تامین بودجه سازمان ملل و اما و اگرهای آن
توسط : ahmadchalepey

 

 

جام جم آنلاین: «سازمان ملل کارکرد خود را از دست داده و از آرمان‌های وجودی خود فاصله گرفته است». این عبارت کلیدی انتقادی است که بسیاری از کشورها به عملکرد سازمان ملل در سال‌های اخیر وارد کرده‌اند.

این سازمان که برای حل و فصل امور جهان بر اساس عقل جمعی شکل گرفت امروز و در سایه عملکرد خود در دهه های اخیر هدف انتقادهای زیادی قرار دارد.

این انتقاد همه وجوه عملکرد سازمان از جمله نحوه تامین منابع مالی آن را در بر می گیرد. برخی اعضا اعتقاد دارند کشورهای خاصی با به عهده گرفتن بخش اعظم بار مالی سازمان موفق شده اند بر جهتگیری ها و سیاست های این مجموعه تاثیر بگذارند.

سازمان ملل متحد مجموعه ای بزرگ است که به واسطه گستردگی ماموریت ها بودجه ای سنگین را می طلبد.

مجمع عمومی سازمان ملل سال گذشته در سایه رکود مالی حاکم بر اقتصاد جهان به کاهش 5 درصدی بودجه سازمان رای داد و مبلغ بودجه دوسالانه مالی 2012 و 2013 را حدود 5.15 میلیارد دلار تعیین کرد.

این دومین بار در تاریخ این سازمان است که بودجه اش نسبت به دوره قبل کاهش پیدا می کند.

این تصمیم در یکی از نشست های مجمع عمومی با حضور بیشتر اعضا و پس از مذاکراتی طولانی اتخاذ شد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل ژوئن گذشته و پس از تصویب بودجه جاری سازمان گفته بود «این نهاد مصمم است کمترین بودجه و بهترین عملکرد را به نمایش بگذارد.»

بودجه سازمان ملل در سـال مالی 2012 بیــــش از 5.41 میلیارد دلار بود، اما به پیشنهاد بان و با توجه به ناتوانی برخی کشورها در پرداخت وجوه تعهدی، کاهش بودجه مد نظر قرار گرفت.بودجه سازمان با پرداخت های داوطلبانه کشورهای عضو بر اساس برنامه ریزی مدون تامین می شود. دبیرخانه سازمان ملل بر اساس ارزیابی های موسسات مالی حرفه ای، بودجه دو سالانه سازمان را تعیین و سهم هر کشور را اعلام می کند.معیار محاسبه سهم کشورها تولید ناخالص ملی هر کشور است و طرح بودجه پس از تدوین به مجمع عمومی ارائه می شود.

مجمع عمومی بودجه را تصویب و به کشورها ابلاغ می کند. به این ترتیب سهم اصلی را در تامین بودجه سازمان، کشورهای پرجمعیت و پیشرفته صنعتی دارند و کشورهای کوچک و در حال توسعه بخش ناچیزی از هزینه های سازمان ملل را پرداخت می کنند.

تعیین سهم اعضا

مجمع عمومی سقف خاصی را برای پرداخت هر کشور در نظر گرفته تا تامین بودجه سازمان به عملکرد و اراده کشور خاصی متکی نباشد.

دسامبر ۲۰۰۰ در نظام تعیین بودجه تغییراتی حاصل و شرایط جهانی کشورها هم در تعیین سهم پرداختی دخیل شد، اما در عین حال سقف پرداخت بودجه از ۲۵ به ۲۲ درصد کاهش یافت.

ایالات متحده تنها کشوری است که مشمول این سقف پرداخت می شود و البته طبق برآوردها بیش از صدها میلیون دلار به سازمان ملل بدهکار است.

برخی اعضای سازمان ملل ادعا دارند آمریکایی ها با اهمال در پرداخت بموقع سهم خود از بودجه سازمان ملل بر مقامات این سازمان اعمال فشار می کنند.

این مساله موجب شده این گروه از اعضا پیشنهاد اصلاح نظام تعیین بودجه را مطرح کرده و حتی خواستار تغییر محل این نهاد و انتقال به یکی از کشورهای در حال توسعه شوند.

تامین کنندگان اصلی

مهم ترین کشورهای تامین کننده بودجه سازمان ملل پس از ایالات متحده، کشورهای ژاپن (19.63 درصد)، آلمان (9.28 درصد)، بریتانیا (5.75 درصد)، ایتالیا (5.9 درصد)، کانادا (5.72 درصد)، اسپانیا (5.32 درصد) و برزیل (2.39 درصد) هستند.بودجه برنامه های خاص سازمان ملل که در بودجه معمول در نظر گرفته نمی شود (مثلا یونیسف یا صندوق توسعه انسانی ملل متحد) از محل مشارکت های داوطلبانه دولت ها تامین می شود.

برخی از این کمک ها به صورت اهدای محصولات کشاورزی به مردم قحطی زده یا درگیر جنگ است ولی عمدتا کمک های مالی است.البته نزدیک به 60 کشور در تامین بودجه سازمان ملل مشارکت دارند که سهم بسیاری از آنها از چند دهم درصد این بودجه فراتر نمی رود.

نزدیک به 80 درصد بودجه سازمان ملل توسط 20 کشور توسعه یافته تامین می شود که هر یک سهمی را متناسب با شرایط خود متقبل شده اند و در مقابل نزدیک به 140 کشور به طور کلی از مشارکت در تامین بودجه سازمان معاف شده اند.

کشورهای معاف از پرداخت

بخش اعظم کشورهای در حال توسعه آفریقایی از پرداخت هرگونه وجهی به سازمان معاف هستند و این سازمان دفاتر کار و محل اقامت رایگان در اختیار نمایندگی این کشورها قرار داده است.

دوشنبه 1/7/1392 - 16:49
پسندیدم 0
UserName