مقاله شما اطلاعاتی در ارتباط با این روشها و نحوه استفاده از آنها را کسب می کنید.


انواع روشهای تشخیص حاملگی:


1. نوار تست حاملگی (بیبی چک )


2.آزمایش خون بارداری


3.آزمایش ادرار بارداری (گراویندکس )اساس تشخیص حاملگی چیست ؟
پس از اینکه اسپرم و تخمک لقاح پیدا میکنند تخم ایجاد شده به طرف رحم رفته ودر جدار آن لانه گزینی میکند و بین۱۰-۳روز بعد جفت تشکیل میشود.جفت در واقع بافتی است که سبب ارتباط خونی مادر و جنین می شود و در تمام طول بارداری توسط این بافت جنین تغذیه و اکسیژن رسانی می گردد.پس از آن سلولهای تروفوبلاستیک جفت در حین رشد شروع به تولید هورمونی میکنند که همان " بتا اچ سی جی " (ßHCG) میباشد.با تولید بیشتر این هورمون کم کم سطح آن در خون مادر بالا رفته و زمانی که به حد خاصی برسد روزانه مقداری از آن توسط ادرار دفع می شود.بدین ترتیب با بررسی و سنجش این هورمون در خون یا ادرار میتوان حاملگی را تشخیص داد.


مقدار این هورمون در حاملگی طبیعی از روز ششم تا دهم بعد از لقاح در خون مادر بالا میرود ( حتی گاه از روز سوم لقاح هم قابل شناسایی است)


معمولا25 -20 روز پس از آخرین قاعدگی ( و نه زودتر از آن ) مقدار این هورمون در ادرار مادر نیز به اندازه ای میرسد که قابل اندازه گیری باشد.


البته این زمانها تاریخهایی است که بطور میانگین برآورد شده بنابراین ممکن است در برخی افراد مثبت شدن تستها با کمی تاخیر نسبت به زمانهای ذکر شده صورت گیرد. به طور طبیعی مقدار این هورمون هر 72-48 ساعت دوبرابر می شود .


سطح این هورمون در هفته های ۸ تا ۱۱ بارداری به حداکثر خود رسیده و سپس در ادامه حاملگی کاهش می یابد


اساس کار تستهای حاملگی خانگی(بیبی چک) نیز وجود یا عدم وجود این هورمون در ادرار است.بنابراین بیبی چک زمانی مثبت می شود که سطح هورمون ßHCG به حدی بالا رفته باشد که مقادیری از آن از طریق ادرار دفع شود و این تستها معمولا دیرتر از تست خون مثبت میشوند.روش استفاده و تفسیر بیبی چک :

. ادرار را در ظرف تمیزی مانند لیوان یكبار مصرف جمع آوری نمائید( نکته قابل توجه اینکه ادرار اول صبح به طور معمول بیشترین غلظت hCG را در بردارد و لذابهترین نمونه برای انجام تست ادرار است.اگر چه هر نمونه ادرار ممکن است استفاده شود.)


. نوار تست را از پاكت خارج سازید و تا خط مشخص(Max) در ادرار فرو برید.(دقت داشته باشید که نوار را بیشتر از این حد وارد ادرار نکنید.)


. سه ثانیه صبر كنید سپس از ادرار خارج ساخته بطور افقی بر روی دهانه ظرف ادرار بگذارید.


نتیجه تست بیبی چک :
پس از انجام تست یکی از سه حالت زیر ممکن است ایجاد شود:


. بر حسب میزان هورمون موجود در ادرار نتیجه مثبت بصورت 2 خط قرمز طی حدود 40 ثانیه ظاهر می شود.


. ظهور رنگ در فاصله 5 تا 10 دقیقه مشكوك بوده و بهتر است چند روز بعد تكرار شود.


. هر نتیجه ای بعد از 10 دقیقه فاقد ارزش است و در حکم منفی تلقی می شود.


مثبت: آشكار شدن دو نوار رنگی در نواحی كنترل و پائین تر از آن


منفی: آشكار شدن تنها یك نوار رنگی در ناحیه كنترل
نکته مهم اینکه شدت رنگ بستگی به مدت زمان حاملگی نیز دارد.


چند نکته در استفاده از بیبی چک:
. تنها هنگام آزمایش پاكت باز شود و نوار فقط برای یكبار قابل استفاده است.


. پاكت كوچك همراه نوار حاوی ماده سیلیكا‍زل ( جاذب رطوبت) است كه بعنوان نگهدارنده میباشد..پس از باز كردن پاكت دور انداخته شود


. در بیمارانی كه مبتلا به سرطان هستند تفسیر تست بعهده پزشك متخصص میباشد.


بیبی چک چه زمانی مثبت می شود؟
این تست معمولا از 25-20 روز پس از اتمام آخرین روز خونریزی قبلی شروع به مثبت شدن می کند البته در خیلی افراد ممکن است تست در این تاریخها مثبت نشده و بهترین زمان چک حاملگی با این تست 4-3 روز پس از تاخیر در موعد قاعدگی طبیعی است.


تست خون حاملگی چه زمانی مثبت می شود ؟
معمولا 10-7 روز پس از لقاح سطح این هورمون در خون به حدی میرسد که قابل تشخیص است اما در صورت منفی شدن حاملگی رد نمی شود و در صورت شک به حاملگی چند روز بعد باید مجدد چک شود.


عوامل موثر درطولانی تر شدن زمان حصول پاسخ مثبت توسط تستهای خانگی( منفی کاذب ) :


1.تاخیر در زمان لانه گزینی


2. تفاوت در حساسیت تستهای بارداری مختلف


3. پایین بودن غلظت هورمون در خون و ادرار بعلت انجام زود هنگام


4. خطا در انجام روش انجام تست


5. مصرف داروی کاربامازپین


6. نگهداری ادرار در ظروف غیر استاندارد


در چه مواردی ممکن است نتیجه تست بطور کاذب مثبت شود ؟


1. وجودبیماریهائی مثل پروتئینوری , هموگلوبینوری و کلا وجودپروتئین و یا خون در ادرار


2. آلودگی باکتریائی ادرار


3. مصرف بعضی داروها مثل پرومتازین - کلردیازپوکساید یا متادون توسط بیمار


4. زایمان جدید یا سقط اخیر


5. اشتباه در روش اجرای تست یا خطا در خوندان نتایج


چون هورمون ابتدا در خون ظاهر میشود سپس بعد از شروع متابولیزه شدن در ادرار آمده ودفع میشود پس آزمایش خون حساستر است وزودتر مثبت میشود.درموارد حاملگی خارج رحمی هم که حتما باید خون تست شود.


مقادیر نرمال هورمون HCGβ :

در ۸۵%حاملگیها مقدار این هورمون طی 72-48 ساعت دوبرابر می شود. هرچه سن حاملگی بیشتر میشود، زمان دوبرابر شدن این هورمون طولانی تر شده و حداکثر به ۹۶ ساعت می رسد.


در مورد مقادیر این هورمون می بایست توجه نمود. زیرا در برخی حاملگیهای طبیعی مقداراین هورمون می تواند کم باشد ولی نوزادی کاملا سالم به دنیا بیاید.


ارزیابی حاملگی از روی مقدار هورمون:

. اگر مقدار هورمون HCGβ کمتر از ۱۰ باشد شخص باردار نیست.


. اگرمقدار هورمون HCGβ بیشتر از ۲۵ باشد فرد باردار است.


. اگر مقدار هورمون بین۱۰تا ۲۵ باشد نمی توان با قاطعیت گفت شخص باردار است ویا خیر.در این موارد توصیه می شود تست 72-48 ساعت بعد تکرار شود.


راهنمای سطوح HCG در طول بارداری :

(منظور از LMP اولین روز آخرین قاعدگی است )


. 3 هفته از LMP گذشته باشد :50-5 ml/mIu


. 4 هفته از LMP گذشته باشد : 426-5 ml/mIu


. 5 هفته از LMP گذشته باشد : 7340-18 ml/mIu


. 6 هفته از LMP گذشته باشد : 56500 – 1080 ml/mIu


. 7-8 هفته از LMP گذشته باشد : 229000 – 7650 ml/mIu


. 12-9 هفته از LMP گذشته باشد : 288000 – 25700 ml/mIu


. 16-13 هفته از LMP گذشته باشد : 254000 – 13300 ml/mIu


. 24-17 هفته از LMP گذشته باشد : 165400 – 4060 ml/mIu


. 40-25 هفته از LMP گذشته باشد : 117000 – 3640 ml/mIu

زمانی که سطح HCGβ به ۲۰۰۰-۱۰۰۰برسد، سونوگرافی ترانس واژینال می تواند ساک حاملگی را تشخیص دهد. چون سطوح این هورمون می تواند مختلف باشد و زمان لقاح نیز به درستی مشخص نشده باشد، تشخیص بایافته های سونوگرافی تا زمانی که مقدار هورمون به ۲۰۰۰ نرسد قابل انجام نخواهدبود.


همچنین این اعداد فقط به عنوان راهنما داده شده و افزایش این هورمون در هر فرد متفاوت می باشد. مقدار مطلق به اندازه سیر تغییرات اهمیت ندارد.


تنها انجام یک نوبت آزمایش برای اندازه گیری این هورمون در بیشتر مواردکافییست. در مواردی که شک به سلامت بارداری وجود دارد می بایست چند آزمایش بافاصله از هم انجام شود تا بتوان یک نتیجه گیری درست انجام داد.
این آزمایش را هرزمان که مشکوک به حاملگی طبیعی ویا حتی موارد خارج رحمی باشیم می توانیم انجام دهیم و درخواست آن بوسیله خود بیمار هم قابل قبول است.


سطوح پایین مقدار این هورمون نشانه چیست؟
. اشتباه در تعیین سن حاملگی


. احتمال سقط یا حاملگی پوچ


. حاملگی نابجا


در این موارد بهتر است آزمایش 72-48 ساعت بعد مجددا تکرار شود.


سطوح بالای مقدار این هورمون نشانه چیست؟


. اشتباه در تخمین سن حاملگی


. حاملگی مولار


. چند قلویی


در این موارد هم بهتر است آزمایش مجدد انجام و پس از اطمینان از نتیجه به بررسی علت پرداخت.


آیا عاملی می تواند مقدار HCGβ را تحت تاثیر قرار دهد؟
هیچ عاملی نمی تواند مقدار این هورمون را تحت تاثیر قرار دهد بجز داروهایی که حاوی این هورمون باشند. این داروها معمولا برای درمان نازایی مورد استفاده قرار می گیرد و پزشک در مورد زمان انجام این آزمایش پس از دریافت این داروها، شما را راهنمایی خواهد نمود. سایرداروها مثل آنتی بیوتیکها، ضد دردها، قرصهای ضد بارداری خوراکی یا سایر داروهای هورمونی هیچ تاثیر بر مقدار این هورمون نخواهند داشت.


آیا مقدار HCG میبایست به طور مرتب در طی حاملگی اندازه گیری شود؟
مقدار این هورمون به طور معمول توسط پزشکان دوبار اندزاه گیری نمی شود مگر این که مشکلی به وجود آمده باشد. درصورت خونریزی، درد شدید شکمی یا سابقه سقط ممکن است پزشک این آزمایش را تکرارکند


آیا این هورمون را فقط تشخیص حاملگی و در زنان اندازه می گیرند ؟
خیر. در مردان در موارد تشخیص تومورهای بیضه و نئوپلاسم آن نیز بررسی این هورمون کاربرد دارد که همراه با آلفا فیتو پروتئین تست می شو د . در بعضی بدخیمی ها از قبیل کوریوکارسینوما – امبریونال سل کارسینوما – برخی سرطانهای رحم و نیز حاملگی خارج رحمی میزان BHCGبشدت بالا می رود (البته در اغلب موارد حاملگی نابجا مقدار هورمون پایینتر از حد طبیعی است )و اندازه گیری های مرتب آن برای سنجش پاسخ بیمار به شیمی درمانی ضروری است.


گاهی پس از سقط – کورتاژ و درمان حاملگی خارج رحمی و مولار جهت ارزیابی پاسخ مناسب به درمان این هورمون بصورت متوالی در فواصل زمانی خاصی اندازه گیری می شود.در این موارد در صورت پاسخ صحیح به درمان این هورمون بتدریج سیر نزولی خواهد داشت.


نکته :
در نمونه های ادراری جهت انجام گراویندکس یا تست ادرار بارداری نمونه ادرارباید در یک ظرف تمیز شیشه ای یا پلاستیکی جمع آوری شود واز پروزاتیو استفاده نشود.همچنین اگر نمونه بلافاصله پس از جمع آوری تست نشود تا ۴۸ ساعت بعد که مورد آزمایش قرار می گیرد باید دردمای ۲ تا ۸ درجه سانتی گرادیخچال نگهداری شود و قبل از انجام تست به دمای اتاق برگردانده شود.


اگر نمونه برای بیش از ۴۸ ساعت مورد استفاده قرار نگیرد باید در دمای منهای ۲۰ درجه فریز شود. یک نمونه ی یخ زده که بیش از ۲ هفته نگهداری شده باشد نباید دیگر استفاده شود. قبل ازآزمایش نمونه یخ زده باید کاملا آب شده و به دمای اتاق برسد.
شنبه 4/8/1392 - 17:6
پسندیدم 20
UserName